VisitDenmark

100 dagar till Tour de France i Danmark märks i hela landet

Dela
Idag är det 100 dagar kvar till Tour de France drar igång. Världens största cykellopp – startar i Danmark med tre etapper mellan 1-3 juli. Detta firades i en ”Tour de France-gulklädd” yra över hela landet och speciellt i de fem städer där start och målgång för det klassiska cykelloppet ska gå.
Tour de France Grand Depart Denmark © Elliott Hope Studio
Tour de France Grand Depart Denmark © Elliott Hope Studio

Idag uppmärksammades att det är 100 dagar kvar till starten av Tour de France, som i år sker i Danmark. Avtäckningen av den officiella nedräkningsklockan på Rådhuset i Köpenhamn var en av många olika firanden som gjordes i landet.

"Om 100 dagar startar Tour de France - världens största cykellopp - i Danmark och världens bästa cykelstad, Köpenhamn. Med de tre etapperna kan vi visa vår vackra cykelland inför hela världen och göra magnifika gula festligheter som förenar alla. Det blir inte bättre än så här - jag ser fram emot det”, säger Sophie Hæstorp Andersen, överborgmästare i Köpenhamn och styrelseordförande för Grand Depart Köpenhamn Danmark.

100-dagarsfirandet fick en vacker start på toppen av Stora Bältbron, där tävlingsledaren för Tour de France; Christian Prudhomme och industri-, närings- och finansminister Simon Kollerup besökte en av pylonerna. Nästan samtidigt tändes kung Christian X:s bro i Sønderborg upp i gult för att fira de 100 dagarna. I Roskilde firande man med att öppna en ny supercykelbana.

På eftermiddagen blev det en cykeltur med Grand Départ-pokalen från Vesterbro Torv till Rådhustorget i Köpenhamn, där den officiella nedräkningsklockan startades.

Uppmärksammandet och firandet av de 100 dagarna för Tourens start i Danmark fortsätter imorgon, torsdagen den 24 mars, i Sønderborg och Vejle.

FAKTA

• Danmark kommer att stå värd för Tour de France Grand Départ 2022. Köpenhamn, Danmarks huvudstad, är den officiella startpunkten för den danska Grand Départ, och totalt kommer tre Tour-etapper att äga rum i Danmark.

• De tre etapperna kommer att äga rum på följande datum: 1 juli 2022 startar Tour de France med öppningsetappen, Grand Départ, i Köpenhamn. 2 juli startar den andra etappen i Roskilde och avslutas i Nyborg på Fyn. 3 juli startar den tredje etappen i Vejle och avslutas i Sønderborg.

• Grand Depart är ett samarbete mellan Region Hovedstaden i Danmark, Region Själland, Region Syddanmark, Sport Event Danmark, VisitDenmark, det danska ministeriet för industri, näringsliv och finans samt Wonderful Copenhagen.

• www: https://letourcph.dk/en

SoMe: @letourdk på Facebook, Twitter och Instagram.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Tour de France Grand Depart Denmark © Elliott Hope Studio
Tour de France Grand Depart Denmark © Elliott Hope Studio
Ladda ned bild
Stora Bätbron ©Daniel Villadsen
Stora Bätbron ©Daniel Villadsen
Ladda ned bild
Tour de France Grand Depart Denmark © VisitFjordlandet
Tour de France Grand Depart Denmark © VisitFjordlandet
Ladda ned bild
Tour de France Grand Depart Denmark © Elliott Hope Studio
Tour de France Grand Depart Denmark © Elliott Hope Studio
Ladda ned bild
Tour de France Grand Depart Denmark © VisitFjordlandet
Tour de France Grand Depart Denmark © VisitFjordlandet
Ladda ned bild

Länkar

Om

VisitDenmark
VisitDenmark
No. 18 Grand Central Centralplan 15
11120 Stockholm / Sweden

+46 (0) 768 35 00 31http://www.visitdenmark.com

VisitDenmark är Danmarks nationella turismorganisation med uppgift att informera om och marknadsföra Danmark som resmål för svenskar. 
VisitDenmark samarbetar med transportörer, regioner och verksamheter i Danmark inom turistnäringen och finns representerad i åtta länder, varav Sverige är ett.

Följ VisitDenmark

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från VisitDenmark

LEGOLAND® Billund Resort öppnar nytt Aarhusområde i Miniland och lanserar Europas största LEGO-butik27.3.2025 14:52:35 CET | Pressmeddelande

I helgen öppnar LEGOLAND® Billund Resort i södra Danmark för säsongen. Området satsar på att bli världens bästa destination för barnfamiljer. Här finns mängder av roliga äventyr och barnanpassade boenden – förgyllt av magiska stränder och cykelvänliga leder. Den stora nyheten för i år är ett nytt Aarhusområde i Miniland i LEGOLAND. Dessutom öppnas Europas största LEGO-butik och en jättestor piratlekpark. I år går det dessutom att planera hela resan i förväg med hjälp av appen BE HAPPY PASS.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye