Skogsindustrins Framtidsagenda presenteras: Tre löften för en mer hållbar utveckling
Med löften om ökad klimatnytta, ökad cirkularitet och mer livskraftiga skogar presenteras idag Skogsindustrins Framtidsagenda för en hållbar utveckling. Bakom agendan står branschorganisationen Skogsindustrierna tillsammans med sina 220 medlemsföretag.

Det geopolitiska läget är instabilt på många håll i världen och den globala uppvärmningen fortsätter. Utöver detta hotas den globala biologiska mångfalden både till havs och på land.
– Vi lever i en turbulent värld med många utmaningar, och då är det extra viktigt att våga blicka framåt och hålla fast vid långsiktiga ambitioner. Vi som utgör skogsindustrin, en av Sveriges största näringar, inser allvaret och kraftsamlar för att möta utmaningarna. Vår förmåga att lyfta blicken kommer att vara avgörande för hur väl vi lyckas med den gröna omställningen, säger Viveka Beckeman, vd för Skogsindustrierna.
För att enas om en färdriktning för en hållbar utveckling har skogsindustrin i nära samarbete med medlemsföretagen tagit fram tre löften som berör klimat, cirkularitet och biologisk mångfald. Målet är att löftena ska vara infriade senast 2040.
Skogsindustrins Framtidsagenda lovar att:
1. Till 2040 ska skogsindustrins klimatnytta öka med 30 procent.
Den svenska skogen absorberar varje år stora mängder koldioxid som lagras i produkter av trä. Med substitutionseffekten (när biogena material ersätter fossilintensiva alternativ) uppgår årligen den svenska skogsnäringens klimatnytta till drygt 90 miljoner ton koldioxid. Det är nästan dubbelt så mycket som Sveriges territoriella utsläpp.
Genom att öka kolbindningen i växande skog, öka substitutionen, fånga in biogen koldioxid samt strypa användningen av fossila drivmedel i skogsindustrins transporter beräknas klimatnyttan kunna öka till totalt 122 miljoner ton koldioxid år 2040.
2. 2040 ska skogsindustrins produkter vara helt fossilfria och återvinningsbara.
Skogsindustrin råvara och stora delar av dess tillverkning är fossilfri. Men i till exempel förpackningar som lagrar vätska används fortfarande vissa fossila material. Dessa ska ersättas, och år 2035 ska den svenska skogsindustrin endast leverera helt fossilfria produkter.
Dessutom vill skogsindustrin bidra till ett cirkulärt system genom att förenkla återanvändning och återvinning av material och produkter. Hela byggnader, och de olika delar som de består av, ska kunna återbrukas i mycket högre utsträckning än vad som görs idag.
3. 2040 ska Sverige ha livskraftiga skogar med en rikare biologisk mångfald.
Redan idag arbetar den svenska skogsindustrin för att skapa goda förutsättningar för biologisk mångfald och det arbetet ska utvecklas ytterligare. Mer variationsrika skogar, fler alternativa skogsskötselmetoder, bättre mätmetoder för att få mer kunskap om den biologiska mångfalden är några mål. Dessutom krävs mer kunskap om hur skogsbruk bäst bedrivs i ett förändrat klimat.
– Det här är inte några enkla löften, men den gröna omställningen kan inte vänta. Svensk skogsindustri har en unik position och en reell möjlighet att bidra till en mer hållbar och rättvis värld. Därför kommer vi att ta med vår framtidsagenda till alla kommande samtal som vi bjuds in till, den är vår plattform för ett konstruktivt samarbete för en hållbar utveckling. Vi har råvaran, kraften och kompetensen. Framtiden formar vi tillsammans, säger Viveka Beckeman.
Fakta om den svenska skogsindustrin:
Skogsindustrierna är branschorganisationen för företag som förädlar trä till fossilfria och förnyelsebara material och produkter. Verksamheten är spridd runt om i Sverige, och i flera regioner svarar skogsindustrin för 20 procent eller mer av industrisysselsättningen.
Av svensk industris totala sysselsättning, export, omsättning och förädlingsvärde svarar näringen för 9 – 12 procent.
Det mesta, cirka 80 procent av skogsnäringens produkter, går på export. 2021 låg det totala exportvärdet på 164 miljarder kronor.
Nyckelord
Kontakter
Lisa AlexanderssonKommunikationschef
Tel:070-254 48 49lisa.alexandersson@skogsindustrierna.seBilder


Dokument
Skogsindustrierna företräder företag inom massa-, pappers- och den trämekaniska industrin. Med siktet inställt på att driva tillväxt i världens bioekonomi är vår uppgift att stärka företagens konkurrenskraft och verka för en ökad användning av skogsbaserade produkter. I verksamheten ingår Svenskt Trä och sekretariatet för BioInnovation.
Följ Skogsindustrierna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Skogsindustrierna
Tilldelas forskarpris för UV-skydd från lignin28.4.2025 09:14:17 CEST | Pressmeddelande
Forskaren Olena Sevastyanova vid KTH får ta emot 2025 års Kompetensutvecklingspris från Stiftelsen Gunnar Sundblads forskningsfond. Hon tilldelas 700 000 kr för sin forskning om hur lignin från skogsråvara kan användas som solskydd i hudvårdsprodukter.
Tilldelas forskningspris för idé som kan mineralisera koldioxid till framtida byggmaterial28.4.2025 09:12:18 CEST | Pressmeddelande
Koldioxid är en av vår tids stora klimatutmaningar. Carolina Costa som är forskare vid Mittuniversitetet vill vända denna utmaning till en möjlighet genom att fånga in och använda koldioxid vid framställning av hållbara material. Nu tilldelas hon 400 000 kr från Stiftelsen Gunnar Sundblads forskningsfond för att arbeta vidare med denna idé.
Kommentar på vårbudgeten15.4.2025 10:38:33 CEST | Pressmeddelande
Regeringen presenterade idag vårändringsbudgeten för 2025. Skogsindustrierna ser positivt på ökade anslag för att beta av den stora underhållsskulden i vägnätet. Samtidigt saknas andra nödvändiga och brådskande satsningar på transportområdet, bland annat för att säkra isbrytarkapaciteten och för att möta de kraftiga transportkostnadsökningarna som slagit hårt mot industri och företag.
Tufft läge för svensk skogsindustri14.4.2025 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kombinationen av höga kostnader och låg efterfrågan går hårt åt svenska sågverk, massa- och pappersproducenter. Handelskriget skapar osäkerhet inför framtiden och den stärkta kronan kan bli ytterligare en utmaning. Det visar senaste upplagan av Skogsindustriernas marknadsrapport Så går det för skogsindustrin.
“Beklagligt med USA-tullar"3.4.2025 13:30:03 CEST | Pressmeddelande
Skogsindustrierna kommenterar USA:s tullar mot EU som presenterades under onsdagskvällen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum