Folkfesten Blodomloppet gör comeback i Örebro

Blodomloppet lockade innan pandemin tusentals löpare varje år till Trängen IP i Örebro, och över 100 000 deltagare nationellt vilket gör loppserien till den största i Sverige. Men de senaste två åren har de antingen tvingats genomföra loppen virtuellt eller med begränsat antal deltagare.
Men efter att restriktionerna släpptes i början av året kan nu loppserien genomföras med fullt deltagande. Datum för årets lopp i Örebro är 19 maj. Just nu, med knappt två veckor kvar till sista dagen för anmälan, är ett tusental anmälda för löparfesten.
Blodomloppet är det viktigaste fönstret utåt för landets olika blodcentraler, som är på plats för att locka nya blodgivare.
- Det känns jätteroligt att få komma ut och träffa våra blodgivare igen och att få möjlighet att inspirera andra som ännu inte ger blod att ta det sista steget och anmäla sig som ny givare, säger Malin Joelsson på GeBlod i Örebro.
Blodomloppet utgörs av en sträcka på 10 eller 5 km som kan springas eller promeneras. På senare år har även Lilla Blodomloppet tillkommit. Och i år är det premiär för Specialomloppet. Specialomloppet vänder sig till personer med funktionsvariationer och/eller på annat sätt är i behov av personlig assistans. Distansen för loppen är mellan 1,5–3 km med tillgänglighetsanpassade banor. Under 2022 kommer Specialomloppet arrangeras på fem orter där Örebro är en.
"Ständigt behov av att fylla på med blodgivare"
Syftet med Blodomloppet är att uppmärksamma vikten av att ge blod och främja en hälsosam livsstil. Och behovet är alltid stort, speciellt nu när det börjar närma sig sommartider och semester.
- Vi har ett relativt stabilt blodlager just nu. Men vi har ett ständigt behov av att fylla på med fler nya blodgivare. I vår region behöver vi minst 1200 nya blodgivare varje år för att ersätta de som slutar att ge blod, säger Malin Joelsson.
Info Blodomloppet:
- Funnits sedan 1993
- Arrangeras på 18 olika orter i Sverige
- Lockar varje år över 100 000 deltagare
- Loppen bidrar tillsammans till ungefär 2000 nya blodgivare varje år
- Har de senaste två åren genomförts digitalt p.g.a. pandemin
Nyckelord
Kontakter
Malin JoelssonStyrelseledamotBlodomloppet Sverige
För frågor om blodgivning och Blodomloppet.
Tomas HoszekOrdförandeBlodomloppet Sverige
För frågor om Blodomloppet nationellt.
Gustav OrbringPR Consultant & Content CreatorFuze PR
Tel:073-966 99 63gustav.orbring@fuzepr.seBilder
Om
Blodomloppet är ett motionslopp som arrangeras på 21 orter runt om i landet och på distans. Syftet är detsamma, att uppmärksamma den livsviktiga blodgivningen och främja en hälsosam livsstil. Promenera, jogga eller spring 5 eller 10 kilometer tillsammans med vänner och arbetskamrater.
Följ Blodomloppet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Blodomloppet
Nästan 20 000 springer för blodgivningen i Stockholm5.6.2024 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Det råder loppfeber i huvudstaden dessa veckor. 19 200 personer är anmälda till Blodomloppet i Stockholm den 11-12 juni, och arrangörerna har fått stänga anmälan till ena tävlingsdagen för första gången på 11 år. ”Det visar att engagemanget och viljan att bidra i samhället är enorm”, säger Cecilia Aldor, projektledare för Blodomloppet Stockholm.
Blodomloppet till Kalmar 202414.12.2023 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Blodomloppet kommer till Kalmar 2024. Sveriges största motionsloppsserie arrangeras i stan torsdagen den 5 september. Det är arrangörsvana Högby IF tillsammans med blodcentralerna i Region Kalmar län som står som värdar för folkfesten. ”Att stötta blodgivningen på det här sättet känns riktigt bra”, säger Carl-Gustaf Nilsson, ordförande i Högby IF:s friidrottssektion.
Blodomloppet till Eskilstuna 202416.11.2023 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Blodomloppet, Sveriges viktigaste motionslopp som kombinerar fysisk aktivitet med blodgivning, kommer till Eskilstuna 9 september 2024. ”Blodomloppet är ett arrangemang jag länge velat få hit”, säger Bengt-Olof Eskilsson, vice ordförande i Eskilstuna FI som arrangerar loppet tillsammans med blodcentralen Unilabs.
Blodomloppet till Borås 202410.11.2023 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Blodomloppet, Sveriges viktigaste motionslopp, arrangeras i Borås den 2 september 2024. Folkfesten utgår ifrån Ymergården och är det viktigaste tillfället varje år för GeBlod att rekrytera nya givare. ”Vi är fantastiskt glada och stolta”, säger IK Ymers ordförande Cecilia Andersson.
Blodomloppet till Munkedal 20248.11.2023 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Blodomloppet, Sveriges största motionsloppsserie som kombinerar fysisk aktivitet med blodgivning, arrangeras i Munkedal 23 augusti nästa år. Munkedals kommun arrangerar loppet som en del av sitt 50-årsjubileum tillsammans med lokala föreningar. ”Vi vill bidra till att göra Munkedal till en aktiv kommun”, säger Peter Karlsson, förvaltningschef på samhällsbyggnadsförvaltningen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum