Diskriminering när kvinnlig elev ombads att täcka sig
Den kvinnliga eleven blev inkallad till ett möte med två anställda på skolan. Vid mötet ifrågasattes elevens klädsel och hon ombads att täcka sig. Senare på dagen, vid ett andra samtal, förklarade skolpersonalen att det är skolans uppgift att utbilda elever i hur de förväntas klä sig och vilka signaler en viss klädstil kan ge till exempel vid en anställningsintervju. Den kvinnliga eleven fick höra att hon inte behövde klä sig utmanande eller sminka sig för att må bra.
Eleven kände sig till följd av händelsen förnedrad, kränkt och orättvist behandlad. Hon har tappat förtroendet för de vuxna i skolan och känner inte längre samma glädje att gå dit.
Skolan har förklarat att anledningen till samtalen med den kvinnliga eleven var att personal hade hört manliga elever tala sexistiskt och objektifierande om henne.
- DO anser att skolan lade skulden på den kvinnliga eleven för att manliga elever pratade sexistiskt och objektifierande om henne. I samtalen har skolan därmed både ifrågasatt elevens val av stil – och även hennes person, säger Karin Ahlstrand Oxhamre, chef för DO:s processenhet.
DO bedömer att skolan har diskriminerat eleven på ett sätt som har samband med kön och begär nu att skolan ska betala 50 000 kronor i diskrimineringsersättning till eleven. Om skolan motsätter sig DO:s begäran kommer DO att lämna in en stämningsansökan till tingsrätten.
DO 2022/880
Nyckelord
Kontakter
Presstjänst
Tel:0736-82 82 10media@do.seOm
Diskrimineringsombudsmannen (DO) är en myndighet som arbetar för ett samhälle fritt från diskriminering.
Följ Diskrimineringsombudsmannen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Diskrimineringsombudsmannen
Trakasserier när chef uttryckte sig kränkande om anställd18.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Det var diskriminering när en chef inför andra anställda uttryckte sig hotfullt och kränkande om en man, trots att mannen själv inte var där. Den bedömningen gör DO och stämmer nu arbetsgivaren för trakasserier som har samband med etnisk tillhörighet.
Diskriminering att välja bort arbetssökande med migrän16.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Det var diskriminering som har samband med funktionsnedsättning när Västra Götalandsregionen valde bort en arbetssökande med hänvisning till att hon har migrän. Den bedömningen gör DO och begär nu att regionen ska betala 75 000 kronor i diskrimineringsersättning till kvinnan.
Missgynnande att omplacera arbetstagare efter föräldraledighet2.12.2025 09:07:00 CET | Pressmeddelande
En kvinna som arbetar på ett större försäkringsbolag blev missgynnad när hon omplacerades efter en föräldraledighet. Den bedömningen gör Diskrimineringsombudsmannen, DO, och begär nu att bolaget ska betala skadestånd till kvinnan.
DO:s rapport: Sexuella trakasserier i skolan ett utbrett problem26.11.2025 08:13:11 CET | Pressmeddelande
Antalet elever som upplever att de har utsatts för sexuella trakasserier i skolan är långt fler än de som gör en anmälan till Diskrimineringsombudsmannen, DO. Det visar DO:s årliga rapport, Förekomst av diskriminering 2025, som presenteras idag. I rapporten är sexuella trakasserier i skolan ett av tre fördjupningsområden som DO har valt att särskilt fokusera på.
Inbjudan till digitalt rapportsläpp: Diskriminering i Sverige 202513.11.2025 11:51:46 CET | Pressinbjudan
Den 26 november publicerar DO sin årliga rapport Förekomst av diskriminering. Samma dag presenteras rapporten vid ett webbinarium.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
