IMs fredsmetall tar plats på FN-utställning i New York

Vid invigningen talade bland annat IMs generalsekreterare Martin Nihlgård, El Salvadors FN-ambassadör Egriselda López, FNs kommunikationschef Maher Nasser och UNODA-chefen Mary Soliman.
UNODA är FN-sekretariatets avdelning för nedrustning, och det är den som nu välkomnar fredsmetallen Humanium Metal by IM att ta plats på utställningen. UNODA arbetar mot de olagliga flöden av handeldvapen och lätta vapen som undergräver såväl säkerhet som rättsstatsprinciper och som hänger tätt ihop med kränkningar av mänskliga rättigheter.
Medverkar till globala målet 16
Humanium Metal by IM görs av illegala och beslagtagna vapen från El Salvador, ett land präglat av vapenvåld och gängkriminalitet. Metallen blir till produkter, som armband och klockor, och förtjänsten av försäljningen går tillbaka till de hårt våldsdrabbade samhällena i Centralamerika.
Därigenom bryts en ond cirkel av våld och fattigdom och arbetet bidrar, helt i linje med globala målet 16, till fredliga och inkluderande samhällen.
IMs generalsekreterare Martin Nihlgård är precis hemkommen från såväl El Salvador som invigningen i New York och kan berätta mer om sina upplevelser och tankar och ge konkreta exempel på hur Humanium Metal förändrar människors liv.
Stärker överlevare som drabbats av våld
Martin Nihlgård säger bland annat:
– Jag är stolt över att vår fredsmetall får en plats på utställningen. Och jag är stolt över det arbete vi åstadkommer tack vare Humanium Metal. Med hjälp av Humaniumpengarna ser vi till att unga kan återta och förvandla offentliga utrymmen till våldsfria zoner, vi stärker våldsöverlevare och får dem att övervinna dagliga hinder och vi mobiliserar både samhällen och människor i arbetet mot våldskultur och osunda maskulinitetsideal.
I utställningsmontern i New York visas ett armband och en klocka gjord av Humanium Metal by IM samt en Humanium Metal-tacka.
För mer info eller/och om ni vill ha en intervju med generalsekreterare Martin Nihlgård:
Kontakta Amanda Pietersen, telefon: 046-32 99 53
För mer info om Humanium Metal: www.imsweden.org/vad-vi-gor/humanium-metal-by-im/
Kontakter
Amanda PietersenPressekreterare
Tel:046-32 99 53amanda.pietersen@imsweden.orgMartin NihlgårdGeneralsekreterare
Tel:046-32 99 30martin.nihlgard@imsweden.orgOla RichardssonKommunikations- och påverkanschef
Tel:0708-21 77 88ola.richardsson@imsweden.orgBilder

Om
IM är en idéburen, obunden medlemsorganisation som arbetar globalt i samarbete med lokala aktörer, för en jämlik och medmänsklig värld. Vi kämpar för en värld där människor av egen kraft kan ta sig ur fattigdom och utanförskap. I vårt arbete utgår vi ifrån de mänskliga rättigheterna, en hållbar värld och tar avstånd från all form av diskriminering.
Följ IM
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från IM
Hirsi hyllad i Husby – får IM-priset 20243.10.2024 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Årets IM-pris på 30 000 kronor går till Sakariya Hirsi: en eldsjäl som redan under skoltiden tog initiativ för att förändra. De senaste åren har han lyft sorgen, traumat och berättelserna i förorten. Det som började som en dikt ur ren frustration blev snart till en rörelse: Kollektiv Sorg. I vardagen är Hirsi en förebild och positiv kraft för unga.
Vapen förstörs i USA för att bli svensk fredsmetall2.6.2024 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
IM var igår inblandat i en vapendestruktion i USA. Vapnen ska förvandlas till fredliga produkter – och förtjänsten går sedan till människor som drabbats av våld. – Vårt initiativ Humanium Metal förhindrar tragedier och bidrar till en fredligare värld, säger IM:s generalsekreterare Martin Nihlgård.
Mikrofon av förstörda vapen ska stärka röster mot våld7.5.2024 14:31:13 CEST | Pressmeddelande
På fredsinstitutet Sipris pågående konferens i Stockholm presenteras en innovation: En mikrofon gjord av beslagtagna illegala vapen. Mikrofonen är ett samarbete mellan ungdomar från vapenvåldsdrabbade områden i Philadelphia, USA, och biståndsorganisationen IM med initiativet Humanium Metal.
Organisationer i Gaza ger direktrapport idag22.11.2023 11:10:00 CET | Pressinbjudan
Krisen i Gaza fortsätter trots den utannonserade tillfälliga vapenvilan. IM har genom regionkontoret i Mellanöstern möjlighet att ge tillgång till en pressträff idag där humanitära organisationer ger en direktrapport om den alarmerande situationen i Gaza.
Behöver ni källor och intervjuobjekt angående den humanitära krisen i Gaza så hjälper vi till.18.10.2023 14:58:48 CEST | Pressmeddelande
Med anledning av den nuvarande humanitära krisen i Gaza vill IM uppmärksamma insatserna och initiativen på plats som syftar till att lindra lidandet. Som en aktiv organisation i regionen arbetar vi nära tillsammans med ungefär tio partners i Palestina – nu med särskilt fokus på att stödja det humanitära arbetet i Gaza.