Marknadshyra löser inte bostadsproblemen
Hyresgästföreningen tar i sin senaste rapport strid mot vanliga argument som används som “sanningar” i debatten om marknadshyror. Genom att jämföra bostadsmarknaden i elva olika länder, med olika grad av hyresreglering, slår rapporten hål på de vanligaste argumenten som används för att införa marknadshyra i Sverige.
- Vi kan se hur partier vacklar om marknadshyra och det är beklagligt. Med den här rapporten visar vi att avreglering inte är någon genväg till en fungerande hyresmarknad, utan bara skapar osäkra förhållanden för hyresgäster, säger Martin Hofverberg, chefekonom Hyresgästföreningen
Rapporten undersöker hur elva länder presterar i alltifrån rörlighet, nyttjande av bostadsbeståndet, den privata hyresmarknadens storlek och lönsamhet, samt byggtakten över tid. Det finns inte någon tydlig koppling mellan att ett land har låg reglering/marknadshyra och en bostadsmarknad som presterar bättre. Genomgången visar att det snarare är andra aspekter av bostadspolitiken som avgör hur länder lyckas med uppgiften att bostadsförsörja sin befolkning.
- Argumenten som används för att införa marknadshyra i Sverige är svepskäl av de som inte vill ta tag i de verkliga problemen. Länder som har en bostadspolitik som hänger samman, från finansiering till markförsörjning och skatter presterar bättre än de som lämnat sådana saker åt marknaden. Hyresreglering har oförtjänt fått klä skott för brister som hänger samman med en i övrigt obalanserad och underfinansierad bostadspolitik, säger chefekonom Martin Hofverberg på Hyresgästföreningen
I många fall går den skarpaste skiljelinjen inte mellan olika grader av hyresreglering, utan mellan ägt och hyrt boende. Hushåll som äger den egna bostaden bor generellt sett större, flyttar mer sällan och kan samtidigt ha förhållandevis låga kostnader jämfört med hyresgäster. När problemen på bostadsmarknaden diskuteras är det trots detta nästan uteslutande det hyrda boendet som hålls fram som dysfunktionellt och i behov av förändring.
- När vi tittar närmare på de olika länderna blir det tydligt att det inte är mellan olika regleringsgrader vi hittar de största skillnaderna, utan mellan det ägda och det hyrda boendet, inte minst i Sverige, säger rapportförfattare och utredare på Hyresgästföreningen Olof Karlsson.
- Hyresreglering kan se olika ut men finns i de flesta länder vi har undersökt, för att balansera styrkeförhållandena mellan den som äger fastigheten och den som hyr sitt boende. Det svenska förhandlingssystemet är ett sätt att balansera fastighetsägarens intresse av avkastning och hyresgästens intresse av en trygg och förutsägbar boendekostnad. Rapporten visar att det inte finns någon anledning att genom lagstiftning ändra på den maktbalansen, och att den som vill förbättra den svenska bostadsmarknaden måste leta på annat håll, säger Martin Hofverberg.
Kontakter
Victor ThomsenPress- och opinionschefHyresgästföreningen
Tel:072-509 11 77victor.thomsen@hyresgastforeningen.seJohannes SvenssonPressekreterareHyresgästföreningen
Tel:073-829 11 06johannes.svensson@hyresgastforeningen.seGilda RomeroPressekreterareHyresgästföreningen
Tel:072-549 11 55gilda.romero@hyresgastforeningen.seNationell pressjourHyresgästföreningen
Tel:010-459 10 70press@hyresgastforeningen.seBilder
Om oss
Hyresgästföreningen är en demokratisk medlemsorganisation för dagens och morgondagens hyresgäster. Vi är partipolitiskt obundna och har över en halv miljon hushåll som medlemmar. Det gör oss till en av Sveriges största folkrörelser och den främsta företrädaren för hyresgästerna.Vårt uppdrag är allas rätt till en god bostad till rimlig kostnad. Dessutom ska alla hyresgäster garanteras ett boende med trygghet, inflytande och gemenskap.
Följ Hyresgästföreningen Riksförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Hyresgästföreningen Riksförbundet
Så undviker du de vanligaste fällorna när du söker studentbostad17.1.2025 06:57:00 CET | Pressmeddelande
Runt om i landet är studenter redo för sina första studieveckor för terminen. Många har redan tvingats uppleva problemen med Sveriges stora bostadsbrist. Det är rejält svårt för studenter att hitta boende i landets mest populära lärosäten, många unga tvingas in i otrygga andra- och tredjehandboenden. Hyresgästföreningen pekar ut de vanligaste fällorna när man ska skaffa studentboende och hur man kan undvika dem.
Bostadsbidraget avskaffar sig självt23.12.2024 07:49:00 CET | Pressmeddelande
I årets sista lägesrapport granskar Hyresgästföreningen bostadsbidraget. Granskningen visar att hyresnivåerna som ger rätt till stöd ligger kvar på 1990-talets nivåer och inkomstnivåerna släpar långt efter den allmänna inkomstutvecklingen. Det betyder att andelen som kan få stöd stadigt minskar. Hyresgästernas lägesrapport visar att bostadsbidraget inom ett decennium helt kommer avskaffat sig självt om ingenting görs.
Marie Linder trygghetsvandrar med Amanda Lind och Daniel Helldén den 16 december i Fisksätra13.12.2024 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Hyresgästföreningen fortsätter kraftsamla kring allas rätt till trygga bostadsområden och fortsätter under året att bjuda in våra folkvalda politiker till våra trygghetsvandringar. Måndagen 16 december kommer Hyresgästföreningens förbundsordförande trygghetsvandra med Miljöpartiets språkrör Amanda Lind och Daniel Helldén i Fisksätra i Stockholm.
Årets kostnader för vatten och avlopp, elnät, fjärrvärme och avfall historiskt höga20.11.2024 06:47:00 CET | Pressmeddelande
Hushåll och fastighetsägare har under året pressats hårt av mycket kraftiga prishöjningar för fjärrvärme, elnät, avfall, vatten och avlopp (VA) som har ökat med 13 procent. Det är den största uppgången som skett sedan mätningarna startade för snart trettio år sedan. Det visar Nils Holgerssonrapporten som varje år kartlägger avgifter och taxor i hela landet.
Hyresgästföreningens förbundsordförande Marie Linder besöker Skellefteå19.11.2024 06:56:00 CET | Pressmeddelande
Den 20-21 november kommer Hyresgästföreningens förbundsordförande Marie Linder besöka Skellefteå. Under besöket kommer hon träffa hyresgäster, fastighetsägare, kommunpolitiker och representanter från näringslivet, bland annat för att diskutera bostadssituationen i Skellefteå samt gå en trygghetsvandring i Morö Backe.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum