Ledarna

Så vill fack och arbetsgivare tillsammans förbättra chefers och tjänstemäns arbetsmiljö

Dela
Under den europiska arbetsmiljöveckan lanserar Ledarna tillsammans med Byggföretagen, Sveriges Ingenjörer och Unionen en gemensam satsning för att förbättra chefers och tjänstemäns arbetsmiljö. Målet är att genom ett dialogverktyg stödja samtal om den psykosociala arbetsmiljön på arbetsplatser runt om i landet.

Att arbeta med förbyggande arbetsmiljöarbete har stor positiva effekter. Inom byggsektorn är man van att arbeta med den fysiska arbetsmiljön på byggena. Men lika viktig är den psykosociala arbetsmiljön - hur människor trivs med sina arbetskamrater, hur meningsfullt arbetet upplevs och hur stort inflytande man upplevs ha.

- Allt för ofta ser vi att chefens egen arbetsmiljö tappas bort i arbetet med arbetsplatsens arbetsmiljö. Vi vet att om cheferna har en god arbetsmiljö ökar förutsättningarna för en god arbetsmiljö för alla. Vi välkomnar det nya dialogverktyget för det kommer att leda till ökad kunskap om ett bra arbetsmiljöarbete för chefers och tjänstemäns arbetsmiljö, säger Andreas Miller, förbundsordförande Sveriges chefsorganisation Ledarna.

Lanseringen av utbildningsmaterialet från Ledarna, Byggföretagen, Sveriges Ingenjörer Unionen och sker under den europeiska arbetsmiljöveckan som startar den 24 oktober. Ta del av materialet här.

Kontakter

Bilder

Om

Ledarna
Ledarna
S:t Eriksgatan 26
102 22 Stockholm

0200-87 11 11https://www.ledarna.se/

Om Ledarna

Ledarna är Sveriges chefsorganisation med fler än 95 000 medlemmar – chefer i alla branscher och på alla nivåer. Hos oss får medlemmarna utveckling, råd och stöd i uppdraget som chef och kring den egna anställningen. Alltid med utgångspunkt i chefens individuella behov. Läs mer på ledarna.se. Pressjour 08-598 99 33

Följ Ledarna

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Ledarna

AI-satsningar saknar mål och kompetens16.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande

AI-användningen har gått från att vara en perifer företeelse till att stå i centrum på många arbetsplatser. Både potentiella fördelar och hinder har blivit mer påtagliga. Allt fler arbetsplatser investerar i AI – men de saknar tydlig styrning och rätt kompetens. Endast 13 procent av cheferna uppger att högsta ledningen har kommunicerat vad AI-arbetet ska leda till – och 43 procent pekar ut kompetensbrist som det största hindret för att lyckas.

Framtidens arbetsliv: Cybersäkerhet, AI och distansarbete formar morgondagens ledarskap5.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande

Idag lanserar Ledarna sin senaste forskningsrapport som bygger på insikter från nära 5 000 svenska chefer. Rapporten visar bland annat att en av tio uppger att de blivit utsatta för ett cyberangrepp som skadat verksamheten de senaste 12 månaderna. Nästan sex av tio chefer har testat generativ AI – men bara tre av tio har riktlinjer på jobbet. Och nästan nio av tio chefer vill arbeta mer på distans i framtiden.

Målkonflikter när Sveriges chefer tycker till om distansarbete3.10.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

Nästan nio av tio av Sveriges chefer vill arbeta mer på distans i framtiden. De främsta fördelarna är bättre balans mellan arbete och fritid, minskad stress i det egna arbetslivet samt förbättrad hälsa och välmående bland medarbetarna. Men allt är inte positivt, samarbetet och informationsutbytet mellan medarbetarna samt innovation påverkas negativt. Det framkommer av Ledarnas kommande rapport Mot en lärande framtid.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye