Viltolyckor i Örebro län - kommun för kommun
– Rådjursolyckorna är vanligast i Örebro län. Lokalt i vissa av länets kommuner är det dock hög risk att köra på dovhjort. Allvarligast konsekvenser kan kollisioner med älg och vildsvin få, säger Tony Gunnarsson, sakkunnig i trafiksäkerhet på Riksförbundet M Sverige.
Örebro län följer utvecklingen för landet i stort där viltolyckorna med allt klövvilt förutom älg har ökat kraftigt över tid. Under 2000-talet har olyckorna med hjort och vildsvin flerdubblats i antal. Enligt Sveriges Lantbruksuniversitet beräknas viltolyckorna att fortsätta öka med 30 procent till 2035.
– Det är illa att inte utvecklingen kunnat brytas. Viltolyckor kan leda till svåra skador eller i värsta fall död. Kollisioner med vilt är dyrare än vanliga trafikolyckor eftersom en större andel skadade inte kommer tillbaka till ett normalt liv, säger Tony Gunnarsson.
Antalet olyckor påverkas främst av mängden trafik, infrastrukturens utformning och viltstammarnas storlek. Som förare kan man minska risken genom att anpassa hastigheten, respektera viltvarningsskyltar samt vara extra försiktig där viltstängsel börjar och slutar.
Riksförbundet M Sverige vill se att viltolyckorna ska prioriteras högre i statens Nollvisionsarbete, där målet är att ingen ska dödas eller allvarligt skadas i trafiken.
– Det växande antalet viltolyckor är ett allvarligt, men underprioriterat trafiksäkerhetsproblem, som kan få stora konsekvenser. Även mindre allvarliga olyckor kan vara mycket obehagliga, särskilt om man har barn med i bilen. Vi vill se satsningar på fler säkra viltpassager, stängsel och modern viltvarningsteknik, säger Tony Gunnarsson.
| Dovhjort | Kronhjort | Rådjur | Vildsvin | Älg | Övriga* | Totalt | |
| Askersund | 11 | 8 | 159 | 20 | 11 | 0 | 209 |
| Degerfors | 15 | 1 | 76 | 15 | 9 | 1 | 117 |
| Hallsberg | 99 | 6 | 128 | 19 | 7 | 1 | 260 |
| Hällefors | 0 | 0 | 66 | 11 | 16 | 0 | 93 |
| Karlskoga | 30 | 0 | 133 | 21 | 6 | 1 | 191 |
| Kumla | 4 | 2 | 151 | 22 | 12 | 1 | 192 |
| Laxå | 0 | 0 | 65 | 20 | 9 | 0 | 94 |
| Lekeberg | 0 | 0 |
125 |
9 | 18 | 0 | 152 |
| Lindesberg | 0 | 2 | 254 | 13 | 23 | 2 | 294 |
| Ljusnarsberg | 0 | 0 | 46 | 2 | 16 | 1 | 65 |
| Nora | 0 | 0 | 82 | 5 | 17 | 2 | 106 |
| Örebro | 62 | 8 | 474 | 59 | 53 | 5 | 661 |
| Totalt | 221 | 27 | 1759 | 216 | 197 | 14 | 2434 |
* I kategorin övrigt inräknas de rapporteringsskyldiga djuren björn, järv, lo, mufflonfår, utter, varg och örn.
Statistiken hämtad från Nationella viltolycksrådet och baseras på rapporter från genomförda uppdrag av eftersöksjägare.
Nyckelord
Kontakter
Tony Gunnarssonpressekreterare, sakkunnig trafiksäkerhet
Tel:072-076 23 09tony.gunnarsson@msverige.seLänkar
Om
Riksförbundet M Sverige är med cirka 70 000 medlemmar Sveriges största konsumentorganisation för bilister. Vi arbetar för en hållbar, säker och tillgänglig mobilitet och står bakom ambitionen om en fossiloberoende fordonsflotta till 2030. Tillsammans med våra 28 lokalklubbar undersöker vi vägkvalitet och efterlevnad av trafikregler i hela landet. M Sverige driver ett intensivt och långsiktigt opinionsarbete till gagn för Sveriges bilister.
Följ M Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från M Sverige
Extraljus – för trafiksäkerheten?22.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Extraljus har blivit en populär utrustningsdetalj på bilen. Men bidrar det till säker körning, eller är det mest för utseendets skull?
Årets smartaste bilköp 2025: En begagnad Toyota med Toyotas begagnatgaranti18.12.2025 16:24:14 CET | Pressmeddelande
Riksförbundet M Sverige utser en begagnad Toyota med Toyotas begagnatgaranti till årets smartaste bilköp. Det är första gången som priset inte går till en helt ny bilmodell. – Det är väldigt vanligt att hushåll väljer att köpa en nästan ny bil, säger Carl-Erik Stjernvall, teknisk expert på Riksförbundet M Sverige.
Chans till riktigt säker jultrafik15.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Med en julafton som infaller på en onsdag har många möjlighet att vara flexibla med sina resor inför storhelgen. – Årets jul kan bli en av de minst olycksdrabbade om vi alla hjälps åt, säger Heléne Lilja, vd Riksförbundet M Sverige.
Tio år av släckta bilar ute i trafiken12.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Släckta bakljus kommer att finnas med i trafiken under lång tid. – Släckta bakljus på bilar i trafik är farligt och irriterande, säger Jacob Sidenvall på Riksförbundet M Sverige.
Alla som kör för färdtjänst får Årets hjulklapp av M Sverige för hur man med omsorg bistår med individuell mobilitet11.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Riksförbundet M Sveriges utmärkelse Årets hjulklapp 2025 tilldelas alla som kör för färdtjänst, för det samhällsuppdrag man utför dagligen genom sitt arbete att bistå med individuell mobilitet. – Vi vill uppmärksamma vad den här yrkeskåren bidrar med i samhället, säger Heléne Lilja, vd på M Sverige.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum