Moment Group

Minnesota Communication förvärvar kreativt filmproduktionsbolag

Dela

Minnesota Communication förvärvar filmproduktionsbolaget Filmriding och bolagets medarbetare flyttar in hos Minnesota som därmed förstärks med kompetens inom storytelling, manus, regi, producentskap, foto och redigering.

Från vänster: Filmridings tre delägare Niklas Hyland, Elin Norberg, Ellinor Wahlund samt Minnesotas VD Andy Pimmeshofer
Från vänster: Filmridings tre delägare Niklas Hyland, Elin Norberg, Ellinor Wahlund samt Minnesotas VD Andy Pimmeshofer

M  I  N  N  E  S  O  T  A    C  O  M  M  U  N  I  C  A  T  I  O  N  –   P A R T  O F  M O M E N T  G R O U P

Filmriding är specialiserade på att kommunicera med rörlig bild, content, det journalistiska perspektivet och storytelling. Med den breda kompetens de har skapar de rörligt media från ax till limpa och har under de femton år de funnits skapat en bred kundportfölj och tar med sig en gedigen erfarenhet när de nu ansluter till Minnesotas team.

”Förvärvet av Filmriding handlar om att möta marknadens efterfrågan — rörlig bild fortsätter att växa inom i princip alla kommunikationsdiscipliner. Dessutom är det fantastiskt att få ett helt gäng nya skickliga kollegor till vårt befintliga starka team”, säger Andy Pimmeshofer, VD Minnesota Communication.

”Filmriding har två sidor, en journalistisk oberoende, och en kommersiell. Att få ingå ett partnerskap där båda dessa sidor kan utvecklas och förfinas är vår uppsida i affären. Vi ser också att framtiden ställer nya krav på film- och tv-produktion. Inte minst när det gäller att gifta dessa produktioner med möten och event. Därför är det superintressant och väldigt roligt att nu få jobba med några av dem som kan eventbranschen allra bäst. Det här kommer göra att vi tillsammans kommer accelerera in i framtiden”, säger Niklas Hyland, grundare och VD på Filmriding & Company.

Ambitionen med att tillföra ytterligare kompetens och erfarenhet inom film är primärt att de ska jobba med Minnesota, men även med systerbolaget inom affärsområdet, Göteborgsbaserade Hansen, som i sitt erbjudande och inom sina kunduppdrag arbetar allt mer med content och kommunikationen där rörligt media är en väsentlig del.

”Våra nya kollegor i koncernen kommer att tillföra mycket kompetens och energi till våra eventbolag och jag tror också att flera av våra andra starka bolag och varumärken i koncernen kommer att hitta många spännande möjligheter till samarbeten kopplat till rörligt media”, säger Martin du Hane, VD & Koncernchef Moment Group.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Minnesota o Filmriding
Minnesota o Filmriding
Ladda ned bild

Länkar

Moment Group – upplevelsekoncernen

Med en palett av starka varumärken och tolv egna arenor i Skandinaviens största städer är Moment Group en av de ledande aktörerna i upplevelsebranschen. Show, musikal, teater, konsert, club, event, aktivitetsarenor och bistro är en del av det som står på menyn inom koncernen. Varje år skapas upplevelser för fler än två miljoner gäster och verksamheterna utgår från egna arenor och kontor i Göteborg, Stockholm, Köpenhamn, Oslo, Malmö och Falkenberg.

Moment Group är listat på Nasdaq Stockholm, Main Market, har noterade obligationer på Corporate Bond List of Nasdaq Stockholm och huvudkontoret ligger i Göteborg.

Läs mer om koncernen på www.momentgroup.com.

Följ Moment Group

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Moment Group

Megasuccé för Moulin Rouge! The Musical i Göteborg efter premiären - 197 000 sålda biljetter - nu släpps ytterligare 28 föreställningar!1.10.2025 10:03:14 CEST | Pressmeddelande

Den 25 september hade musikalsuccén Moulin Rouge! The Musical premiär på Rondo i Göteborg. Med utsålda föreställningar och ett enormt tryck på biljetterna öppnas nu upp för fler att uppleva den hyllade musikalen. Idag släpps ytterligare 28 föreställningar, med biljetter tillgängliga hos Showtic och Liseberg.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye