Nu kan tyskarna dricka mjölk från Småland

– De senaste åren har vi gjort stora investeringar i mejeriet för att bli en strategiskt viktig anläggning inom Arla. Nu är vi ett av kooperativets största mejerier för mjölk med lång hållbarhet och har blivit godkända för internationell export. I torsdags började vi för första gången producera svensk mjölk för tyska kunder, säger Martin Drobena, Arlas mejerichef i Jönköping.
I oktober slutfördes projektet med att installera två nya steriltankar på mejeriet. Med de nya tankarna kan kapaciteten för mjölk i kategorin ESL, Extended Shelf Life/lång hållbarhet, öka med 50 procent till totalt 90 miljoner kilo. Syftet är att göra det möjligt att exportera ESL- och laktosfri mjölk till Tyskland, vilket mejeriet godkändes för redan i september.
De nya steriltankarna och exporten till Tyskland är en del av Arlas plan att göra mejeriet i Jönköping till en strategiskt viktig anläggning för kooperativet. Totalt har det investerats drygt 100 miljoner kronor under de senaste åren i bland annat de nya steriltankarna, emballagelager, en förpackningsmaskin, trågpackare och pallastare för ESL-produkter.
– Vi är framtidens mejeri. Varje dag tar vi hand om 500 000 kilo mjölk som kommer in från Arlagårdar i Småland. Av den näringsrika mjölken gör vi produkter som konsumeras lokalt, nationellt och nu även internationellt. Det är häftigt när man tänker på det, säger Martin Drobena.
Fakta om Jönköpings mejeri
- Antal medarbetare: 450
- Mjölkinvägning: cirka 200 miljoner kilo per år
- Mjölken till mejeriet kommer från 280 Arlagårdar i Småland
- Mejeriet är ett av Europas modernaste färskvarumejerier
- Mejeriet förser hela södra Sverige med mjölk, fil och grädde
- Mejeriet är en strategiskt viktig anläggning för mjölk med lång hållbarhet (ESL)
- Mejeriet är 100 procent fossilfritt med förnybar el och energi.
Nyckelord
Kontakter
Arla Sveriges presstjänst
Tel:070-884 42 90Bilder

Om
Arla – böndernas eget mejeri
Arla är ett internationellt mejeriföretag och en kooperativ förening som ägs av cirka 8 500 mjölkbönder i Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Belgien, Luxemburg och Nederländerna. Med visionen att skapa framtiden inom mejeri för att sprida hälsa och inspiration i världen, helt naturligt, är Arla Sverige hem åt varumärken som Arla Ko, Bregott, Keso och Pucko. Arla är världens största producent av ekologiska mejeriprodukter och en av de starkaste aktörerna i den internationella mejerivärlden. Arlas elva mejerier i Sverige köper 100 procent förnybar el och alla egna tunga transporter är fossilfria.
Följ Arla
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Arla
Arla kampanjar för fler hemsläp20.9.2023 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
En ny undersökning från Arla visar att restauranggäster hellre tar med sig sina matrester hem från krogen än någon de nyss träffat under en utekväll. Samtidigt upplever många att det är krångligt eller pinsamt att fråga om att ta med maten. Nu vill Arla få fler att släpa med sig maten hem för att äta resten sen. – Det måste bli enklare att fixa hemsläp, säger Catarina Molin Österlund på Arla.
Oförändrat mjölkpris för Arlabönder i september31.8.2023 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Priset som bönderna får betalt för sin mjölk inom Arla lämnas oförändrat för tredje månaden i rad, både för konventionell och ekologisk mjölk.
Arlas halvårsresultat 2023: Att hitta rätt balans på en marknad som är på väg nedåt29.8.2023 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Första halvåret 2023 präglades av hög inflation, fallande priser på världsmarknaden för mejeriprodukter och ett förändrat konsumentbeteende. Detta drog ner Arlas resultat. Men det bondeägda företaget har lyckats mildra de negativa effekterna och uppnå en Arlaintjäning på 49,7 eurocent per kilo mjölk, vilket möjliggör en efterlikvid till Arlabönderna på 1 eurocent per kilo mjölk för halvårsvolymerna, som planerat.
Yoggi Dröm lanserar fyra krämiga nyheter23.8.2023 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu lanserar Yoggi Dröm fyra välsmakande nyheter: Stracciatella, Jordgubb, Vanilj & kaksmulor samt Persika & Citron. Både Stracciatella och Jordgubb kommer att erbjudas i en ny förpackning á 450 gram som gör det enkelt att dela en mysig stund med flera. Även designen av Yoggi Dröm-produkterna har uppdaterats med en ny lyxig look. Nyheterna finns i butik från och med vecka 36.
Yoggi släpper ny tillfällig smak23.8.2023 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu lanseras en tropisk och färgglad nyhet på yoghurthyllan – Yoggi Vattenmelon och Pitahaya (eller drakfrukt som den också kallas). Den nya smaken har tagits fram av konsumenten Carolina från Luleå som vann en utlottning i Musikhjälpen 2022 efter att ha donerat till Yoggis insamlingsbössa. Utöver smaken har Carolina också tagit fram den unika designen på förpackningen. Yoggi Vattenmelon & Pitahaya finns i butik från och med vecka 36.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum