NY RAPPORT: Minskade utbildningsresurser slår mot Sverige som ingenjörsland
13.6.2023 07:39:12 CEST | Sveriges Ingenjörer | Pressmeddelande

– Dagens situation är ohållbar. För att möta samhällets behov av ingenjörskompetens inom områden som klimatomställning och digitalisering måste fler ingenjörsstudenter fullfölja sina utbildningar, säger Ulrika Lindstrand, förbundsordförande för Sveriges Ingenjörer.
Ingenjörerna tillhör de yrkesgrupper som är mest efterfrågade på arbetsmarknaden. Trots det har politikerna löpande minskat anslagen till de tekniska utbildningarna och de utgör nu cirka 60 procent av nivån som var i mitten av 1990-talet. Samtidigt har anslagen för andra utbildningsinriktningar höjts. De minskade utbildningsanslagen minskar både lärarledd tid och mängden laborationer. Den lärarledda tiden på de tekniska utbildningarna i Sverige är bara hälften av vad den är i länder som Schweiz och Frankrike, samtidigt som över 70 procent av ingenjörsstudenterna anser att ökad lärarledd tid skulle hjälpa dem att klara sina kurser bättre.
– Det är nödvändigt att agera snabbt och kraftfullt för att undvika att Sverige förlorar sin position som ett ledande ingenjörsland. Vi kan inte erbjuda budgetutbildningar om vi ska möta behovet av ingenjörer i den gröna och digitala omställningen. Det är hög tid för politikerna att anta ett långsiktigt perspektiv, säger Ulrika Lindstrand, förbundsordförande för Sveriges Ingenjörer.
Nyligen rapporterade Universitetskanslersämbetet (UKÄ) att ingenjörsutbildningarna tillhör de med lägst genomströmning av alla utbildningsinriktningar, med bara varannan som tar examen. I detta läge menar Sveriges Ingenjörer att det behövs mer pengar per utbildningsplats framför ett utökat antal platser på ingenjörsutbildningarna. Särskilt i ljuset av det bitvis låga söktrycket och den låga andelen examinerade studenter.
Om rapporten
- Bara omkring hälften av alla studenter vid landets ingenjörsutbildningar tar idag examen – samtidigt som ingenjörer enligt såväl näringslivet i stort som myndigheter (Arbetsförmedlingen; SCB) är hett efterfrågade på svensk arbetsmarknad
- Sverige ligger i bottenskiktet vad gäller lärarledd tid på ingenjörsutbildningar. Den lärarledda tiden i Sverige är ungefär hälften av vad den är i länder som Schweiz och Frankrike.
- En enkät till ingenjörsstudenter visar att 70 procent av dem tror att de skulle klara sina kurser bättre med ökad lärarledd tid
- Resurserna till de tekniska utbildningarna har minskats under en lång tid och ligger idag bara på drygt 60 procent av vad den var i mitten på 1990-talet. För andra utbildningsinriktningar har anslagen höjts.
- Företrädare från tekniska lärosäten bekräftar i rapportens intervjuer bilden av att de minskande resurserna har lett till färre undervisningstimmar och färre laborationer
- Om inte ersättningen höjs så måste antalet studerande på ingenjörsutbildningarna minska till omkring 70 procent av dagens nivå för att kunna säkra kvalitet
Nyckelord
Kontakter
Alexander OrlingePresschef
Tel:08-33 74 29Alexander.orlinge@sverigesingenjorer.seBilder


Dokument
Länkar
- "Bättre matte inte platser löser ingenjörsbristen" - läs Ulrika Lindstrands debattartikel (27/2 2021) på Di Debatt
- Högst examensfrekvens för studenter på barnmorskeprogrammet - webbartikel (24/5 2023) på UKA.se
- Läs debattartikeln av företrädare vid landets tekniska lärosäten som varnar för resursurholkningen på ingenjörsutbildningarna - på DN Debatt (22/4 2023)
- Läs mer om rapporten "Minskade utbildningsresurser slår mot Sverige som ingenjörsland" och förbundets förslag för att stärka ingenjörsutbildningarna - på Sverigesingenjorer.se
- ”Ras i mattekunskaper hot mot klimatomställningen” - läs Ulrika Lindstrand debattartikel på DN Debatt (16/4 2021)
Om
Sveriges Ingenjörer är fackförbund och intresseorganisation för landets
högskoleutbildade ingenjörer. Förbundet är med cirka 180 000 medlemmar näst störst inom akademikerfederationen Saco. Se även sverigesingenjorer.se
Följ Sveriges Ingenjörer
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Ingenjörer
Sverige missar äldre ingenjörskompetens – vid 50 ökar arbetslösheten19.3.2026 06:37:00 CET | Pressmeddelande
Arbetslösheten bland ingenjörer i åldern 55–64 år är märkbart högre än i andra åldersgrupper på arbetsmarknaden, visar en ny analys. Risken för arbetslöshet för en 64-årig ingenjör är nästan fyra gånger högre än för en 44-åring. För att möta behovet av ingenjörer måste arbetsgivarna bättre ta tillvara ingenjörskompetensen genom hela arbetslivet.
Rekordsnabb återhämtning efter Northvolts konkurs12.3.2026 06:53:34 CET | Pressmeddelande
Efter Northvolts konkurs den 12 mars 2025 har arbetsmarknadsläget markant förbättrats i Västerbotten för Sveriges Ingenjörers medlemmar, som också blivit fler i länet, visar en ny analys. Detta tack vare att försvarsindustrin expanderar, att många ingenjörer anställs i infrastrukturprojekt och att distansarbetet skapar nya arbetsmöjligheter.
Historiskt många fick reallöneökningar – ingenjörerna är eftertraktade9.3.2026 07:37:27 CET | Pressmeddelande
Löneökningstakten blev lägre 2025 än året innan. Men eftersom inflationen minskade fick 87 procent av ingenjörerna reallöneökningar. Det är största andelen med reallöneökning som uppmätts sedan 2016. Det visade sig återigen lönsamt för ingenjörer att byta jobb.
Andelen elever på natur och teknik fortsätter att minska – regeringens mål nås inte6.3.2026 06:06:00 CET | Pressmeddelande
Inget län når regeringens mål om att 25 procent av förstaårseleverna på gymnasiet ska läsa naturvetenskaps- eller teknikprogrammet, visar Skolverkets senaste statistik som precis har kommit. Andelen elever på programmen fortsätter att minska från 21,1 procent 2024 till 20,9 procent 2025.
Rekordhög tillväxt – nu över 185 000 ingenjörsmedlemmar13.1.2026 07:37:00 CET | Pressmeddelande
Sveriges Ingenjörer har haft sin högsta medlemsökning i procent på 15 år. 2025 ökade fackförbundet och intresseorganisationen med 3,7 procent och har nu över 185 000 medlemmar. Antalet yrkesverksamma medlemmar har fördubblats de senaste 25 åren och antalet anslutna ingenjörsstudenter är rekordmånga.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
