Peter Bengtson blir ny arenachef för Hamburger Börs

Hamburger Börs - del av Moment Group
Peters uppdrag som ”börschef” blir att ansvara för och driva på den förändringsresa som kommer att göra anrika Hamburger Börs till en ännu mer attraktiv arena för show, events, konsert och club i kombination med riktigt god mat & dryck.
Peter har en gedigen bakgrund inom hotell och restaurang och han har bland mycket annat varit VD för Slagthuset i Malmö under åtta år. Där ansvarade han för konceptualiseringen och utvecklingen av verksamheten mot nya målgrupper och där stod dinnershows för hälften av affärerna. Tillsammans med sin sambo köpte han 2020 ett litet hotell på den skånska landsbygden, Nature Shelter Hotel, och efter att ha renoverat och utvecklat detta till en modern mötesplats med restaurang, konferens och boende går nu flyttlasset till Stockholm.
- Engagemanget, erfarenheten, kompetensen och den värme Peter kommer att bidra med när han tar över rodret för Hamburger Börs kommer att vara helt rätt för att tillsammans med teamet på plats ta Börsen till nästa nivå, säger Mikael Nilsson, tf Affärsområdeschef Immersive Venues.
- Det är ett glädjefyllt uppdrag att få föra Hamburger Börs vidare in i framtiden och jag ser fram emot att få lära känna denna anrika arenas styrkor och utmaningar och att få träffa alla medarbetare i teamet, säger Peter Bengtson, ny arenachef Hamburger Börs.
Peter Bengtson tillträder tjänsten den 1 november och vi hälsar honom varmt välkommen.
Hamburger Börs – i hjärtat av Stockholm - är ett kulturarv med en fantastisk historia. Många stora namn inom underhållningsbranschen har någon gång stått på denna scen. Den fantastiska Oscarianska baren är värd ett besök i sig och på menyn i övrigt står show, events, konsert, mat & dryck. Hamburger Börs är en del av Moment Group.
Läs om vad som händer på Hamburger Börs i höst
Kontakter
Ia Lindahl IdborgKommunikationschef
Tel:070-181 59 71ia.lindahl@momentgroup.comBilder
Länkar
Om
Följ Moment Group
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Moment Group
Stor turné nästa år: Succékvartetten från Jersey Boys återförenas9.12.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter mer än tio år återförenas Peter Johansson, Bruno Mitsogiannis, David Lindgren och Robert Rydberg i den nya showen Oh What a Night, som har premiär den 3 oktober i Skellefteå innan den ger sig ut på turné i landet.
Sista sommaren med Tomas Ledins Bygdespel – en oförglömlig final i Lövvik20.11.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Den 2 juli 2026 öppnar portarna till Höga Kusten Friluftsteater i Lövvik, där Tomas Ledins stora bygdespel får sin tredje och avslutande sommarsäsong. "Nu laddar vi för en sista sommar, och vi ska ge allt," säger Tomas Ledin.
Hamburger Börs återöppnar28.10.2025 09:30:00 CET | Pressmeddelande
Under hösten 2024 stängde Hamburger Börs, men nu drygt tio månader senare återöppnar Hamburger Börs sin verksamhet. Hamburger Börs som varumärke, med drygt 200-åriga anor, kvarstår men därtill skapas Börsen Live, som kommer vara en arena för konsert, klubb, event, humor, show och nöje.
Megasuccé för Moulin Rouge! The Musical i Göteborg efter premiären - 197 000 sålda biljetter - nu släpps ytterligare 28 föreställningar!1.10.2025 10:03:14 CEST | Pressmeddelande
Den 25 september hade musikalsuccén Moulin Rouge! The Musical premiär på Rondo i Göteborg. Med utsålda föreställningar och ett enormt tryck på biljetterna öppnas nu upp för fler att uppleva den hyllade musikalen. Idag släpps ytterligare 28 föreställningar, med biljetter tillgängliga hos Showtic och Liseberg.
Publiksuccén Joyride – The Musical fortsätter i vår – utökar med 32 nya föreställningar på China Teatern i Stockholm19.9.2025 09:46:43 CEST | Pressmeddelande
Roxette-feber och 90-tals-nostalgi! Efter en fenomenal Stockholmspremiär av Roxette-musikalen Joyride – The Musical är det biljettrusning på China Teatern. Nu fortsätter publiksuccén till våren med 32 nya föreställningar 8 januari–1 mars. Biljetterna släpps idag, fredag kl 10.00 via Showtic.se.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

