Jonas Sjöstedt och Hanna Gedin toppar Vänsterpartiets EU-lista
Vänsterpartiet har idag valt sin lista för EU-valet i juni. Jonas Sjöstedt toppar listan, följt av Hanna Gedin.

– Det är ett förtroende jag är glad och hedrad för. EU-valet är viktigt för alla som vill ha en politik för klimatet och trygga jobb. Det blir ett val mellan vänster och höger, säger Jonas Sjöstedt.
Jonas Sjöstedt är i grunden metallarbetare och har tidigare varit såväl partiledare för Vänsterpartiet som EU-parlamentariker i Bryssel 1995-2006, där han bland annat satt i miljöutskottet.
– Vi har en väldigt stark lista. I EU-valet kan vi se till att det blir mer vänsterpolitik i Sverige och dessutom visa regeringen och Sd att svenska folket inte vill ha dem. Det ser jag fram emot, säger Nooshi Dadgostar.
I december lade valberedningen sitt förslag. Beslutet om listan togs på en valkonferens i Stockholm med ombud från hela landet.
– Vänsterpartister gör verkligen skillnad i EU-parlamentet, för Malmö och Sverige. Vi arbetar konsekvent för eldupphör i Gaza och det är ett arbete jag vill fortsätta driva, säger Hanna Gedin, tvåa på Vänsterpartiets EU-lista.
Hanna Gedin från Malmö arbetar för vänstern i EU-parlamentet och har tidigare varit biträdande partisekreterare. Hon är utbildad i EU-rätt.
Hela Vänsterpartiets EU-lista:
https://www.vansterpartiet.se/nyheter/jonas-sjostedt-och-hanna-gedin-i-topp-pa-vansterpartiets-eu-lista/
Kontakter
Vänsterpartiets presstjänst, 070-620 00 64 (ej sms)
Följ Vänsterpartiet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vänsterpartiet
Vänsterpartiet kommenterar vårbudgeten14.4.2025 14:00:00 CEST | Pressinbjudan
Välkommen till pressträff med Ida Gabrielsson, ekonomisk-politisk talesperson. Där kommenterar hon regeringens och Sverigedemokraternas vårbudget.
Nooshi Dadgostar besöker Luleå och Skellefteå9.4.2025 13:25:37 CEST | Pressmeddelande
Torsdagen den 10 april besöker Vänsterpartiets partiledare Nooshi Dadgostar Luleå och fortsätter under fredagen den 11 april till Skellefteå.
Nooshi Dadgostar besöker Stockholmsområdet4.4.2025 13:15:41 CEST | Pressinbjudan
Tisdagen den 8 april besöker Vänsterpartiets partiledare Nooshi Dadgostar Stockholmsområdet.
Nooshi Dadgostar talar i Hultsfred på 1 maj3.4.2025 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
I år kommer Vänsterpartiets partiledare Nooshi Dadgostar att hålla sitt 1 maj-tal i Hultsfred. Hon är huvudtalare under Vänsterpartiet, Socialdemokraterna och LO:s gemensamma firande.
Nooshi Dadgostar besöker Sundbyberg1.4.2025 10:33:39 CEST | Pressmeddelande
Onsdagen den 2 april besöker Vänsterpartiets partiledare Nooshi Dadgostar Sundbyberg.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum