DHR:s förbundsmöte vill att laddstationer ska vara tillgängliga för alla

Dela

Laddstationer som är tillgängliga för alla är en självklarhet för DHR. Nu måste det bli självklart för alla andra.

Otillgänglig laddstation i Rotebro, oktober 2023. För trångt mellan platserna gör det svårt att komma i och ur bilen när andra bilar står bredvid. En kant gör det svårt både att betala och att ladda för den som har nedsatt rörelseförmåga.
En otillgänglig laddstation i Rotebro, oktober 2023. Foto Lena Malmberg/DHR

Nya laddstationer för elbilar ska vara tillgängliga för oss med nedsatt rörelseförmåga.

Laddstationer som inte går att komma åt för alla, det är att gå baklänges in i framtiden!

Det är en tyst skandal som pågår, att hela landet fylls av en ny klimatsmart infrastruktur som inte är användbar för bilförare med nedsatt rörelseförmåga.

DHR har alltid, genom vår hundraåriga historia, bejakat och kämpat för teknisk utveckling som kan gynna oss. Bilen är central för vår rörelsefrihet. Nu öppnas för alltmer miljövänliga alternativ, utan att våra behov finns med i planeringen.

DHR har arbetat för, och kommer fortsätta arbeta för, att det som byggs, byggs med universell utformning som gynnar alla. Det som passar oss passar alla andra. FNs konvention om rättigheter för personer med funktionsnedsättning och Agenda 2030 som Sverige skrivit under, slår fast att vår rörelsefrihet och vårt deltagande i samhället är en mänsklig rättighet.

Uttalande antaget av DHR:s förbundsmöte i Göteborg, oktober 2023

För mer info, kontakta:

Åsa Strahlemo, förbundsordförande 070 508 80 29

Peter Ojala, ombudsman 072-644 26 83

Jaan Kaur, ordförande DHR Region Stockholm (skicka sms innan!) 0702 343975

Nyckelord

Följ DHR, Delaktighet Handlingskraft Rörelsefrihet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från DHR, Delaktighet Handlingskraft Rörelsefrihet

DHR: Regeringens budget för ”hårt arbetande människor” osynliggör personer med nedsatt rörelseförmåga22.9.2025 12:55:05 CEST | Pressmeddelande

Regeringen presenterade i dag sin statsbudget för 2026. Regeringens egen beskrivning, ”en budget för hårt arbetande människor”, är talande, då skatten på arbete och pension sänks med 21,4 miljarder per år. Alla de människor som går på sjuk- och aktivitetsersättning får nöja sig med 0,46 miljarder per år de kommande tre åren. Efter otaliga dialogmöten under mandatperioden med nyckelpersoner i regeringen fanns förväntningar på konkreta förbättringar, men i budgeten syns de fortfarande inte. Vi är i praktiken osynliggjorda, säger Åsa Strahlemo, förbundsordförande för DHR – Delaktighet Handlingskraft Rörelsefrihet.

Osynliggörandet av personer med funktionsnedsättning i kulturkanonen3.9.2025 13:22:40 CEST | Pressmeddelande

När regeringen nyligen presenterade Sveriges kulturkanon möttes den av både intresse och kritik. Listan på hundra verk och företeelser – från litteratur och konst till lagar och samhällsinstitutioner – ska spegla det som format vår kultur och identitet. Men i genomgången blir en sak smärtsamt tydlig: personer med funktionsnedsättning och deras erfarenheter lyser helt med sin frånvaro.

Risk för försämrad tillgänglighet med nya byggregler – DHR varnar efter enkät till Sveriges kommuner25.6.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande

Den 1 juli 2025 träder Boverkets nya byggregler i kraft – ett regelverk utan konkreta rekommendationer för tillgänglighet. DHR (Delaktighet Handlingskraft Rörelsefrihet) presenterar idag en rapport som bland annat visar att svenska kommuner inte tror att de själva kommer att prioritera tillsyn över att lagkrav på tillgänglighet uppfylls. Kommunerna uttrycker även en oro inför längre handläggningstider och fler konflikter. Resultaten baseras på en enkät till landets kommuner.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye