E-handelns omsättning minskade under 2023
14.2.2024 09:15:00 CET | Svensk Handel | Pressmeddelande
Svensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning under 2023 till 144 miljarder kronor. Det är en minskning med 8 procent jämfört med 2022. Den sjunkande omsättningen förklaras inte av att färre e-handlade, utan av lägre köpesummor.

68 procent av konsumenterna e-handlade en genomsnittlig månad under 2023. Det var en lika hög andel som under 2022. Den genomsnittliga köpesumman per månad och konsument sjönk dock med cirka 200 kronor, från ett skattat värde på 2 319 kronor 2022 ned till 2 126 kronor 2023. Det innebär i sin tur att totalomsättningen i e-handeln i konsumentled sjönk från cirka 156 miljarder 2022 till cirka 144 miljarder 2023. Det motsvarar en minskning med 8 procent i löpande priser. Justerat för inflation motsvarar det en volymförsäljningsminskning på nära 16 procent.
– 2023 blev ett prövningarnas år för många e-handlare. Svart på vitt ser vi nu hur det tuffa ekonomiska läget, som slagit hårt mot kundernas köpkraft, påverkar stora delar av e-handeln negativt. Ljuspunkten är att vi ser att kundernas intresse för e-handeln fortsatt är starkt, säger Per Ljungberg, innovationschef på Svensk Handel.
Vissa varukategorier gick mot strömmen
Skillnaden i andelen konsumenter som e-handlat nedbrutet på varukategori är även de små jämfört med 2022. Den största minskningen uppmättes i kategorin hemelektronik som i genomsnitt handlades av 15 procent av e-handelskonsumenterna per månad 2023 jämfört med 17 procent 2022. Merparten av varukategorierna uppvisade fallande totalomsättning jämfört med föregående år. I flera fall föll omsättningen kraftigt. De tydligaste undantagen var e-handel av nikotin och tobaksprodukter, som ökade med 20 procent i omsättning, samt varor från apotek, som ökade med 10 procent.
– Ett genomgående tema vi noterat under året är att kapitalintensiva branscher, som gick extremt bra under pandemin, nu har det tuffare. Det beror dels på att det är inköp som görs lite mer sällan, samtidigt som vi som bekant håller betydligt hårdare i plånboken, säger Per Ljungberg.
Nyckelord
Kontakter
Svensk Handels pressjour, 010-471 86 50
Dokument
Om Svensk Handel
Svensk Handel är bransch- och arbetsgivarorganisationen som driver handelns frågor för parti-, detalj- och e-handeln. Vi förbättrar villkoren för drygt 9 000 handlare i Sverige.
Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
Svagt första kvartal för second hand men tecken på ökat intresse29.4.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Second hand-försäljningen uppgick till drygt en miljard kronor i mars, en minskning med omkring 12 procent jämfört med samma månad i fjol. För årets första kvartal som helhet föll försäljningen med nära 15 procent, enligt Svensk Handels Pre Loved-indikator.
Svensk Handel lanserar Pre Loved-nätverk28.4.2026 15:10:04 CEST | Pressmeddelande
Second hand-marknaden växer snabbt i Sverige, men potentialen är betydligt större. För att utvecklingen ska fortsätta krävs ökad tillgång på varor och tydligare strukturer i branschen.
Orolig omvärld leder till minskad framtidstro i handeln27.4.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk Handels Handelsbarometer för april visar på en fortsatt dämpad framtidstro i handeln. Samtliga delbranscher backar jämfört med föregående månad. Den negativa trenden tillskrivs ett oroligt omvärldsläge, som kan få stora konsekvenser för handeln.
Tung marsmånad för e-handeln22.4.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för mars månad till 10,8 miljarder kronor. Det är en minskning med 19 procent jämfört med samma månad 2025 och den svagaste utvecklingen sedan maj 2025.
Vårvädret gav modehandeln ett lyft i mars16.4.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter en svag start på året visar Svensk Handels Stilindex för mars en tydlig uppgång. Försäljningen av kläder ökade med 6,4 procent och skohandeln med 7,0 procent jämfört med samma månad föregående år.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum