Djurens Rätt expanderar - öppnar verksamhet i Ukraina
Djurens Rätt har sedan grundandet 1882 arbetat för att göra så stor skillnad som möjligt för de djur som är flest och har det sämst, både i Sverige och globalt. Nu är det dags för organisationen att ta nästa kliv ut i världen när en ny verksamhet i Ukraina etableras. Det krigsdrabbade landets behov är enorma och Djurens Rätt har ambitionen att arbeta både kort- och långsiktigt för att bidra till förändring för djuren i Ukraina.

Djurens Rätt har sedan den fullskaliga invasionen arbetat aktivt för att bistå med hjälp till de drabbade djuren i Ukraina, detta i form av olika hjälpinsatser och genom ekonomiska bidrag. Nu formaliseras arbetet genom att Djurens Rätt har startat en ukrainsk motsvarighet som kan fortsätta de direkta hjälpinsatserna och samtidigt utveckla arbetet för djuren i Ukraina.
– Som en av världens ledande djurrättsorganisationer, så har Djurens Rätt ett särskilt ansvar att bidra till förändring för de djur som far mest illa. Djuren i Ukraina behöver hjälp, både idag och imorgon och vårt engagemang är långsiktigt vilket har lett fram till att vi stöttar bildandet av en ny ukrainsk organisation, säger Benny Andersson, generalsekreterare för Djurens Rätt.
Den ukrainska organisationen går under namnet Project 1882 som knyter an till arvet och ursprunget från Djurens Rätt, som grundades år 1882. Organisationen kommer att fortsätta sitt arbete med att hjälpa till med katastrofinsatser samt stötta ukrainska volontärgrupper som arbetar för att hjälpa djuren som påverkas direkt av kriget. Samtidigt är Ukraina även ett av de länder som har flest djurfabriker i Europa och där djurskyddsfrågor varit väldigt lågt prioriterade även före kriget.
– Vi är glada över att vårt gemensamma arbete är igång, och vi kommer att fortsätta vårt arbete med att bistå evakuering av djur från frontlinjen och kriget. Samtidigt som vi också kommer att bygga för framtiden och skapa förutsättningar för ett mer djurvänligt Ukraina, säger Hanna Tereshko, verksamhetschef för Project 1882 i Ukraina.
Fram till nu har merparten av djurskyddsorganisationer i Ukraina av resursskäl fokuserat på vilda och hemlösa djur. Djurens Rätts målsättning är att komplettera detta viktiga arbete med att också bidra till förändring för de miljoner djur som lever och dör i landets djurfabriker. Omkring en halv miljard turbokycklingar föds årligen upp i Ukraina och 99,5 % av hönorna i äggindustrin lever hela sina liv i kala ståltrådsburar. Viljan till liksom behovet av förändring är stort och Djurens Rätt kommer att arbeta för att stötta de ukrainska initiativen som redan är igång.
Vill du stödja arbetet för djuren i Ukraina? Gå in på www.djurensratt.se/ukraina.
Nyckelord
Kontakter
Michaela LindquistPressansvarig
Tel:070-649 20 41press@djurensratt.seBilder
Djurens Rätt arbetar globalt för att göra skillnad för de djur som är flest och har det sämst. Det har vi gjort sedan 1882. Med målinriktade kampanjer, företagssamarbeten och politiskt påverkansarbete är vi en av världens ledande djurrätts- och djurskyddsorganisationer, med fler än 50 000 medlemmar i Sverige.
Följ Djurens Rätt
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Djurens Rätt
Panglistan 2025 – kommunerna som begränsar fyrverkerier17.12.2025 08:48:03 CET | Pressmeddelande
Inför årets nyårsfirande kommer 200 av Sveriges 290 kommuner – 69 procent – att begränsa privatpersoners användning av fyrverkerier. Dessutom uppger omkring 95 procent av kommunerna att de inte arrangerar fyrverkerier i kommunal regi. Trenden är tydlig: allt fler vill ha ett nyår som inte skrämmer eller skadar djur.
Förbudet mot vegoburgaren stoppat11.12.2025 15:55:00 CET | Pressmeddelande
Det omdebatterade förslaget om att förbjuda ord som burgare och korv för vegoprodukter har tillfälligt stoppats. "EU borde lägga sin energi på att förbättra för djuren och bygga en hållbar livsmedelsproduktion, inte att detaljstyra ordval för vegoprodukter", menar Djurens Rätt.
Nya bilder avslöjar djurplågeri i svenska grisfabriker27.11.2025 09:02:43 CET | Pressmeddelande
Halta, såriga och döda grisar. Djur som tvingas leva hela sina liv på hårda, smutsiga betonggolv i trånga boxar. Det visar nytt bild- och filmmaterial från fyra svenska grisfabriker i Västra Götaland som Djurens Rätt har tagit del av.
EU enas om nya välfärdsregler – men miljoner djur lämnas utan skydd26.11.2025 13:26:52 CET | Pressmeddelande
EU har tagit ett historiskt steg framåt för hundar och katter genom att enas om nya regler för deras välfärd. Djurens Rätt välkomnar överenskommelsen, men understryker att inte alla familjedjur omfattas.
Nytt svek mot djuren – regeringen tillåter virtuella elstängsel23.10.2025 17:22:33 CEST | Pressmeddelande
Idag har regeringen meddelat att de tillåter virtuella elstängsel för kor och får i Sverige – en lagändring som Djurens Rätt starkt kritiserar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
