Anna Iwarsson enda nominerad till ordförande
Anna Iwarsson, idag tillförordnad ordförande för Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna, är enda nominerad till ordförandeposten inför extrastämma den 23 januari 2024.

Den 23 januari 2024 håller Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna extra stämma för att tillsätta ny ordförande för perioden fram till nästa ordinarie stämma i maj 2025.
Fram till och med i onsdags, den 22 november, kunde medlemsförbunden nominera sina kandidater till ordförandeposten för den resterande mandatperioden fram till maj 2025. Nio medlemsförbund föreslår att Anna Iwarsson ska väljas till ny ordförande. Det har inte inkommit några andra förslag till ordförande från medlemmarna.
Medlemsförbunden har också kunnat lämna förslag på ny ledamot i riksidrottsstyrelsen (tillika förbundsstyrelsen för SISU idrottsutbildarna) i det fall den som väljs till ordförande idag sitter i den styrelsen. Till ett sådant eventuellt fyllnadsval har fyra personer föreslagits.
Maria Krafft Helgesson
Mats Söderkvist
Nicole Kaiser
Susanne Jidesten
– Valberedningen ska nu gå igenom alla förslag och göra sitt arbete enligt de regler som medlemsförbunden har bestämt tillsammans och som finns i Riksidrottsförbundets stadgar. Senast den 9 januari 2024 lämnar vi våra förslag till delegater inför extra stämman, säger Thomas Persson, ordförande valberedningen.
För mer information kontakta
Thomas Persson
Ordförande valberedningen
thopersson@gmail.com
073-961 66 51
Kontakter
Anna SetzmanKommunikation- och presschef Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna
Pressjour: 08-699 61 90
Om Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna
Riksidrottsförbundet (RF) är paraplyorganisation för hela den svenska idrottsrörelsen. RF:s främsta uppgift är att stödja och företräda våra 72 medlemsförbund (specialidrottsförbund) och leda rörelsen i gemensamma frågor, såväl nationellt som internationellt.
SISU Idrottsutbildarna är idrottsrörelsens eget studieförbund som erbjuder folkbildning till idrottsföreningar för att ge kunskap och kraft åt människors tankar, idéer och vilja att utvecklas.
RF-SISU:s 19 regionala organisationer, RF-SISU distrikt ger idrottsföreningar stöd i idrottsfrågor och med folkbildning. Idrottsrörelsen består av cirka 19 000 idrottsföreningar och drygt tre miljoner medlemmar.
Följ Riksidrottsförbundet/SISU Idrottsutbildarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksidrottsförbundet/SISU Idrottsutbildarna
Nytt projekt sätter fokus på ungas ledarkompetenser22.12.2025 12:00:00 CET | Pressmeddelande
RF-SISU Västerbotten har beviljats projektmedel från Svenska ESF-rådet (ESF+) och Region Västerbotten för att arbeta med att stärka ungas ledarskap. Projektet, Core Skills Västerbotten, ska utveckla framtidsfärdigheter och synliggöra de kompetenser som växer i föreningslivet – med fokus på att kompetenserna ska bli mer användbara i arbetslivet.
Så mycket kostar det för barn och ungdomar att idrotta i Västerbotten17.12.2025 12:03:16 CET | Pressmeddelande
En ny rapport som RF-SISU Västerbotten presenterar visar att medianen för barns idrottskostnader i länet är 15 000 kronor per år för respektive hushåll. Studien visar också att kostnaderna ökar i takt med husthållets inkomst, att det finns skillnader mellan pojkar och flickor, och att utrustning och cuper är de största utmaningarna.
Nytt stöd och samlad kunskap om idrottsanläggningar och idrottsmiljöer1.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Idag lanserar Riksidrottsförbundet en ny webbplats platsföridrott.se – en ny webbplats som ska underlätta utvecklingen av anläggningar och idrottsmiljöer över hela landet.
Rörelsejulkalendern får tusentals barn att testa idrott1.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Snart är det dags för Riksidrottsförbundets årliga jultradition – rörelsejulkalendern. Bakom 24 luckor göms övningar som plockats fram med hjälp av 24 specialidrottsförbund. Få en bra start på dagen varje morgon.
Riksidrottsförbundet föreslår nya RIU- och EVL-utnämningar för 2026–203027.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Riksidrottsförbundet tar nu nästa steg i satsningen på elitidrottares dubbla karriärer och föreslår att totalt 24 lärosäten runt om i landet får rollen som Riksidrottsuniversitet (RIU) eller Elitidrottsvänliga lärosäten (EVL) – en stark och växande nationell samverkan mellan idrott och akademi. Målet är att ytterligare stärka stödet till elitidrottare och utveckla samarbetet med högskolesektorn.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum