Blodomloppet i Hudiksvall bryter mörka trenden

Liksom hela motionslopps-Sverige tappade Blodomloppet, Sveriges största motionsloppsserie, nästan varannan deltagare efter pandemin. Men nu verkar trenden brytas. Loppet i Hudiksvall 22 maj har redan samlat ihop fler deltagare än 2022 med nästan två veckor kvar till start. I nuläget är 2150 löpare anmälda.
- Vi har arbetat med mycket mer marknadsföring av loppet i år jämfört med förra året. Vi har också kunnat vara ute i god tid, förra året var det ju länge osäkert om vi skulle kunna genomföra loppet med anledning av pandemin. Mer marknadsföring har också gett ett större intresse, säger Anders Silén.
Trenden ser likadan ut nästan i hela landet för Blodomloppets 19 olika lopp, och i nuläget är nästan dubbelt så många deltagare anmälda mot 2022 totalt.
- Det betyder att vi får trevliga lopp med många deltagare som då också kommer ut och tränar inför loppen. Det förbättrar folkhälsan att fler rör sig mer, säger Silén.
Är det något speciellt ni vill lyfta inför loppet i år?
- I år genomför Hudiksvall loppet för 25:e gången, starten var 1998. Vi vill givetvis också uppmärksamma blodgivningen och hur viktigt den är. Loppet ska ju bidra till att fler blir blodgivare.
Nyckelord
Kontakter
Anders SilénArrangör BlodomloppetStrands IF
Tel:070-3216287Bilder

Om
Blodomloppet är ett motionslopp som arrangeras på 21 orter runt om i landet och på distans. Syftet är detsamma, att uppmärksamma den livsviktiga blodgivningen och främja en hälsosam livsstil. Promenera, jogga eller spring 5 eller 10 kilometer tillsammans med vänner och arbetskamrater.
Följ Blodomloppet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Blodomloppet
Blodomloppet till Eskilstuna 202416.11.2023 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Blodomloppet, Sveriges viktigaste motionslopp som kombinerar fysisk aktivitet med blodgivning, kommer till Eskilstuna 9 september 2024. ”Blodomloppet är ett arrangemang jag länge velat få hit”, säger Bengt-Olof Eskilsson, vice ordförande i Eskilstuna FI som arrangerar loppet tillsammans med blodcentralen Unilabs.
Blodomloppet till Borås 202410.11.2023 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Blodomloppet, Sveriges viktigaste motionslopp, arrangeras i Borås den 2 september 2024. Folkfesten utgår ifrån Ymergården och är det viktigaste tillfället varje år för GeBlod att rekrytera nya givare. ”Vi är fantastiskt glada och stolta”, säger IK Ymers ordförande Cecilia Andersson.
Blodomloppet till Munkedal 20248.11.2023 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Blodomloppet, Sveriges största motionsloppsserie som kombinerar fysisk aktivitet med blodgivning, arrangeras i Munkedal 23 augusti nästa år. Munkedals kommun arrangerar loppet som en del av sitt 50-årsjubileum tillsammans med lokala föreningar. ”Vi vill bidra till att göra Munkedal till en aktiv kommun”, säger Peter Karlsson, förvaltningschef på samhällsbyggnadsförvaltningen.
Överbliven mat från loppet i Stockholm går till akutboenden7.6.2023 14:30:27 CEST | Pressmeddelande
All mat som blir över från Blodomloppet Stockholm den 13-14 juni kommer skänkas till akutboenden i staden redan samma kväll. Initiativet, som görs i samarbete med Stockholms Stadsmission och DB Schenker, gör att fler människor som lever i utsatthet kan äta sig mätta.
Blodomloppet 2024 till Kristianstad2.6.2023 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kristianstad blir Blodomloppets 20:e arrangörsstad. Loppet arrangeras i Tivoliparken måndagen den 3 juni 2024 och har som uppgift att kombinera folkhälsa, folkfest och framför allt blodgivning. ”Kul att få tillbaka ett stort lopp i stan igen”, säger Johan Modig, sportchef för arrangörerna Pan-Kristianstad.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum