Pablo Bernengo ny kapitalförvaltningschef på Alecta
Pablo Bernengo blir ny chef för Alectas kapitalförvaltning. Han kommer närmast från en motsvarande roll på AP3 (Tredje AP-fonden). Dessförinnan har han bland annat varit VD och kapitalförvaltningschef på Öhman Fonder.

– Jag är väldigt glad att kunna välkomna Pablo som ny chef för Alectas Kapitalförvaltning. Hans långa erfarenhet av kapitalförvaltning och som ledare i olika organisationer blir mycket värdefull för oss, inte minst i det arbete som pågår inom ramen för den strategiska översynen av kapitalförvaltningsmodellen, säger Katarina Thorslund, tillförordnad vd för Alecta.
Pablo Bernengo tillträder senast 7 januari 2024.
– Alecta är en viktig aktör i det svenska pensionssystemet och på kapitalmarknaden. Jag ser fram emot att träffa alla medarbetare och tillsammans med dem fortsätta att utveckla kapitalförvaltningen, säger Pablo Bernengo.
Pablo Bernengo är född 1974 och har en ekonomiexamen från Stockholms universitet. Han har tidigare även varit verksam som portföljförvaltare inom Dnb Nor och Skandia.
Kontakter
Jacob LapidusChef externkommunikation och presschef
Tel:+46 8 441 99 99Tel:+46 76 164 39 59jacob.lapidus@alecta.seBilder
Alecta är förvaltare av tjänstepension sedan 1917. Vårt uppdrag är att ge kollektivavtalade tjänstepensioner så stort värde som möjligt för både våra företags- och privatkunder. Det gör vi genom god avkastning, bra kundservice och låga kostnader. Vi förvaltar drygt 1200 miljarder kronor åt våra ägare som är 2,8 miljoner privatkunder och 35 000 företagskunder.
Följ Alecta
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Alecta
Fokus på trygghet och stabilitet 20243.3.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Alectas finansiella rapport för helåret 2024. Siffror inom parentes avser nyckeltal per 31 december 2023.
Magnus Hall godkänd som ny styrelseordförande av Finansinspektionen17.2.2025 17:21:42 CET | Pressmeddelande
Alecta har av Finansinspektionen mottagit beslutet att Magnus Hall godkänts i ledningsprövning som styrelseordförande i Alecta.
Marie Litezings ny chef för avdelning Kund15.1.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Marie Litezings blir ny chef för avdelning Kund inom Alecta. Hon kommer att ingå i Alectas företagsledning, och har tidigare varit chef för Försäkring inom AMF. Alecta har även rekryterat ny chef för internrevision.
Alecta sänker konsolideringsintervallets övre gräns till 170 procent.13.12.2024 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Alectas styrelse har beslutat om att ändra konsolideringspolicyn i den förmånsbestämda pensionen ITP 2. Den övre gränsen för när överskott kan betalas ut till företagskunderna sänks till 170 procent från 175 procent samtidigt som aktieandelen i den förmånsbestämda pensionens normalportfölj sänks till 30 procent från 35 procent.
Alecta höjer utbetalningarna av tjänstepension med 1,6 procent för 563 000 pensionärer8.11.2024 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Alectas styrelse har beslutat höja de förmånsbestämda pensionerna med 1,6 procent för 2025, motsvarande inflationen det senaste året. Totalt innebär det att 10 miljarder kronor fördelas ut till 1,5 miljoner kunder.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum