Lantbrukarnas Riksförbund

LRF kritiska till klimatutredningen: ”Vi behöver långsiktiga spelregler”

Dela

Det svenska klimatpolitiska ramverket – som sju av riksdagens åtta partier ställt sig bakom – står nu på spel. Klimatutredaren John Hassler föreslår i sin statliga snabbutredning att klimatmålen görs om och att den uppgiften läggs på Miljömålsberedningen. LRF uppmanar istället regeringen att ha ett fortsatt tydligt fokus på de befintliga klimatmålen.

”För att klara omställningen i de gröna näringarna behövs långsiktiga och stabila spelregler. Bara så kan investeringar i fossilfri energi och gröna innovationer öka. Det klimatpolitiska ramverket utgjorde grunden till det långsiktiga arbetet. Vi hade därför sett fram mot en tydlig färdriktning idag. Nu är osäkerheten kring Sveriges position ännu större”, säger LRFs förbundsordförande Palle Borgström.

Klimathandlingsplanen ska vara klar i december och är regeringens viktigaste verktyg för hur Sverige ska nå de nationella klimatmålen till 2030, 2045 samt de svenska åtaganden på EU-nivå.

”Det känns som ett omöjligt uppdrag för Miljömålsberedningen. Blir Hasslers förslag verklighet innebär det i praktiken att regeringen antigen skjuter på handlingsplanen eller att den inte innehåller några nya mål alls. Båda alternativen är lika dåliga. Vi har helt enkelt ingen tid att förlora”

Palle Borgström uttrycker även oro över regeringens beslut att gå vidare med sänkningen av reduktionsplikten till EU:s lägstanivå:

"Vår konkurrenskraft är för närvarande beroende av sänkt dieselbeskattning inom jordbruket. Vi är redo att vara en del av lösningen på klimatutmaningarna och fasa ut dieseln på sikt, men det behövs politiskt stöd och rättvisa förutsättningar för att göra det. Att slå undan benen för vår biodrivmedelsproduktion är inte rätt väg att gå.”

LRF föreslår följande tre centrala delar i den kommande klimathandlingsplan:

1. Fokus på att uppfylla klimatmålen: Regeringen behöver fortsatt ha ett tydligt fokus på att uppnå klimatmålen. Misslyckas Sverige med detta riskerar vi att förlora 38 miljarder kronor från EU:s återhämtningsfond, vilket överstiger hela Sveriges klimatbudget. Ökad klimatnytta kan uppnås genom ökad produktion såväl inom jord- som skogsbruk.

2. Inför en biopremie: Jord- och skogsbruket måste minska användningen av fossila bränslen, och behöver därför tydliga incitament och ekonomiskt stöd för att klara omställningen. Vi är för närvarande beroende av sänkt dieselbeskattning inom jordbruket.

3. Ett nytt stödsystem för investeringar på gårdsnivå: Vi ser att investeringar inom jordbruket minskar just nu till följd av höga kostnader på nödvändiga tillsammans med snabbt stigande räntekostnader. Ett nytt stödsystem för att minska utsläppen av biogena växthusgaser skulle komplettera befintliga initiativ, som exempelvis Klimatklivet.

Nyckelord

Kontakter

För mera information, kontakta LRF pressavdelning 010-184 40 70

Lantbrukarnas Riksförbund, LRF, är en intresse- och företagarorganisation för det gröna näringslivet med cirka 140 000 medlemmar. Gemensamt för flertalet av medlemmarna är att de har sin bas i jord, skog, trädgård och landsbygdens miljö. LRF är också en samlande organisation för lantbrukskooperativa företag, som exempelvis Arla och Lantmännen. LRFs medlemmar driver omkring 60 000 företag och LRF är därmed Sveriges största småföretagarorganisation. Totalt omsätter hela det gröna näringslivet, det vill säga jord- och skogsbruk, trädgård, fiske och vattenbruk samt livsmedels- och skogsindustrier, 151 miljarder kronor, vilket är 3,4 procent av landets BNP. Källa: Jordbruksverket www.lrf.se - http://www.lrf.se/

Följ Lantbrukarnas Riksförbund

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Lantbrukarnas Riksförbund

Tror Karin Karlsbro på allvar att LRF ägnar sig åt gatustrider i Bryssel?19.12.2025 14:50:22 CET | Pressmeddelande

LRF deltog tillsammans med tiotusen andra europeiska bönder i en fredlig manifestation Några kilometer därifrån förekom upplopp som utfördes av fristående grupper som agerade under täckmantel av bondeprotester. Dessa grupper hade ingenting med den gemensamma manifestationen att göra. Mot den bakgrunden är vi mycket frågande till att Karin Karlsbro offentligt påstår att LRF skulle stödja eller legitimera våldsamma eller terrorliknande handlingar. Tror Karin Karlsbro på allvar att Sveriges största företagarorganisation, med 115 000 medlemmar, ägnar sig åt gatustrider i Bryssel? Eller är detta ett försök att skapa uppmärksamhet genom att blanda ihop helt skilda händelser?

Svag lönsamhet bromsar investeringar1.12.2025 05:52:00 CET | Pressmeddelande

Konjunkturen för gröna näringar försvagas med stora skillnader mellan branscherna under fjärde kvartalet 2025 (100,7 jmf 109,1 Q4 2024). Det samlade indexet faller, drivet av fortsatt nedgång inom växtodling och ett kraftigt ras inom skogsbruket. Samtidigt står animalieproduktionen stark, medan trädgårdsnäringen och förädlingssektorn uppvisar stabilitet. Kvartalet präglas av stora skillnader mellan branscherna, från rekordlåg lönsamhet till fortsatt starka positioner. LRF gröna näringslivsindex för fjärde kvartalet 2025 visar på att nödvändigheten att få till politiska beslut i närtid för att lantbruket ska kunna producera mer.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye