Nytt kollektivavtal för konsultföretagen
14.4.2023 13:01:52 CEST | Sveriges Ingenjörer | Pressmeddelande

I de lokala lönerevisionerna som nu väntar ute på ingenjörernas arbetsplatser ska lönesamtalen genomföras, där lönen sätts utifrån den enskildes prestation och löneutrymmet förhandlas fram med hänsyn till lokala förutsättningar.
– Vi har nu tagit vårt ansvar och tecknat centrala avtal. Nu krävs att företagen tar sitt ansvar och ser till att de anställda får de löneökningar de förtjänar, säger Ulrika Lindstrand, förbundsordförande för Sveriges Ingenjörer.
Sveriges Ingenjörers avtal med arbetsgivarorganisationen Innovationsföretagen innebär att lönerna sätts lokalt på arbetsplatserna. Avtalets syfte är att företagens ekonomiska och marknadsmässiga förutsättningar och medlemmarnas bidrag till verksamheten ska ligga till grund för löneökningarna.
För att förbättra chanserna till goda löner och villkor, förstärks nu de lokala fackklubbarnas möjligheter i det nya avtalet genom tydligare skrivningar. Det ska också bli enklare att tidigare under löneförhandlingarnas gång begära råd och stöd från Sveriges Ingenjörer centralt.
Avtalet med Innovationsföretagen omfattar cirka 9 500 ingenjörer i konsultbranschen. Avtalet gäller från 1 april 2022 och löper precis som på industrins område över 24 månader. Avsättningen till flexpension är 0,2 procent extra under första året.
Nyckelord
Kontakter
Alexander OrlingePressekreterare
Tel:08-33 74 29Alexander.orlinge@sverigesingenjorer.seBilder


Länkar
Om
Sveriges Ingenjörer är fackförbund och intresseorganisation för landets
högskoleutbildade ingenjörer. Förbundet är med cirka 180 000 medlemmar näst störst inom akademikerfederationen Saco. Se även sverigesingenjorer.se
Följ Sveriges Ingenjörer
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Ingenjörer
Arbetsgivarna missar studenters ingenjörskompetens i sommar3.6.2026 06:37:00 CEST | Pressmeddelande
Endast var fjärde ingenjörsstudent har i sommar fått ett arbete där ingenjörskompetensen är en förutsättning, visar en ny undersökning. Svenska arbetsgivare talar om bristen på ingenjörer, men utnyttjar inte den tekniska kompetens som finns bland ingenjörsstudenterna.
KTH-professor får Levipriset för forskning om ledarskap och arbetsmiljö22.5.2026 10:44:50 CEST | Pressmeddelande
Sveriges Ingenjörers arbetsmiljöpris, Levipriset, delas ut för 23:e gången 2026 och tilldelas Andrea Eriksson, professor vid KTH, för hennes omfattande insatser inom arbetsmiljöforskning, ingenjörsutbildning och praktisk tillämpning. Andrea Eriksson betonar ledarskapets centrala roll i hållbar verksamhet och utvecklingen av metoder för proaktiv organisatorisk design.
Minskade medel till teknisk forskning urholkar svensk konkurrenskraft8.5.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Statligt finansierad teknisk forskning i Sverige har rasat jämfört med våra främsta konkurrentländer, vilket riskerar vår konkurrenskraft. Det visar en ny rapport från Sveriges Ingenjörer. Ett tillskott på 3,6 miljarder kronor per år skulle placera oss i nivå med de länder som satsar mest.
Högskoleprovet sämre än betyg vid antagning till ingenjörsutbildningar18.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Studenter som antas via högskoleprovet presterar i genomsnitt sämre än de som antas via betyg. Det visar en ny rapport från Sveriges Ingenjörer om studenter antagna på ingenjörsutbildningar. Nu måste regeringen minska på kravet att var tredje student måste antas via högskoleprovet, och även ta fram alternativa urvalstester i exempelvis matematik.
Budgetkommentar: Otillräckliga satsningar på kunskap och ny teknik13.4.2026 08:07:00 CEST | Pressmeddelande
Regeringen presenterade på måndagen den ekonomiska vårpropositionen och vårändringsbudgeten för 2026. Sveriges Ingenjörer välkomnar ansatsen att öka antalet civilingenjörer, bland annat genom satsningar på ökad genomströmning på ingenjörsutbildningarna. Samtidigt anser Sveriges Ingenjörer att vårbudgeten är otillräcklig för att möta landets behov av teknikkompetens i världsklass.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
