SOS Alarm Sverige AB

SOS Alarm driver pilotprojekt för att öka tryggheten i skolan

Dela

​SOS Alarm och AddSecure inleder ett pilotprojekt om skolsäkerhet tillsammans med Dalhemsskolan i Helsingborg. Syftet är att personalen ska få redskap att hantera svåra situationer och därmed öka tryggheten för elever, anställda och vårdnadshavare.

Gruppbild på medverkande i projektet att öka trygghet i skolan.
Från vänster: AnetteSwenninger, rekto, Dalhemsskolan, Claes Åhström, affärsutvecklare, AddSecure, David Ångell, tjänsteutvecklare, SOS Alarm

- Hot och fysiskt våld är vanligt i dagens skolmiljö. Personal kan ofta känna sig ensam och utsatt i stökiga situationer. Den här lösningen ökar skolans egen förmåga att hantera situationer till dess att hjälp utifrån anländer. Många händelser som förekommer i skolor skulle aldrig accepteras på en arbetsplats, säger David Ångell, tjänsteutvecklare hos SOS Alarm.

Den nya lösningen består av en kommunikationsplattform och flera olika tekniska hjälpmedel som t ex en app, bärbara personlarm och personsökare. När något händer kan personalen larma varandra och SOS Alarm genom ett enkelt knapptryck i sin telefon eller genom personlarmet. Skolans åtgärdsgrupp kommer då snabbt till undsättning och kan lösa uppgiften eller kalla på ytterligare förstärkning genom SOS Alarm och samarbetspartners som räddningstjänst, polis och kommunens väktare.

Appen innehåller 14 scenarier för olika typer av händelser så som en olycka på skolgården, sammankalla krisgrupp, inrymning vid t ex gasläcka, höjd beredskap eller stora allvarliga händelser som pågående dödligt våld.

- Vi vill att elever och personal på vår skola ska ha en trygg arbetsmiljö, säger Anette Swenninger, rektor på Dalhemsskolan. Att vara lärare innebär ofta ensamarbete i klassrummen med individuellt ansvar för många elever. Genom att kunna larma en kollega vid en utmanande situation ökar vi tryggheten för personal och elever. Genom att skolans personal konsekvent agerar vid varje händelse visar vi att vissa beteenden inte är accepterade.

Projektet ska öka personalens förmåga att hantera särskilda händelser dels genom utbildning och dels genom skolsäkerhetslösningen. Skolan kommer ha möjlighet att följa upp händelser över tid för att kunna fatta beslut om riktade åtgärder. Det blir också möjligt att se hur effektiva åtgärderna varit, vilket blir en del av skolans kvalitetsarbete.

- Otrygghet skapar press på en redan utsatt yrkesgrupp och på eleverna, säger Claes Åhlström, affärsutvecklare på AddSecure. Kan vi vända detta och skapa en bättre arbets- och studiemiljö kommer vi förhoppningsvis att se positiv effekt i verksamheten med lägre personalomsättning, mindre skadegörelse och även bättre skolresultat för elever.

Piloten pågår under hela vårterminen och avslutas i samband med skolavslutningen i juni 2020.

Kontakter

SOS Alarm verkar för ett tryggare Sverige för alla

SOS Alarm har en unik verksamhet. Vi vet hur Sverige mår, i realtid. Dygnet runt, året om hanterar vi larm och koordinerar hjälpresurser vid olyckor, kriser och störningar. På uppdrag av svenska staten ansvarar vi för nödnumret 112 och har en central roll i samhällets krisberedskap.

Genom vår tillgång till lägesbilder, information, avancerad teknik och effektiva system kan vi erbjuda ett tjänsteutbud och ett helhetsperspektiv inom larmhantering som ingen annan har. I nära samverkan med våra kunder och partners stärker vi den svenska trygghetskedjan.

SOS Alarm ägs av oss alla gemensamt – genom staten och alla Sveriges kommuner och landsting. Tillsammans skapar vi ett tryggare Sverige för alla, nu och i framtiden.

Följ SOS Alarm Sverige AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från SOS Alarm Sverige AB

Ny information om drunkningstillbud i 112-appen12.6.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande

112-appen kommer från och med nu att innehålla information om drunkningstillbud på statligt vatten. Informationen går ut till användare av appen som befinner sig inom en viss radie från olyckan. Den nya informationen i 112-appen ingår i ett pilotprojekt i samarbete mellan Sjöfartsverket, Svenska Livräddningssällskapet och SOS Alarm. Syftet är att människor i närheten av ett drunkningstillbud ska kunna agera i väntan på utlarmade räddningsresurser.

Året på nödnumret 112: Kortare svarstider och fler samtal om suicid6.3.2025 06:10:00 CET | Pressmeddelande

Under 2024 inkom 3,7 miljoner samtal till nödnumret 112. Larmsamtalen om suicid ökade till totalt 24 800 stycken. Jämfört med året innan ökade kategorin med nära 30 procent. Samtidigt fick den som sökte akut hjälp via 112 svar rekordsnabbt. Svarstiderna på 112 blev de lägsta på över 10 år. Idag presenteras 112-rapporten som sammanfattar året hos SOS Alarm. Rapporten överlämnas till regeringen.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye