Konsumentverket riktar skarp kritik mot kreditförmedlare
Konsumentverket har granskat sex välkända kreditförmedlare och riktar nu skarp kritik mot bolagen. Säljarna är otydliga med varför de ringer och stressar konsumenter att tacka ja över telefon.
Konsumentverket har valt ut sex av de företag som fått flest anmälningar till myndigheten de senaste två åren. Myndigheten har begärt in samtalsmanus och inspelade säljsamtal för att se hur marknadsföringen går till. Hos samtliga bolag har myndigheten hittat brister.
– Vi ser flera exempel där kreditförmedlarna helt förbiser konsumentens önskemål. Ett exempel är när en konsument är tydlig med att hen önskar att bli skuldfri så snabbt som möjligt och kreditförmedlaren ändå argumenterar för att konsumenten ska välja en längre löptid på krediten än vad hen önskar, säger Emelie Rogner, jurist på Konsumentverket.
En kreditförmedlare säljer inte egna lån, utan förmedlar andra företags lån till konsumenter. En del av affärsidén är att erbjuda samlingslån, där konsumentens befintliga lån löses och ersätts av ett nytt lån.
Allvarliga brister
Konsumentverket har uppmärksammat att företagen använder flera marknadsföringsåtgärder som är svartlistade enligt marknadsföringslagen. Bland annat påstår de som ringer från företaget felaktigt att samtalet inte rör någon försäljning eller att konsumenten inte ska köpa något.
– Granskningen visar även att skriftlighetskravet vid telefonförsäljning inte följs vilket innebär att konsumenter faktureras av kreditgivare och försäkringsbolag för ogiltiga avtal. Att kräva betalning för ogiltiga avtal är en aggressiv affärsmetod som kreditförmedlarna medverkar till genom att inte följa skriftlighetskravet, säger Johanna Myrin, jurist på Konsumentverket.
Förbjudet att skrämmas
Ibland förmedlar företagen också en försäkring som kan täcka upp inkomstbortfall vid till exempel sjukdom. Försäkringarna presenteras som något som täcker alla tänkbara problem som kan uppstå med privatekonomin, medan de egentligen har en ganska begränsad omfattning.
– Den som ringer från kreditförmedlaren överdriver riskerna med att inte teckna en försäkring i syfte att påverka konsumenten. Till exempel påstås det att konsumentens familj kan drabbas om någon försäkring inte tecknas och det ser vi allvarligt på, säger Johanna Myrin.
Konsumentverket förutsätter att företagen nu tar till sig av kritiken och gör frivilliga rättelser. Myndigheten kommer att följa upp granskningen med enskilda tillsynsärenden för att säkerställa att bristerna åtgärdats.
– Det är anmärkningsvärt att brister av det här slaget förekommer, säger Emelie Rogner.
De granskade bolagen är: Enklare ekonomi Sverige AB, Likvidum AB, Låna bra i Sverige AB, Reducero AB, Sambla Group AB och Zmarta AB.
Kontakter
Kontakt för medierna: Emelie Rogner och Johanna Myrin via presstjänsten tfn 054-194020.
Länkar
Konsumentverket håller koll på dagens och framtidens konsumentvardag. Vi bidrar till väl fungerande marknader där både konsumenter och företag vet vad som gäller. Du kan läsa mer om oss och vårt uppdrag på konsumentverket.se
Följ Konsumentverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Konsumentverket
KO kräver pengarna tillbaka för 50 000 privatleasingkunder3.12.2025 11:09:44 CET | Pressmeddelande
Runt 50 000 svenska konsumenter som privatleasat, långtidshyrt, en ny bil av DNB har betalat för mycket. Därför tar nu Konsumentombudsmannen, KO, banken till Allmänna reklamationsnämnden, ARN.
Fler företag hotas av vite för priser som inte stämmer17.11.2025 13:07:50 CET | Pressmeddelande
I våras agerade Konsumentombudsmannen, KO, mot tio välkända bolag för bristande prisinformation. Nu hotas ytterligare sju företag av viten om de inte följer lagens bestämmelser.
KO förbjuder smygreklam från Bianca Ingrosso AB och Beauty Icons AB25.9.2025 09:56:46 CEST | Pressmeddelande
Konsumentombudsmannen, KO, riktar förbudsföreläggande mot influeraren Bianca Ingrossos helägda aktiebolag Bianca Ingrosso AB och sminkföretaget Beauty Icons AB med varumärket Caia. Det handlar om att inlägg i sociala medier inte har reklammarkerats trots att de marknadsför smink.
Många aktivitetsleksaker har säkerhetsbrister4.9.2025 09:41:27 CEST | Pressmeddelande
Många aktivitetsleksaker som säljs inom EU uppfyller inte säkerhetskraven i EU:s regelverk. Det framgår av tester på ett urval av gungor, aktivitetstorn och klätterställningar. Bristerna kan leda till allvarliga skador hos barn.
Konsumentverket föreslår förbud mot telefonförsäljning27.8.2025 11:09:33 CEST | Pressmeddelande
Telefonförsäljning fortsätter att vara ett stort problem. Missnöjet är stort, i princip ingen konsument vill ha försäljningssamtal till sin telefon och för att undvika telefonförsäljare svarar sex av tio personer inte på samtal från okända nummer. Nu föreslår Konsumentverket ett generellt förbud mot telefonförsäljning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum