Byggnads kommenterar regeringens attack på de fackliga skyddsombuden: ”En trojansk häst”
Igår presenterade regeringen ett uppdrag till Arbetsmiljöverket med syfte att frikoppla skyddsombuden från fackförbunden. Byggnads är starkt kritiska till regeringens beslut som man menar kommer att leda till tystare och farligare arbetsplatser.

– Att ens påskina att det man gör det för arbetstagarnas skull är en direkt ohederlig täckmantel för vad man egentligen vill åstadkomma. Det här är en trojansk häst vars enda syfte är att försvaga arbetstagarnas inflytande på sina arbetsplatser, säger Johan Lindholm, förbundsordförande Byggnads.
– Vi byggnadsarbetare har det farligaste jobbet i Sverige. För oss är arbetsmiljö bokstavligt talat en fråga om liv och död. Ett skyddsombud utan en facklig organisation i ryggen blir tandlös. Det skulle vara en katastrof för arbetsmiljöarbetet och det kommer att kosta människoliv, säger Johan Lindholm, förbundsordförande Byggnads.
– Högerpartierna vill slå sönder ett välfungerande system om tagit generationer att bygga upp och räddat tusentals liv. Utan evidens eller att kunna presentera ett realistiskt alternativ. Resultatet skulle bli farligare arbetsplatser och priset skulle betalas i människoliv, säger Johan Lindholm, förbundsordförande Byggnads.
Fakta:
Ett fackförbund kan varken stötta eller företräda ett skyddsombud som inte är medlem i föreningen. De fackliga organisationerna driver idag ärenden som rör skyddsombudets rättigheter, till exempel om ett skyddsombud hindras. Det görs genom tvisteförhandling och sedan vidare i Arbetsdomstolen. Kostsamma processer som få skyddsombud kommer att vilja riskera om de står ensamma.
Att skyddsombudet är fackligt förtroendevald ger dem även ett förstärkt lagstöd genom exempelvis förtroendemannalagen och medbestämmandelagen.
Byggnads har ca 3 700 fackliga skyddsombud samt över 100 regionala skyddsombud
Totalt har LO-förbunden över 50 000 skyddsombud.
Läs mer:
Regeringens uppdrag till Arbetsmiljöverket: https://www.regeringen.se/contentassets/c476555f14e64d9cbb7e1d9f8f21d619/regeringsbeslut-a2023-01237-uppdrag-om-att-fler-ska-vilja-engagera-sig-som-skyddsombud.pdf
Nyckelord
Kontakter
Gabriel DahlanderPressansvarig
Tel:010-601 10 51gabriel.dahlander@byggnads.seByggnads är fackförbundet som organiserar arbetstagare inom bygg och anläggning och har idag över 100 000 medlemmar.
Följ Byggnads
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Byggnads
Arbetsgivare krävde tillbaka pengar för utbildning – sju år senare27.9.2023 10:39:15 CEST | Pressmeddelande
En arbetsgivare krävde att en anställd skulle betala tillbaka kostnaden för en utbildning, sju år efter att den genomfördes. När arbetstagaren vägrade stämde bolaget den anställde i tingsrätten. Den anställde vände sig till sitt fackförbund och nu har Arbetsdomstolen ogiltigförklarat stämningen.
Byggnads kommenterar regeringens budget20.9.2023 09:06:15 CEST | Pressmeddelande
Idag presenterade regeringen statsbudgeten för 2024. Trots en allvarlig byggkris görs inga satsningar för att få i gång bostadsbyggandet i närtid. Den tidigare aviserade höjningen av ROT-avdraget kvarstår som enda större budgetpost kopplat till byggsektorn. Något fackförbundet Byggnads är djupt kritiska mot.
Byggnads sätter företag i blockad – hållit inne med löner och lurat utländska arbetare12.9.2023 13:12:27 CEST | Pressmeddelande
Idag kl 13.00 sätter Byggnads företagen TS Plåt AB och TS Prefab AB i blockad. Företagen, som bygger ett äldreboende åt Helsingborgs stad, har under lång tid underlåtit sig betala lön till flera av fackförbundets medlemmar.
Byggnads kommenterar regeringens bostadspolitiska budgetnyhet: ”Under all kritik!”11.9.2023 11:24:47 CEST | Pressmeddelande
Idag presenterade regeringen tre budgetnyheter kopplats till bygg- och bostadssektorn. Dels vill man göra ROT-avdraget mer generöst, införa en stimulans till kommuner för att omvandla lokaler till bostäder samt ge kommunerna ekonomiskt incitament att planlägga för småhus.
Byggnads varnar bostadsrättföreningar: ”Har blivit måltavlor för kriminella”4.7.2023 08:57:08 CEST | Pressmeddelande
I spåren av minskat bostadsbyggande har oseriösa byggföretag hittat nya marknader. Nu varnar fackförbundet Byggnads för att privatpersoner och bostadsrättsföreningar är byggskurkarnas nya måltavlor.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum