Storseger för U19-damerna mot Danmark
Sveriges U19-damer fick under lördagen en drömavslutning på gruppspelet i Polish Cup. Danmark besegrades med 14-0. Nu väntar final under morgondagen för blågult.
U19-damerna avslutade gruppspelet i Polish Cup på bästa tänkbara sätt. 5-0 efter en period mot Danmark blev till slut 14-0 i en match där blågult startade på endast två femmor.
– Vi har haft lite slitna spelare. Allt ifrån att vi har haft hög belastning på vissa i kombination med att det är lite annat att spela den här typen av turneringar, säger förbundskapten Christoffer Suominen.
– Vi gjorde en bedömning i ledarstaben tillsammans med medicinsk personal att de här spelarna var i behov av att vila. Därav startade vi på tio personer som inte har haft samma belastning i helgen och det var ett jättebra tillfälle att få se dem spela mycket. Jag tycker att det föll väl ut.
Väl i den andra perioden valde blågult därefter att gå upp på tre femmor. Resultatet blev en riktig målkavalkad.
– Vi fick vila lite spelare och det var huvudsyftet så att vi är fräscha imorgon. Nu börjar vi närma oss VM och vi behöver titta på den här typen av bitar kring hur vi kan optimera inför sista matchen. Det är tajta matcher i en sån här typ av turnering.
När matchen summerades så var förbundskaptenen mycket nöjd med det blågult visat upp under sextio minuter.
– Vi möter ett bra styrspel och löser det bra. Vi är mer desperata från start. Vi har pratat mycket om att ta avslut i alla anfall och skapa så mycket situationer som möjligt framför deras mål. Vi jobbar mycket med att ta oss in i de jobbiga ytorna och sätter tryck på Danmark från minut ett.
Under morgondagen väntar final i Polish Cup men vem blågult ställs mot där är fortfarande inte fastställt.
– Vi har förberett oss oavsett motstånd. Vi har scoutat eventuella motståndare och tittat på saker i vårt spel som vi vill optimera. Vi är förberedda på att det kommer bli en tuff match men vi har skapat oss bra förutsättningar och vi har haft samtliga spelare igång under helgen. Jag tror att vi kommer bli väldigt svåra att ha och göra med imorgon.
Finalen i Polish Cup spelas imorgon, söndag, klockan 12.00.
Matchfakta
Danmark-Sverige 0-14 (0-5, 0-7, 0-2)
Första perioden
0-1 (08.41) Nathalie Gustafsson
0-2 (14.14) Julia Nilsson (Linnea Hjelm)
0-3 (15.58) Julia Nilsson (Thea Ernberg)
0-4 (16.49) Nathalie Gustafsson
0-5 (17.36) Agnes Engberg
Andra perioden
0-6 (04.09) Agnes Engberg (Moa Dybner)
0-7 (05.12) Carolina Peil
0-8 (06.19) Julia Nilsson (Nathalie Gustafsson)
0-9 (08.07) Thea Ernberg (Nathalie Gustafsson)
0-10 (08.43) Moa Dybner (Lina Eriksson)
0-11 (12.05) Julia Nilsson
0-12 (15.05) Julia Nilsson (Linnea Hjelm)
Tredje perioden
0-13 (16.19) Nathalie Gustafsson (Julia Nilsson)
0-14 (19.53) Moa Dybner
Nyckelord
Kontakter
Christoffer SuominenFörbundskapten, U19-damlandslaget
Tel:0730-288020Innebandy är en sport för alla och det ska vara enkelt att vara med. Alla ska kunna finna samma glädje i sporten oavsett förutsättning. Barn, ungdomar och motionärer ska känna likadant kring innebandy som dem som utövar den på elitnivå.
Över 500 000 svenskar spelar innebandy regelbundet i lag, på jobbet, med kompisar eller i skolan.
Det finns omkring 112 000 licensierade spelare och innebandyn är i dag Sveriges näst största lagidrott.
Följ Svensk Innebandy
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Innebandy
44 uttagna spelare till U19-damernas läger på Bosön15.1.2025 10:12:54 CET | Pressmeddelande
Den 31 januari till 2 februari samlas U19-damerna för landslagsläger på Bosön, Stockholm. 40 utespelare och fyra målvakter är uttagna till tredagarslägret där det är 07:or i truppen. Här ser du hela truppen och läser förbundskapten Christoffer Suominens tankar inför samlingen.
Här är U19-herrarnas trupp till Polish Cup14.1.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
30 januari till 2 februari deltar U19-herrlandslaget i Polish Cup. Turneringen blir det sista genrepet innan U19-VM. Här är hela truppen till Polish Cup.
Thomas Brottman svensk förbundskapten – leder ny stab över VM 20288.1.2025 16:30:52 CET | Pressmeddelande
Herrlandslaget har ett spännande år framför sig med World Games i Kina som en av höjdpunkterna. Nu presenteras Thomas Brottman som den person som ska leda herrlandslaget och en ny ledarstab mot kommande evenemang. Avtalet med Thomas Brottman är skrivet över tre mästerskap.
Här är damlandslagets trupp till VM-kvalet7.1.2025 10:00:21 CET | Pressmeddelande
Den 28 januari till den 1 februari reser damlandslaget till Lettland för VM-kval. Här är truppen som förbundskapten Linn Lundström tagit ut till landskamperna som väntar.
Västsvenska F16 och Småland-Blekinge P16 svenska mästare6.1.2025 19:27:33 CET | Pressmeddelande
Efter fyra dagars matchspel kunde Västsvenska F16 och Småland-Blekinge P16 koras till svenska mästare på Distrikts-SM i Nyköping.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum