Bredbandsmål inom räckhåll – statliga insatser viktiga
9.10.2023 09:30:00 CEST | PTS - Post- och telestyrelsen | Pressmeddelande
Post- och telestyrelsen (PTS) bedömer i sin senaste uppföljning att två delmål för bredbandsutbyggnaden till 2025 sannolikt kommer att nås. Statliga insatser som bredbandsstöd blir mycket viktiga för den fortsatta utbyggnaden.
PTS har analyserat möjligheterna att nå regeringens bredbandsmål till 2025. Målet om att 98 procent ska ha tillgång till bredband med 1 Gbit/s ser ut att kunna nås. I huvudsak kommer detta att ske genom att ännu inte anslutna hushåll och företag får bredband med hjälp av statligt stöd.
Under åren 2026–2030 kommer utbyggnad finansierad med stöd att fortsätta ge fler hushåll och företag snabbt bredband.
PTS bedömer att det blir svårt att nå målet om att 99,9 procent ska ha bredband som klarar 100 Mbit/s år 2025. Hur många som kan få bredband via satellit med sådana hastigheter är en osäkerhet i bedömningen.
Det tredje delmålet, att alla ska ha minst 30 Mbit/s år 2025, kan sannolikt nås.
Mobiltäckningsmål svårt att nå
PTS räknar med att 95 procent av de ytor där användare normalt befinner sig kommer att ha en mobiltäckning som ger stabila mobila tjänster av god kvalitet år 2023. Regeringens mobilmål kommer därför inte att nås fullt ut enligt PTS bedömning.
Pågående och kommande utbyggnad och förstärkning av näten till följd av täckningskrav kommer på längre sikt att öka tillgången i många områden som inte helt uppfyller målet till 2023. De täckningskrav som PTS ställde på mobiloperatörerna i höstens frekvensauktion kommer att ge full effekt några år efter att de börjar gälla, den 1 januari 2026.
Statliga insatser viktiga
De statliga insatserna för att påskynda utbyggnaden kommer att vara fortsatt viktiga:
– Vi har nu nått en nivå på utbyggnad där statliga insatser som bredbandsstöd och täckningskrav för mobilnät kommer att vara avgörande för fortsatt utbyggnad av säkra och tillgängliga tjänster för alla i Sverige, säger PTS generaldirektör Dan Sjöblom.
Tre delmål för hushåll och företag till 2025
Regeringens bredbandsmål för 2025 har tre delmål som PTS följt upp.
- Det första delmålet är att 98 procent av alla hushåll och företag bör ha tillgång till 1 Gbit/s. Enligt PTS prognoser kommer 97,8–98,3 procent att ha sådan tillgång år 2025.
- Det andra delmålet innebär att ytterligare 1,9 procent (dvs 99,9 procent) bör ha tillgång till minst 100 Mbit/s. PTS bedömer att 98,1–98,6 procent kommer att ha sådan tillgång 2025.
- Det tredje delmålet är att samtliga hushåll och företag bör ha tillgång till minst 30 Mbit/s. PTS bedömer att 99,5–100 procent kommer att ha sådan tillgång 2025.
För samtliga delmål gäller att hushållet eller företaget antingen har en anslutning ända fram till byggnaden eller har bredbandsinfrastruktur i sin absoluta närhet, till exempel vid tomtgränsen.
Om rapporten
Rapporten Uppföljning av regeringens bredbandsstrategi är en årlig rapport där PTS bedömer Sveriges möjligheter att uppfylla regeringens bredbandsmål.
Nyckelord
Kontakter
Andreas WigrenMarknadsanalytiker
Tel:073-644 56 96Petter ÖhrnPressansvarig
Tel:08-678 55 55petter.ohrn@pts.seDokument

Följ PTS - Post- och telestyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från PTS - Post- och telestyrelsen
Allt vanligare med 5G och högre hastigheter för fast bredband25.5.2026 14:02:41 CEST | Pressmeddelande
Under 2025 tog 5G-näten ett stort kliv framåt och stod för en allt större del av den mobila datatrafiken. Samtidigt har användarna allt snabbare fasta bredbandsabonnemang. Det visar Post- och telestyrelsens (PTS) rapport Svensk telekommarknad 2025.
Effektiv samverkan bakom ny VMA-kanal25.5.2026 09:30:23 CEST | Pressmeddelande
Snart införs den nya varningskanalen SE-Alert. Det är ett resultat av en effektiv samverkan där telekomsektorns aktörer har bidragit. Post- och telestyrelsen (PTS) har ansvarat för att den bakomliggande tekniken ska kunna införas i svenska mobilnät.
Utbredd tillgång till snabbt bredband i Sverige – användningen kan öka13.5.2026 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svenskarna har stor tillgång till snabbt bredband och mobiltäckningen har fortsatt att öka i landet. Det visar Post- och telestyrelsens (PTS) mobiltäcknings- och bredbandskartläggning för 2025.
Pressinbjudan: Konferensen Digitala Sverige12.5.2026 10:35:41 CEST | Pressmeddelande
Post- och telestyrelsen (PTS) och Myndigheten för digital förvaltning (Digg) bjuder in till den nationella konferensen Digitala Sverige den 18 maj. Konferensen gästas av bland andra civilminister Erik Slottner, ärkebiskop Martin Modéus samt Marcus Wallenberg, ordförande SEB.
PTS första breda mätning av tillgänglighet på svenska webbplatser visar på brister i samtliga sektorer21.4.2026 08:51:00 CEST | Pressmeddelande
Post- och telestyrelsen (PTS) publicerar i dag rapporten Så tillgängliga är svenska webbplatser. Rapporten är baserad på två mätningar i april och oktober 2025, där vi har mätt webbtillgänglighet i offentlig och privat sektor. Tillgänglighetsbrister förekommer i samtliga nio undersökta sektorer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum