Högsta domstolen ger skogsägare rätt till ersättning i artskyddsfrågan

- Det är ett mycket glädjande besked. Återigen får vi bekräftat att man inte, från myndigheternas sida, kan begränsa skogsägarens rätt att bruka sin skog utan att betala ersättning. Det här en seger för landsbygden och alla skogsägare som orkat stå upp för sig själva, säger Paul Christensson ordförande i LRF Skogsägarna.
Tvisten i Högsta domstolen är toppen på ett isberg. Domstolsprocesserna har pågått i över fem år och under hela den tiden har Sveriges skogsägare svävat i ovisshet. De flesta mindre skogsägare kan inte eller orkar inte stämma staten. Regeringen måste nu säkerställa att alla skogsägare som har rätt till ersättning också får det, utan att behöva gå hela vägen upp till Högsta domstolen.
- Med tanke på att många fridlysta arter är vanliga och finns i nästan varje skog, så kommer regeringen behöva ändra i artskyddsreglerna för att undvika att pengarna i statsbudgeten tar slut. Det handlar om att tydliggöra i regelverket att vissa arter inte ska vara anledning för att stoppa skogsbruk med ett värde på miljontals kronor, säger Paul Christensson ordförande i LRF Skogsägarna
Ersättningsrätten är en del i det svenska egendomsskyddet. Utfallet i Högsta domstolen är i grunden självklart men den har ändå stor betydelse för LRF:s medlemmar och deras möjligheter att fortsätta med jord- och skogsbruk.
- Det är viktigt att svenska skogsägare känner sig trygga i att de kan bruka sin skog, men även att de får ersättning när man inte får bruka den. Det är grunden för skogsägare ska vilja vårda och utveckla sin skog, till förmån för klimatet, den biologiska mångfalden och jobben på landsbygden, avslutar Paul Christensson.
Klicka på länken för att komma till Högsta domstolens beslut, https://www.domstol.se/hogsta-domstolen/nyheter/2023/04/staten-har-i-ett-visst-fall-alagts-att-betala-ersattning-till-ett-skogsbolag-som-forbjudits-att-avverka-ett-skogsomrade/.
Kontakter
För mera information, kontakta LRF pressavdelning 010-184 40 70
Bilder
Om
Lantbrukarnas Riksförbund, LRF, är en intresse- och företagarorganisation för det gröna näringslivet med cirka 140 000 medlemmar. Gemensamt för flertalet av medlemmarna är att de har sin bas i jord, skog, trädgård och landsbygdens miljö. LRF är också en samlande organisation för lantbrukskooperativa företag, som exempelvis Arla och Lantmännen. LRFs medlemmar driver omkring 60 000 företag och LRF är därmed Sveriges största småföretagarorganisation. Totalt omsätter hela det gröna näringslivet, det vill säga jord- och skogsbruk, trädgård, fiske och vattenbruk samt livsmedels- och skogsindustrier, 151 miljarder kronor, vilket är 3,4 procent av landets BNP. Källa: Jordbruksverket
Följ Lantbrukarnas Riksförbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lantbrukarnas Riksförbund
Digitala vargjakten hotar integriteten15.11.2025 06:09:00 CET | Pressmeddelande
I samband med att Länsstyrelserna publicerade, den 7 november, sitt beslut rörande licensjakten på varg villkorade länsstyrelserna för första gången att jägarna ska kunna visa upp sin och jakthundarnas digitala position, vid varje given tidpunkt under jakten. LRF anser, i likhet med Jägarnas organisationer, att en sådan styrning är oacceptabel, integritetskränkande och möjligen inte ens förenlig med svensk lag. LRF kommer att initiera en juridisk granskning av nuvarande beslutsvillkor.
Rekordskörd räddar inte ekonomin när spannmålspriserna pressar svenska lantbrukare14.11.2025 09:22:50 CET | Pressmeddelande
Trots höga skördar i år väntas resultatet bli sämre än 2024 för Sveriges spannmålsproducenter. Lägre spannmålspriser och oförändrade produktionskostnader gör att årets rekordskörd inte räcker för att vända trenden. Det visar en analys av skörden 2025 från LRF, baserad på två typgårdar som speglar verkligheten för svenska spannmålsproducenter.
JK stärker statens talan i rättsprocesser mot samebyar12.11.2025 18:13:43 CET | Pressmeddelande
Justitiekanslern (JK) meddelar idag att statens talan i de fem pågående rättsprocesserna mot samebyar i norra Sverige ändras. Ändringen innebär att även Rennäringslagen, som reglerar rennäringen, nu inkluderas i prövningen.
Minskad vargstam under vintern 20267.11.2025 16:04:54 CET | Pressmeddelande
Länsstyrelsernas har presenterat beslut om licensjakt på varg under vintern 2026. I år är det många nya faktorer som påverkat beslutet, inte minst den förändrade vargpolitiken som sjösatts under senare år. LRF kan konstatera att länsstyrelserna har fattat beslut som är i linje med den politiska viljan om att minska stammen, som enligt senaste inventeringsresultatet är 355 vargar.
Ett hårt slag mot miljö och livsmedelsberedskapen5.11.2025 16:26:34 CET | Pressmeddelande
Idag, den 5 november 2025, röstade riksdagen ja till Tidöregeringens förslag att tillåta bryta och utvinna uran ur alunskiffer i Sverige och begränsa det kommunala vetot. LRF varnar för konsekvenserna: hotad livsmedelsproduktion, försämrad rådighet över marken och miljöproblem.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum



