Telepass blir ny leverantör av färdtjänst i Malmö Stad
Nu står det klart att Telepass, som är en del av Nobina fått förtroendet att leverera färdtjänstresor i Malmö Stad med start den 1 april 2024. Upphandlingen, som tilldelades i september 2023, innebär ett nytt samarbete mellan Telepass och Malmö Stad.

Färdtjänstresor är av avgörande betydelse för många medborgares dagliga liv. Telepass kommer att spela en nyckelroll i att säkerställa bekväma och pålitliga resor för Malmöborna. Avtalet sträcker sig två år framåt med möjliga optioner som kan förlängas upp till 24 månader.
- Vi är glada över förtroendet från Malmö Stad och ser fram emot att arbeta tillsammans för att förse Malmöborna med pålitliga och omsorgsfulla färdtjänstresor. Samtidigt välkomnar vi att Malmö Stad har valt att säkerställa kapacitet som uteslutande är till för färdtjänsten. I ett läge med förarbrist och stora kostnadsutmaningar är det viktigt att inte skapa risk för att förare väljer andra resor, säger Anders Ekelund, vd för Telepass.
Med färdtjänst fokus
Telepass kommer att leverera dedikerade fordon inom paket 1, där majoriteten av resorna är schemalagda. Telepass har sedan många år varit leverantörer till Skånetrafiken och andra närliggande kommuner och har därmed både lokalkännedom och den kunskap som krävs för att möta färdtjänstresenärernas behov.
- Nobina Care arbetar i huvudsak med upphandlad trafik. Till skillnad från andra branschkollegor är vårt fokus resor inom färdtjänst, omsorgsresor och skolskjuts. Det innebär att det finns en gedigen erfarenhet både hos förare och organisationen i stort. Det gör att vi har den rätta kunskapen och fokuset på just de resenärer som har behov av att resa med färdtjänst i Malmö, säger Johan Sunnvius, marknadschef på Nobina Care.
För att möta miljökraven och minska miljöpåverkan kommer Telepass att köra med fossilfria fordon och övergår under avtalstiden helt till 100% elfordon.
Tilldelningsbeslutet kan överklagas fram till den 6 oktober 2023.
Nyckelord
Kontakter
Lisa YdlingerPress- och kommunikationsansvarig
Tel:08-52250045Telepass som är en del av Nobina, grundades 2008 och utför huvudsakligen persontransporter såsom färdtjänst, sjukresor och skolskjuts på uppdrag av regioner och kommuner. Telepass är den ledande aktören inom särskilda persontransporter i syd och har en stark närvaro i främst i södra Sverige.
Om oss
Nobina Care är en del av Nobina-koncernen. Med 13 000 medarbetare i fyra länder är vi Nordens största företag inom kollektivtrafiken.
Nobina Care är marknadsledande inom särskilda persontransporter. Genom att uteslutande arbeta med upphandlad trafik vill vi finnas till för människor som av olika anledningar inte har möjlighet att resa på annat sätt. Vi brinner för ett samhälle där alla kan röra sig fritt, oavsett förutsättningar eller behov. Tillsammans med våra resenärer och uppdragsgivare är vi stora nog att göra skillnad, på riktigt.
Vi är verksamma i både Sverige och Danmark under varumärkena Samtrans Omsorgsresor, Telepass, Göteborgs Buss och Örslev.
Följ Nobina Care
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Nobina Care
Thomas Nohre blir ny vd för Nobina Care28.11.2023 13:05:00 CET | Pressmeddelande
Thomas Nohre har utsetts till ny vd för Nobina Care och till medlem av Nobinas koncernledning. Han kommer närmast från rollen som Chief Business Officer i ett bolag inom svensk krisberedskap.
Samtrans får förnyat förtroende av Region Stockholm23.10.2023 14:49:55 CEST | Pressmeddelande
Region Stockholms upphandling för rullstolstaxi inom Färdtjänsten är avslutad. Det står nu klart att Samtrans Omsorgsresor, som är en del av Nobina och den största leverantören av rullstolstaxitjänster inom Region Stockholms Färdtjänst, tilldelats ett nytt avtal. Samtrans tilldelas även Bårtaxi, som enda leverantör, vilket innebär hela länet som upptagningsområde.
Nobina Cares vd lämnar sitt uppdrag23.10.2023 13:10:00 CEST | Pressmeddelande
Nobina meddelar idag att Tomas Hansson lämnar sitt uppdrag som vd för Nobina Care.
Samtrans Omsorgsresor blir ny leverantör av skolskjuts i Ekerö kommun och storsatsar på kvalitet9.5.2023 11:35:56 CEST | Pressmeddelande
Ekerö kommuns upphandling som avser skolskjuts och turbunda resor är avslutad. Nu står det klart att det så snart som i juni i år blir Samtrans Omsorgsresor, en del av Nobina Care, som fått förtroendet att ta över uppdraget för skolskjuts och turbundna resor i Ekerö kommun. Samtrans storsatsar nu på kvalitet i det nya uppdraget.
Samtrans är nu även leverantör av färdtjänsttaxi27.4.2023 10:40:58 CEST | Pressmeddelande
Det nya avtalet för färdtjänsttaxi i Region Stockholm har påbörjats, där Samtrans Omsorgsresor, en del av Nobina Care står som ny leverantör.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum