M Sverige

Rattsurf vanligt på svenska vägar

18.9.2023 05:50:00 CEST | M Sverige | Pressmeddelande

Dela

Under 2022 bötfälldes 15 221 personer för rattsurf. Sedan förbudet trädde i kraft 2018 har över 55 000 personer lagförts för att ha använt mobiltelefon i trafiken. Ändå är rattsurfandet fortfarande vanligt i trafiken.

– Den som använder mobiltelefon under färd löper fyra gånger högre olycksrisk än den som inte gör det. Mobilanvändning under färd försämrar reaktionstiden och gör det svårare att hålla sig i körfältet samt att hålla rätt avstånd. Därför bör man ta förbudet på allvar, säger Heléne Lilja, chef för kommunikation och samhälle på Riksförbundet M Sverige.

Sedan 1 februari 2018 får förare inte använda mobil eller annan kommunikationsutrustning genom att hålla den i handen vid körning av ett motordrivet fordon.

– Behöver du sms:a eller på annat sätt hålla i telefonen måste du vänta tills du stannat på exempelvis en rastplats. Om man tänker använda mobilens kartfunktion bör man starta denna innan man kör i väg. Ett tips är att aktivera stör ej-funktionen när du ska åka bil, för att minska mängden distraherande notiser, säger Heléne Lilja.

Trots förbudet är rattsurfandet fortfarande utbrett. Enligt en undersökning från Riksförbundet M Sverige där 18 000 fordon observerades på 15 orter i landet framkom att 5 procent, eller var 20:e trafikant, rattsurfade.

– Det faktum att vi bara har observerat fordonen under en kort sekvens av färden ger vid handen att rattsurfandet är betydligt mer utbrett än så. Det krävs en attitydförändring så att det blir lika självklart att inte rattsurfa som att använda bilbälte vid färd, säger Heléne Lilja.

Antal bötfällda för rattsurf

2022: 15 221
2021: 18 158
2020: 11 257
2019: 9 017
2018: 1 732

Nyckelord

Kontakter

Riksförbundet M Sverige är med cirka 70 000 medlemmar Sveriges största konsumentorganisation för bilister. Vi arbetar för en hållbar, säker och tillgänglig mobilitet och står bakom ambitionen om en fossiloberoende fordonsflotta till 2030. Tillsammans med våra 28 lokalklubbar undersöker vi vägkvalitet och efterlevnad av trafikregler i hela landet. M Sverige driver ett intensivt och långsiktigt opinionsarbete till gagn för Sveriges bilister.

Följ M Sverige

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från M Sverige

M Sverige släpper resultatet från Stora Elbilsenkäten 20269.10.2026 14:00:00 CEST | Pressmeddelande

Riksförbundet M Sverige presenterar Stora elbilsenkäten 2026. Över 6 400 elbil- och laddhybridförare har svarat på frågor om varför de valt laddbart, hur bilen används och vilka förutsättningar som krävs för att fler ska kunna ställa om. – Elbilen är här för att stanna men omställningen når inte alla, säger Carl-Erik Stjernvall, hållbarhetsansvarig på Riksförbundet M Sverige.

Hyresgäster stängs ute från omställningen – var fjärde nekas laddstolpe2.10.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

Möjligheten att ladda i anslutning till hemmet är ofta avgörande för att ta steget till en laddbar bil. Men klyftan mellan boendeformer är stor. Riksförbundet M Sveriges rapport om resultatet från Stora elbilsenkäten 2026 visar att 25 procent av de hyresgäster som bett sin hyresvärd om att få en laddstolpe installerad har blivit nekad. Det kan jämföras med flerbostadshus generellt där drygt 10 procent blivit nekade.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye