Alecta Fastigheter hyr ut 322 kvm till God Assistans
Ett nytt hyresavtal har tecknats med God Assistans om att flytta in i våra kontorslokaler i Solna Centrum från och med 1 maj 2024. Avtalet är om 322 kvm.

Lokalerna kommer framför allt nyttjas av koncernens lednings- och stödfunktioner eftersom de anställda personliga assistenternas arbetsplatser är hos brukarna. God Assistans hamnar i sällskap med flera andra aktörer verksamma inom vård och omsorg eftersom Solna Centrum under senare år kommit att bli ett kluster för denna typ av verksamheter.
-God Assistans har ett affärslöfte och en verksamhet som gör skillnad på riktigt. Vi är otroligt glada över att de väljer att bedriva sin fina verksamhet i våra lokaler och ser fram emot att erbjuda dem ett varmt värdskap, säger Emellie Brink, Kund- och Fastighetschef i Solna Centrum.
-Vi ser väldigt mycket fram emot att få flytta in i nya, fräscha lokaler i maj. Efter att under en tid ha haft verksamheten förlagd på kontorshotell ser vi fram emot att få samla vår stockholmsbaserade personal på ett eget kontor, säger Fredrik Sjögren koncernchef God Assistans
Från Alecta Fastigheter har uthyrare Therese Agerbjer ansvarat för avtalsförhandlingen.
Solna Centrum ägs och förvaltas av Alecta Fastigheter sedan 1 februari 2022. Här finns förutom kontorsytor om cirka 23 000 kvm, ett brett utbud av butiker, restauranger, livsmedel, vård och service för att möta Solnabornas behov i vardagen.
Kontakter
Anna Fager PerssonAnsvarig extern kommunikation
Tel:070-9803209anna.fagerpersson@alecta.seAlecta Fastigheter är ett ungt fastighetsbolag och ett av de största i Sverige. Dagens innehav med kontor, handel, hotell och samhällsfastigheter värda drygt 52 miljarder ska växa de kommande åren. Vi är långsiktiga, framtidsorienterade och arbetar varje dag med att skapa framtidsvärde genom att lyfta människor, verksamheter och städer och ge god avkastning till Alectas pensionssparare
Följ Alecta Fastigheter AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Alecta Fastigheter AB
Tengbom flyttar in i Vi på hörnet20.2.2025 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Fastigheten Vi på hörnet i korsningen Stampgatan/Folkungagatan i Göteborg som Alecta Fastigheter öppnat upp igen efter en omfattande utveckling, fylls på med nya hyresgäster. I september flyttar Tengbom in i en lokal om 420 kvm, men redan från februari hyr arkitektbyrån 40 medlemskap i coworkingytan Flexiwork Kollektivet.
Jinx storsatsar med ny restaurang i fastigheten Vi på hörnet i Göteborg13.2.2025 06:56:18 CET | Pressmeddelande
Jinx som för tio år sedan startade en food truck med fokus på asiatisk streetfood på Magasinsgatan i Göteborg genomför nu bolagets hittills största lokalsatsning. Hösten 2025 öppnar de en restaurang om cirka 300 kvm i den nyrenoverade fastigheten Vi på hörnet som ägs av Alecta Fastigheter.
Alecta Fastigheter testar nytt möteskoncept i Kollektivet16.1.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
I december smygöppnade Alecta Fastigheter sin andra coworkingenhet Flexiwork Kollektivet i fastigheten Vi på Hörnet i Göteborg. Den 21 januari blir det ordentlig invigning då ett nytt möteskoncept ska testas. Syftet är att hitta lösningar som bidrar till en positiv samhällsförändring inom klimat, miljö, folkhälsa och som bidrar till framtidstro. Vid premiären deltar Håll Sverige Rent, Erikshjälpen och Sparks Generation som ska få lösningar för positiv samhällsförändring inom klimat, miljö och folkhälsa.
Snart går det att ta skogspromenader i World Trade Center Stockholm9.1.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Vind mot ansiktet, fågelkvitter, skogsdoft och lugnande naturmiljöer är kanske inte vad en arbetsplats brukar förknippas med, men snart är det verklighet i World Trade Center mitt i Stockholms city. Fastighetsägaren Alecta Fastigheter har inlett ett samarbete med Nature Station som erbjuder hälso-och mötesrum för naturpromenader och walk´n talks, och blir därigenom den första fastighetsägaren i Sverige som erbjuder virtuella naturpromenader inomhus för sina hyresgäster.
Jultunneln på plats vid Fridhemsplan13.12.2024 14:11:38 CET | Pressmeddelande
När Alecta Fastigheter, som utvecklar fastigheten Miss Q vid Fridhemsplan fick höra att den beryktade och omtyckta julbalkongen uteblir i år togs ett snabbt beslut att fixa en jultunnel. Igår när mörkret lagt sig stod den klar. Nu möts förbipasserade på Drottningholmsvägen av en julig port och omfamnas inne i tunneln av röd textil och gnistrande ljusslingor.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum