Transportföretagen

Transportföretagen kommenterar Hasslers utredning

Dela

John Hasslers utredning är ett viktigt inspel i debatten för kommande klimathandlingsplan. Transportföretagen kommer särskilt analysera Hasslers förslag om en utveckling av transportmålen med fokus på elektrifiering. Nu är det viktigt att transportbranschen bjuds in i den fortsatta dialogen.

Tina Thorsell, samhällspolitisk chef
Tina Thorsell, samhällspolitisk chef Foto: Albin Händig Inga restriktioner

- I grunden är klimatfrågan global. Nationella klimatmål kan utgöra en styråra, men nu när EU har tagit ledartröjan är det naturligt att alla medlemsstater ser över nationella styrmedel och justerar de nationella klimatmålen för att tydligare anknyta till EU:s klimatpolitik, säger Tina Thorsell, samhällspolitisk chef Transportföretagen.

Transportföretagen kommer analysera Hasslers förslag om en utveckling av transportmålen med fokus på elektrifiering. Enligt Tina Thorsell är det viktigt att regeringen har en nära dialog med branschen för att undvika tidigare klimatmåls fallgropar om ett transportsnålt samhälle.

- Den svenska transportnäringen utgör ryggraden i den gröna omställningen. Vi är grundbulten för ett välmående och hållbart samhälle. Den fortsatta debatten får inte köra i diket genom att aktörer skyller på varandra. Utan vi måste lyfta goda exempel som möjliggör fler transporter i samhället, samtidigt som klimatpåverkan fortsätter att minska. Här ser vi regeringens utökade investeringsstöd för fler eldrivna lastbilar som ett lysande exempel, säger Tina Thorsell.

Professor John Hassler förslag utgår från hur politiken kan främja en effektiv strukturomvandling som bidrar till att skapa konkurrenskraft och hållbar tillväxt. 

- Vi är särskilt intresserad kring Hasslers resonemang om hur man kan stärka infrastrukturens ekosystem samt politikens ansvar för att underlätta strukturomvandlingen, säger Tina Thorsell i en avslutande kommentar. 

Transportföretagen har analyserat detaljerna i utredningen och ser fram emot den fortsatta diskussionen. Läs Transportföretagens analys här. 

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Transportföretagen är transportnäringens bransch- och arbetsgivarorganisation och samlar 9 200 medlemsföretag med cirka 200 000 anställda.

Följ Transportföretagen

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Transportföretagen

Rätt fokus från regeringen: välj inte bort flyget – ställ om!18.12.2025 15:48:24 CET | Pressmeddelande

Transportföretagen Flyg välkomnar regeringens beslut att sextio myndigheter ska redovisa hur de säkerställer färdmedelsneutrala tjänsteresor samt om de har köpt in hållbart flygbränsle. Beslutet är ett viktigt och naturligt nästa steg i regeringens arbete för att stärka flyget som en central del av Sveriges transportsystem – och samtidigt driva på flygets klimatomställning.

Alternativ finansiering: Nog med utredningar - nu behövs verkstad!15.12.2025 14:36:02 CET | Pressmeddelande

Idag tog infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson emot Utredningen av Effektivitetsvinster genom alternativa former för organisering och finansiering av statlig transportinfrastruktur. Det är ett deluppdrag av regeringens fokusering på frågan om alternativa finansierings- och organiseringsformer av transportinfrastrukturen. Transportföretagen är mycket positiva till regeringens ambition. Sverige står inför en betydande underhållsskuld som måste hanteras samtidigt som infrastrukturen också måste utvecklas.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye