Transportföretagen

Alternativ finansiering: Nog med utredningar - nu behövs verkstad!

Dela

Idag tog infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson emot Utredningen av Effektivitetsvinster genom alternativa former för organisering och finansiering av statlig transportinfrastruktur. Det är ett deluppdrag av regeringens fokusering på frågan om alternativa finansierings- och organiseringsformer av transportinfrastrukturen.

Transportföretagen är mycket positiva till regeringens ambition. Sverige står inför en betydande underhållsskuld som måste hanteras samtidigt som infrastrukturen också måste utvecklas.

Sverige är inte färdigbyggt utan framtidens utmaningar kräver mer robust transportinfrastruktur, men också att vi hittar verktyg för att göra det effektivare och mer kostnadseffektivt.

Mot den bakgrunden finns ett tydligt behov av att strukturellt och långsiktigt pröva alternativa finansierings- och genomförandeformer av svensk transportinfrastruktur, med huvudsyftet att skapa nödvändiga effektivitets- och tidsvinster.

Idag presenterade regeringens särskilda utredare Claes Norgren utredningens förslag, där huvudförslaget var att bilda ett fristående statligt infrastrukturbolag för att skapa en konkurrenssituation gentemot Trafikverket.

– Vi välkomnar detta förslag. Det ligger i linje med Transportföretagens tidigare inspel och synpunkter. Vi ser positivt på möjligheten att frikoppla ansvaret för genomförandet från Trafikverket genom att låta investeringar och förvaltning ske i en fristående statlig bolagsform, säger Tina Thorsell, samhällspolitisk chef på Transportföretagen.

En sådan modell finns redan i Norge, det så kallade ”Nye vejer”, något som utredaren lyfter fram.  

– De norska erfarenheterna är goda. Upplägget har förutsättningar att stärka den samhällsekonomiska effektiviteten och möjliggöra ett mer effektivt genomförande med god kostnadskontroll, säger Tina Thorsell.

 – Men nu är det nog med utredningar, nu vill vi se verkstad! Processen med att identifiera och förbereda lämpliga projekt måste inledas skyndsamt. Detta är avgörande för att långsiktigt bygga upp den institutionella kompetens som krävs, avslutar Tina Thorsell.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Transportföretagen är transportnäringens bransch- och arbetsgivarorganisation och samlar 9 200 medlemsföretag med cirka 200 000 anställda.

Följ Transportföretagen

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Transportföretagen

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye