Livsfarligt att lämna barn eller husdjur i varm bil
14.6.2023 05:50:00 CEST | M Sverige | Pressmeddelande
– Lämna aldrig små barn ensamma i bilen. Det gäller även om du bara ska springa ut och göra snabba ärenden. En avstängd bil ökar mycket snabbt till höga temperaturer en vanlig sommardag. Hög värme och hög luftfuktighet orsakar värmeslag, säger Katja Runestam Prinzell, bilreserådgivare på Riksförbundet M Sverige.
Liksom barn kan inte heller djur reglera värme och vätskebalans på samma sätt som vuxna personer. Därför får inte hundar, katter eller andra husdjur lämnas utan tillsyn i fordonet om det är möjligt att temperaturen inne i bilen går över +25 °C eller under –5 °C. Polisen får årligen in anmälningar om framför allt hundar som har lämnats kvar i stekheta bilar.
Den som transporterar sitt husdjur är skyldig att se till att det får skugga och god ventilation. Många vill ha med sitt husdjur på familjesemestern, men det kräver god planering för att resan ska bli angenäm för alla parter.
– När du ska åka på en längre resa eller vet att du kommer att hamna i situationer då du måste lämna djuret i bilen är det viktigt att fundera på om du kan hitta en bättre lösning. I stället för att sitta långa stunder i en varm bil kanske ditt djur kan ha det bättre hos vänner eller på djurpensionat, säger Katja Runestam Prinzell.
Den som upptäcker ett barn eller husdjur som sitter instängd i en varm bil bör agera skyndsamt.
– Upptäcker du barn eller djur i en varm bil bör du ta det på allvar. Gör en bedömning av situationen. Försök att finna ägaren till bilen eller kontakta polisen. Är läget akut kan du slå sönder en bilruta för att släppa in luft, säger Katja Runestam Prinzell.
Den som ser ett instängt djur eller en person som visar tecken på överhettning har rätt att krossa en bilruta för att för att rädda djuret eller personen. Den som vidtar den räddande åtgärden måste vara beredd att identifiera sig för tillkallad polis eller bilägare. Är läget mindre akut kan det vara lämpligt att kontakta Transportstyrelsen för att få fram ägaruppgifter eller en butiks/varuhus högtalarsystem för att lokalisera bilens ägare.
Rekommenderade åtgärder från polisen.se:
• Känn efter om bildörren är öppen.
• Ring 112 om du anser att situation är akut, annars 114 14.
• Notera registreringsnummer och klockslag.
• Notera hur ventilation och lufttillförsel tillgodoses.
• I nödfall: Krossa rutan. Om möjligt, välj en ruta som inte är nära barnet eller djuret för att undvika glassplitter.
Temperaturen stiger snabbt i parkerad bil:
| Klockslag | Utetemperatur | Väderlek | Temperatur i bil |
| 08.30 | +22 °C | Sol | +23 °C |
| 09.30 | +22 °C | Sol | +38 °C |
| 10.30 | +25 °C | Sol | +47 °C |
| 11.30 | +26 °C | Sol | +50 °C |
| 12.30 | +27 °C | Sol | +52 °C |
Källa: Svenska Kennelklubben
Nyckelord
Kontakter
Katja Runestam Prinzellreserådgivare
Tel:072-0703337katja.runestam.prinzell@msverige.seTony Gunnarssonpressekreterare, sakkunnig trafiksäkerhet
Tel:072-076 23 09tony.gunnarsson@msverige.seLänkar
Om
Riksförbundet M Sverige är med cirka 70 000 medlemmar Sveriges största konsumentorganisation för bilister. Vi arbetar för en hållbar, säker och tillgänglig mobilitet och står bakom ambitionen om en fossiloberoende fordonsflotta till 2030. Tillsammans med våra 28 lokalklubbar undersöker vi vägkvalitet och efterlevnad av trafikregler i hela landet. M Sverige driver ett intensivt och långsiktigt opinionsarbete till gagn för Sveriges bilister.
Följ M Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från M Sverige
Påsktrafiken är intensiv, ta det lugnt27.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
– Trafiken är intensiv under påsk, antalet dödsolyckor ökar med cirka 40 procent, säger Jacob Sidenvall från Riksförbundet M Sverige. Det handlar om att vi bryter våra mönster och belastar vägarna med mer trafik. I år är påsken tidig och det kan komma snö och minusgrader i flera delar av landet. Halka i kombination med vältrafikerade vägar och längre resor förklarar en del av ökningarna i olycksstatistiken, men inte allt.
Friktionsdäck på sommaren äventyrar trafiksäkerheten25.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
– Dubbfria vinterdäck fungerar bra på vintern, men även om de är tillåtna på sommaren finns goda skäl till att ändå ha en uppsättning sommardäck, säger Jacob Sidenvall från Riksförbundet M Sverige.
M Sveriges jämförelse klar: Laddinfrastrukturen 202623.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Under många år har M Sverige granskat utbyggnaden av laddstolpar i Sverige. Årets jämförelse bygger på data enligt det nya AFIR-direktivet. De flesta kommuner klarar gränsvärdet men det finns ett flertal överraskningar. – Hela 25 av landets kommuner har ingen eller till och med negativ utbyggnad jämfört med 2025, säger Carl-Erik Stjernvall på M Sverige.
Bilister ska inte försvåra trafikpolisens arbete20.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Den som varnar andra trafikanter för poliskontroller gör det möjligt för de som inte har i trafiken att göra att komma undan. – Även om det inte är olagligt, men kanske borde vara det, försvårar det Polisens arbete i trafiken och måste upphöra, säger Jacob Sidenvall, trafiksäkerhetsexpert på Riksförbundet M Sverige.
Bättre gatusopning och grus kan minska stenskotten18.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
– När vi nu är i gång med att städa bort vintern måste vi tala om stenskotten som kostar bilägarna miljardbelopp varje år, säger Jacob Sidenvall från Riksförbundet M Sverige. En färsk studie visar att det inte måste vara så här.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum