Skrämselpropaganda mot hyresgäster i Växjö
Victoriahem, Heimstaden och Svea Fastigheter i Växjö skickar krav om hyreshöjningar direkt till sina hyresgäster, efter att de inte kommit överens med Hyresgästföreningen om årets hyreshöjning. Hyresgästföreningen uppmanar alla hyresgäster hos de tre bolagen i Växjö att inte betala den nya hyran. - I stället för att förhandla väljer man att försöka skrämma sina hyresgäster för att få vad man vill, säger Susanne Filipsson förhandlingsdelegat Hyresgästföreningen region Sydost.
Hyresgästföreningen har inte kunnat komma överens om årets hyreshöjning, med Victoriahem, Heimstaden, eller Svea Fastigheter i Växjö, trots att hyresförhandlingarna pågått i över fem månader. Alla tre bolag har nu valt att dels avsluta förhandlingarna, dels att skicka ut krav på hyreshöjningar direkt till sina hyresgäster, genom en så kallad direktavisering. I breven, som ser likadana ut, skriver bolagen att de hyresgäster som inte går med på hyreshöjningen riskerar att få ett ärende i hyresnämnden och att det där inte är ovanligt med hyreshöjning på 10-20 procent.
- Bolagen har inte visat någon förhandlingsvilja, det har varit tydligt redan från början. Vi har suttit i förhandlingar under en längre tid, men det är tydligt att alla tre bolagen har en annan agenda. De vill helt enkelt inte komma överens i lokala förhandlingar. Att man väljer att göra på det här sättet, gå runt förhandlingarna och skrämma sina hyresgäster för att få som man vill, är minst sagt oseriöst. Att skriva att hyresgästerna riskerar höjningar på 10-20 procent är ren skrämselpropaganda, säger Susanne Filipsson.
Både Victoriahem, Heimstaden och Svea Fastigheter vill höja sina hyror från den första april 2024, nivåerna varierar beroende på lägenhetstyp. Hyresgästföreningen har lagt sina motbud på samma nivå som överenskommelser med andra bostadsbolag i Växjö.
- Det här är ett oseriöst sätt att skapa oro hos hyresgästerna och ett sätt att medvetet gå runt de bestämmelser som finns runt förhandlingarna. Lagen om förhandling ska skydda hyresgästerna, när hyresvärdar väljer att gå runt den är det allvarligt och något vi måste vara vaksamma mot. Vi välkomnar bolagen tillbaka till förhandlingsbordet. Det här är helt enkelt inte rätt väg att gå, säger Susanne Filipsson.
Om Hyresgästföreningen och ett bostadsbolag inte kan komma överens i hyresförhandlingarna och förhandlingarna strandar, kan bolaget välja att direktavisera. Bolaget skickar då krav om hyreshöjning direkt till sina hyresgäster. Förhandlingen blir då mellan bolaget och den enskilda hyresgästen. Hyresgästen kan välja att acceptera kravet och betala den nya hyran. Hyresgästen kan också välja att inte acceptera kravet och fortsätta att betala den gamla hyran i stället. Som hyresgäst kan man inte bli uppsagd så länge man fortsätter att betala den gamla hyran. För att få ärendet prövat måste bolaget gå vidare till hyresnämnden, som avgöra hur mycket hyran ska höjas.
Nyckelord
Kontakter
Pressjour SydostHyresgästföreningen Sydost
Sydost omfattar Östergötlands-, Kalmar-, Blekinge-, Jönköpings- och Kronobergs län.
Susanne FilipssonförhandlingsdelegatHyresgästföreningen region Sydost
susanne.filipsson2@hyresgastforeningen.seBilder
Om oss
Hyresgästföreningen är en demokratisk medlemsorganisation för dagens och morgondagens hyresgäster. Vi är partipolitiskt obundna och har över en halv miljon hushåll som medlemmar. Det gör oss till en av Sveriges största folkrörelser och den främsta företrädaren för hyresgästerna.Vårt uppdrag är allas rätt till en god bostad till rimlig kostnad. Dessutom ska alla hyresgäster garanteras ett boende med trygghet, inflytande och gemenskap.
Följ Hyresgästföreningen Region Sydost
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Hyresgästföreningen Region Sydost
Nya hyror klara hos Willhem och Victoriahem17.1.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Årets första hyreshöjningar i Linköping är klara, efter att Hyresgästföreningen har kommit överens med Willhem och Victoriahem. Från den första februari 2025 får majoriteten av hyresgästerna en hyreshöjning på 4,95 procent. Sammanlagt har både hyresvärdarna cirka 5 000 lägenheter i Linköping.
Färdiga förhandlingar mellan Hyresgästföreningen och Fastighetsägarna Syd i Blekinge20.12.2024 14:30:39 CET | Pressmeddelande
I hela Blekinge är nu förhandlingarna mellan Hyresgästföreningen och Fastighetsägarna Syd färdiga. Varmhyrorna höjs med mellan 5-5,2 procent och det är cirka 5 600 lägenheter som berörs. I början av förhandlingarna ville Fastighetsägarna Syd ha hyreshöjningar på över 13 procent.
Nu blir det förhandlingar i Aneby20.12.2024 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter flera år av samtal har nu Stiftelsen Aneby Bostäder och Hyresgästföreningen kommit överens om att börja förhandla. Parterna har skrivit under en så kallad förhandlingsordning och hyresgästerna hos Stiftelsen Aneby Bostäder kommer nu att få kollektivt förhandlade hyror.
Hyresförhandlingarna klara med Vätterhem2.12.2024 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Förhandlingarna om årets hyreshöjning mellan Hyresgästföreningen och Vätterhem är nu klara. Vätterhems cirka 7 700 lägenheter får en hyreshöjning på 54,6 kronor per kvadratmeter och år. De nya hyrorna börjar att gälla den 1 januari 2025.
Torsås Bostads AB vill höja hyrorna med upp till 32 procent29.11.2024 11:30:12 CET | Pressmeddelande
Det kommunalt ägda bolaget Torsås Bostads AB vill göra en översyn av hyrorna, i första etappen har man valt ut ca 200 lägenheter att börja med. Bolaget har meddelat Hyresgästföreningen att de vill göra en så kallad bruksvärdering på hela beståndet. För vissa lägenheter vill bolaget höja hyrorna med upp till 32 procent, något som Hyresgästföreningen menar är orimligt högt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum