3 av 4 chefer vill gå en utbildning för att lära sig mer om AI
27.6.2023 12:31:47 CEST | Akavia | Pressmeddelande

AI kan komma att innebära stora förändringar i chefernas arbete. En färsk undersökning bland Akavias chefsmedlemmar visar att nästan hälften uppskattar att mellan 11–30 procent av deras arbetsuppgifter skulle kunna automatiseras.
Få av cheferna är dock oroliga för att förlora jobbet på grund av AI. En överväldigande andel är i stället positiva och anser att de kommer att utföra sina arbetsuppgifter mer effektivt. 56 procent räknar med att AI kommer höja produktiviteten.
Men trots att 65 procent av cheferna bedömer att AI inom tre år kommer att användas inom den verksamhet de leder uppger mer än hälften att det inte finns någon strategi för att använda AI i verksamheten. Patrik Nilsson, samhällspolitisk chef på Akavia menar att det är hög tid att ledningar och styrelser lyfter upp AI som en viktig strategisk fråga:
– Avsaknad av AI-strategi kan få ödesdigra följder för verksamheternas konkurrensförmåga. Ett första strategiskt steg är att höja och säkerställa kompetensnivån inom AI. Våra medlemmar är redo att använda AI i sitt arbete, men det måste vara tydligt vilka möjligheter respektive begränsningar som finns.
När det gäller AI-kompetens står många verksamheter emellertid inför stora utmaningar. 74 procent av cheferna bedömer organisationens kunskapsnivå som låg eller mycket låg samtidigt som många av cheferna själva (37 procent) inte anser sig ha rätt kompetens för att hantera AI.
Viljan att kompetensutveckla sig är dock stor. 3 av 4 chefer vill enligt Akavias undersökning gå en utbildning för att lära sig mer om hur de kan använda AI i arbetet.
– Våra chefsmedlemmar vill ligga i framkant av AI-utvecklingen. Men för det krävs att verksamheterna frigör tid och resurser för chefernas kompetensutveckling. Att cheferna är rätt rustade i AI-utvecklingen påverkar också möjligheten att få med sig hela organisationen i att ta tillvara på potentialen i AI, säger Patrik Nilsson.
Resultat från undersökningen (urval):
- 37 procent av cheferna anser inte att de har rätt kompetens för att hantera AI-utvecklingen
- 65 procent bedömer att inom tre år kommer AI att användas inom den verksamhet de leder
- 45 procent av cheferna uppskattar att 11-30 procent av deras arbetsuppgifter skulle kunna automatiseras genom AI
- 61 procent uppger att det inte finns någon strategi för att använda AI i den verksamhet de arbetar inom
- 74 procent av cheferna bedömer organisationens kunskapsnivå inom AI som låg eller mycket låg
- 3 av 4 chefer vill gå en utbildning för att lära sig mer om hur de kan använda AI i arbetet
- Så tror cheferna att AI kommer att påverka deras arbetsuppgifter:
64 procent : Jag kommer att utföra mina arbetsuppgifter mer effektivt
56 procent : AI kommer att öka vår produktivitet
33 procent : Kvaliteten på mitt arbete kommer att blir högre - 95 procent av cheferna känner ingen oro för att bli av med jobbet på grund av AI
Om undersökningen
Undersökningen gjordes av Akavia inom ramen för Akavia-panelen som speglar Akavias medlemmar. Målgruppen är ekonomer, jurister, it-akademiker, samhällsvetare, personalvetare och kommunikatörer. Undersökningen omfattar 3 146, varav 577 chefer, gjorda intervjuer under perioden 29 maj till 2 juni 2023 och är genomförd som en webbundersökning. Utifrån ett stratifierat slumpmässigt urval blev svarsfrekvensen 26%. Resultaten är vägda på kön, ålder, sektor och profession.
Nyckelord
Kontakter
PressfrågorAkavia
Tel:0706652955Bilder
Om
Akavia är fack- och professionsförbundet för dig som vill mer, som tror på din kompetens och förmåga att få saker att hända. För dig som kunnigt och tryggt driver utvecklingen framåt, för en upplyst framtid. Förbundet bildades av Civilekonomerna och Jusek 2020 och samlar i dag 145 000 ekonomer, jurister, samhällsvetare, it-akademiker, personalvetare och kommunikatörer. Akavia är partipolitiskt obundet och det tredje största förbundet inom Saco.
Följ Akavia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Akavia
AI-användningen ökar – men optimismen minskar9.7.2026 11:06:44 CEST | Pressmeddelande
Användningen av AI ökar samtidigt som optimismen kring dess långsiktiga effekter på arbetslivet minskar för första gången. Tydligast är nedgången bland unga akademiker, senaste året har andelen under 30 år som är positivt inställda till AI:s långsiktiga effekter på arbetslivet minskat från 70 till 51 procent. Det visar en färsk undersökning från fackförbundet Akavia.
Bara var fjärde stänger av jobbet helt på semestern3.7.2026 10:38:54 CEST | Pressmeddelande
En majoritet av Sveriges akademiker upplever inte att det finns en förväntan från arbetsgivaren att vara tillgänglig under sommarsemestern. Ändå är det bara knappt var fjärde som kopplar bort jobbet helt. Det visar en färsk undersökning från fackförbundet Akavia.
Akavia stämmer advokatbyrå29.6.2026 10:39:25 CEST | Pressmeddelande
Akavia har lämnat in en stämningsansökan till Göteborgs tingsrätt mot en Göteborgsbaserad advokatbyrå, som inte betalt bonuslön till en föräldraledig advokat. En eventuell dom kan bli principiellt intressant, då prestationsbaserad lön är vanligt förekommande i branschen.
Bred samling samhällsaktörer lanserar initiativ för en mer upplyst valrörelse19.5.2026 06:35:00 CEST | Pressmeddelande
Sverige behöver ett offentligt samtal som präglas av saklighet och respekt. Därför lanserar idag en bred samling samhällsaktörer initiativet För ett upplyst val, öppet för alla som i ord och handling vill bidra till en kunskapsbaserad valrörelse och ett offentligt samtal präglat av ansvar, nyanser och eftertanke.
Akavia om vårbudgeten: Nyexaminerade har inte råd att vänta13.4.2026 08:26:36 CEST | Pressmeddelande
Regeringens vårändringsbudget presenteras i ett läge som fortsatt präglas av geopolitisk och ekonomisk osäkerhet. Mot bakgrund av den expansiva budgeten för 2026 är utrymmet för nya satsningar begränsat. Men akuta utmaningar på arbetsmarknaden, inte minst den höga arbetslösheten bland nyexaminerade, behöver prioriteras.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

