Hörselskadades Riksförbund

Nu börjar Hörselveckan: ”Kolla hörseln på 3 minuter”

Dela

Över 1,5 miljoner svenskar i alla åldrar har en hörselnedsättning. Men ungefär en tredjedel har inte sökt vård eller ens testat hörseln – och det innebär en allvarlig hälsorisk.  
”Kolla hörseln på tre minuter”, uppmanar Hörselskadades Riksförbund (HRF), som i dag inleder Hörselveckan i hela landet.

Ung kvinna med hörlurar kollar hörseln med Hörseltestaren.
Foto: Moa Källström /HRF

Tidig upptäckt av en hörselnedsättning kan rädda hälsan och jobbet, men också relationerna till nära och kära. Att tidigt få hjälp med hörseln kan till och med fördröja demens och ge längre liv, visar forskningen. 

Vetenskapligt webbtest

Under Hörselveckan, 16–22 oktober, uppmanar HRF hela Sverige: Lägg 3 minuter på att göra ett vetenskapligt självtest* på horseltestaren.se. Ta hand om din hörselhälsa. 

Testet kostar ingenting och går att göra direkt i mobilen. I anslutning till testet går det också att ställa frågor till HRFs hörselrådgivare, via telefon eller mejl.

Hundratusentals riskerar ohälsa – i onödan

En av fem vuxna har svårt att höra i samtal med andra. Det handlar om över 1,5 miljoner svenskar, varav nästan hälften är i yrkesverksam ålder.

Trots det är det många som inte har sökt hjälp och därför löper stor risk att drabbas av ohälsa och sjukskrivning. Att dagligen ha svårt att höra innebär en stor påfrestning, med missförstånd och utanförskap, men också huvudvärk, kroppsvärk, tinnitus, stress, trötthet och utmattning. Ny forskning visar också att obehandlad hörselnedsättning är den största riskfaktorn för demens.

Hörselveckan på 40-tal orter

I samband med Hörselveckan erbjuder HRFs föreningar och distrikt hörseltest och information på ett 40-tal orter runt om i landet – från Kalix i norr till Lund i söder. 
Läs mer om vad som händer på olika orter i Hörselveckan-kalendern.
Kontaktpersoner i HRFs föreningar och distrikt hittas på: hrf.se/lokalt eller kontakta HRF (se nedan).

FAKTA: Hörseltestaren – ett vetenskapligt självtest*

  • Hörseltestaren är utvecklat och vetenskapligt validerat av Forskningsinstitutet Hörselbron för Hörselskadades Riksförbund (HRF).
  • I testet gäller det att urskilja ord som sägs i brus. Resultatet ger en indikation på om du hör normalt eller sämre än normalt. Vid tecken på hörselnedsättning är det dags att kontakta hörselvården.
  • Webbtest av denna typ rekommenderas av Världshälsoorganisationen WHO i World Report on Hearing.

För mer information och tips på intervjupersoner:
Ingvild Falkenhaug, kommunikationschef, tel: 070-536 22 43, e-post: ingvild.falkenhaug@hrf.se

För mer fakta om hörsel: Allt om hörsel, HRFs kunskapsbank på webben.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Ung kvinna med hörlurar kollar hörseln med Hörseltestaren.
Foto: Moa Källström /HRF
Ladda ned bild
Foto: Adobe Stock/ Hörselskadades Riksförbund (HRF
Ladda ned bild

Länkar

Hörselskadades Riksförbund (HRF) är en av världens största organisationer av och för hörselskadade. Vi arbetar för ett hörselsmart samhälle, där Sveriges 1,5 miljoner hörselskadade kan leva i full delaktighet och jämlikhet. Läs mer på  hrf.se 

Följ Hörselskadades Riksförbund

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Hörselskadades Riksförbund

1,8 miljoner svenskar har nedsatt hörsel, visar ny undersökning17.10.2025 06:44:44 CEST | Pressmeddelande

Hörselskadorna ökar i befolkningen. Nu har cirka 1,8 miljoner svenskar en hörselnedsättning, visar en ny Novus-undersökning från Hörselskadades Riksförbund (HRF). Nästan hälften är under 65 år. – Många väntar alltför länge med att söka hjälp och det innebär en stor hälsorisk, säger HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg, som vill se hörselscreening för alla över 50 år.

Upp till två års väntetid på hörapparater: ”Omänskligt och hälsofarligt”10.6.2025 07:10:42 CEST | Pressmeddelande

Väntetiden för att få hörapparater är upp till två år, visar en ny kartläggning från Hörselskadades Riksförbund (HRF). 16 av landets 21 regioner klarar inte vårdgarantin. – Att tvingas leva utan fungerande kommunikation i månader och år, det är både omänskligt och hälsofarligt, säger Jonas Sahlberg, förbundsordförande för Hörselskadades Riksförbund (HRF).

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye