EU:s grundvatten på agendan – SGU värd för möte
17.4.2023 13:00:00 CEST | Sveriges geologiska undersökning | Pressmeddelande

I det europeiska samarbetet om vatten, som styrs av flera EU-direktiv, arbetar medlemsländerna för att kvaliteten på vatten ska vara god och för att vatten ska finnas i tillräcklig mängd för att tillgodose behovet av dricksvatten och skyddet av ekosystem. För att samordna arbetet och jämföra hur medlemsländerna tolkar och genomför direktiven finns det arbetsgrupper som träffas regelbundet under ledning av EU-kommissionen.
Sveriges geologiska undersökning, SGU, representerar Sverige i Working Group Groundwater, en grupp som träffas två gånger per år. Av tradition hålls arbetsmötena i det land som för tillfället innehar ordförandeskapet inom EU. Den 19–20 april står SGU värd för mötet som anordnas på Studenternas i Uppsala.
– De senaste årens höga temperaturer på flera håll i Europa sätter stor press på grundvattnet. Förutom torka och klimatförändringar finns det också stora utmaningar vad gäller föroreningar från kemikalier, framför PFAS. Det är utmaningar som vi inom Europa måste ta oss an och lösa gemensamt, säger SGU:s generaldirektör Anneli Wirtén.
Under mötet kommer bland annat EU-kommissionens representant att berätta om aktuella frågor inom EU-administrationen som har bäring på grundvattenarbetet. Till exempel ska läget för en pågående revidering av grundvattendirektivet lyftas. På mötena brukar också nya forskningsresultat om grundvattenrelaterade frågor diskuteras, som exempelvis nya övervakningsmetoder, riskanalyser och klimatpåverkan på grundvatten.
– Vi ser fram emot att välkomna EU-representanter och grundvattenexperter från hela Europa hit till Uppsala för kunskapsutbyte och konstruktiv dialog. Ett fortsatt gott och nära europeiskt samarbete är avgörande för att vi ska kunna skydda och säkra våra vattenresurser för framtida generationer, säger Anneli Wirtén.
Kontakter
Cecilia IrefalkPressansvarigSGU
Tel:018-17 90 90press@sgu.seBilder
Om
Sveriges geologiska undersökning (SGU) samlar in, analyserar, förädlar och tillhandahåller geologisk information utifrån växlande samhällsbehov. Allt vårt arbete syftar i förlängningen till att bidra till hållbart nyttjande av Sveriges geologi och att främja företagande och hållbar tillväxt.
Följ Sveriges geologiska undersökning
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges geologiska undersökning
Platser för koldioxidlagring utpekade – men ytterligare undersökningar krävs13.3.2026 13:58:00 CET | Pressmeddelande
I dag, den 13 mars, överlämnar Sveriges geologiska undersökning (SGU) sin slutrapport i regeringsuppdraget om identifiering av lämpliga platser för geologisk lagring av koldioxid. Myndigheten pekar ut två platser som är tänkbara – till havs söder om Skåne, samt sydost om Gotland. På båda platser finns just den typ av bergarter som behövs för att lagring ska kunna ske hållbart och säkert.
Fyndigheter på Gotland är fortfarande av riksintresse18.2.2026 09:41:02 CET | Pressmeddelande
Fyndigheterna Rute-Stucks, Storugns-Klinthagen och Fleringe på Gotland utgör fortfarande riksintressen för sina kalkstensfyndigheter. Det bedömer Sveriges geologiska undersökning efter sin översyn av de tre områdena.
Koppar i topp och Kalmar uppstickare bland prospektörer11.2.2026 14:50:47 CET | Pressmeddelande
Förra året inkom 152 ansökningar om undersökningstillstånd för metaller och mineral till Bergsstaten. Totalt finns i dag 801 gällande undersökningstillstånd i Sverige. Mest eftersökt är basmetallen koppar. Flest undersökningstillstånd beviljades i Västerbotten följt av Norrbotten, men Kalmar kommer trea och är därmed en uppstickare.
Riksintressen, gruvtillstånd och metallpriser – SGU och Bergsstaten bjuder till pressträff9.2.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Få koll på läget vad gäller tillstånd för prospektering och utvinning av metaller och mineral. SGU och Bergsstaten bjuder in till pressträff den 11 februari för att presentera statistik och lägesbild på gruv- och mineralområdet. Bergsstaten kommer också att lansera en ny e-tjänst för att underlätta ansökningsprocessen för undersökningstillstånd och bearbetningskoncession.
Grundvattenkvaliteten kan försämras i framtida klimat29.1.2026 11:00:00 CET | Pressmeddelande
I Sverige är vi beroende av grundvatten, bland annat för dricksvattenförsörjning och livsmedelsproduktion. Men på grund av klimatförändringar riskerar kvaliteten på grundvattnet att bli sämre i framtiden, och förändringen kan variera stort mellan olika platser. Det visar Sveriges geologiska undersökning (SGU) i en ny utredning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
