Rachel De Basso utvald av EU-kommissionen att tala på Brysselkonferens
EU-kommissionen har valt ut Rachel De Basso för att delta och tala på Cohesion Forum i Bryssel som pågår den 11-12 april. Konferensen har fokus på EU:s regionalpolitik och hur de beslut som tas på EU-nivå påverkar den regionala utvecklingen i medlemsstaterna. EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen ska tala och Rachel De Basso kommer som enda svenska talare vara en röst för svenska regioner.

Cohesion Forum genomförs med några års mellanrum och EU-kommissionen är arrangör. På årets konferens diskuteras EU:s regionalpolitik och samtalen är ett av flera steg på vägen till ett konkret förslag om sammanhållningspolitiken (Cohesion Policy) som EU-parlamentet sedan ska förhandla och besluta om. Sammanhållningspolitiken är EU:s medel för regionalpolitik och utgör ungefär en tredjedel av EU:s totala budget.
– Det känns hedrande att få delta på Cohesium forum och att få vara en röst för det svenska regionala perspektivet i EU. Vi har ett viktigt gemensamt arbete på EU-arenan inom Småland Blekinge Halland. När det gäller den framtida sammanhållningspolitiken så arbetar vi aktivt med påverkan tillsammans med alla svenska regioner. Hela länet och hela landet behöver vara levande, säger Rachel De Basso (S), ordförande i regionstyrelsen i Region Jönköpings län.
Framtida sammanhållningspolitiken
På konferensen deltar EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen, EU-parlamentets ordförande Roberta Metsola, flera EU-kommissionärer och statschefer eller statsministrar. Rachel De Basso är den enda svenska medverkande talaren och har bjudits in av EU-kommissionen för att hon som regional politiker har ett stort engagemang kring den framtida sammanhållningspolitiken.
– EU-pengarna betyder väldigt mycket för invånarna i de svenska regionerna. De bidrar till bättre konkurrenskraft för företagen och är viktiga för att klara den gröna och digitala omställningen. Ungefär hälften av våra regionala utvecklingsmedel kommer från sammanhållningspolitiken. Många gånger är det tack vare EU-pengarna som svenska regioner kan uppfylla det utvecklingsansvaret som vi har från staten. Därför är det väldigt viktigt att vara med tidigt i diskussionen om hur de här pengarna får bäst effekt, säger Rachel De Basso (S).
Program för Cohesion Forum 11-12 april i Bryssel
Gemensamt Brysselkontor
Småland Blekinge Halland South Sweden är ett samarbete mellan Region Jönköpings län, Region Blekinge, Region Halland, Region Kalmar län, Region Kronoberg och Linnéuniversitetet. Regionerna har ett gemensamt kontor i Bryssel som bevakar intressen på EU-nivå. Påverkansarbetet fokuserar på sammanhållningspolitik, energi, skog och digitalisering.
Kontakt
Rachel De Basso (S)
Ordförande i regionstyrelsen
Region Jönköpings län
Telefon: 072-5006328
Kontakter
Presstjänsten
Vi svarar vardagar kl. 8.00-16.30.
Följ Region Jönköpings län
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Jönköpings län
Många sjuka efter Barnhälsovårdens 90-årsfirande14.5.2025 09:44:46 CEST | Pressmeddelande
Förra veckan fyllde Barnhälsovården 90 år, ett jubileum som firades med medarbetare och inbjudna gäster. Tyvärr fick firandet på en konferensanläggning i Jönköping ett tråkigt efterspel då ett 70-tal deltagare blev sjuka. Alla barnhälsovårdsenheter är i olika grad drabbade av sjukfrånvaro, vilket gör att hälsobesök kan behöva bokas om.
”Ta bort fästingen!”6.5.2025 13:10:28 CEST | Pressinbjudan
Torsdag 8 maj klockan 18-20, Vattenledningsparken i Jönköping. Välkommen att ta del av tillämpad europeisk forskning när forskare och scouter letar och lär sig mer om fästingar och hur man bäst undviker dem.
Ny forskning visar: Avföring kan rädda liv om antibiotikan gjort dig sjuk28.4.2025 11:43:42 CEST | Pressmeddelande
Cecilia Magnusson, överläkare vid infektionskliniken på Länssjukhuset Ryhov i Jönköping, har forskat på en av vårdens mest envisa och obehagliga infektioner: Clostridioides difficile. Hennes studier visar bland annat hur avföring från friska donatorer kan bidra till att rädda patienters liv och öka deras livskvalitet. Forskningen understryker också hur viktigt det är att antibiotika används rätt. Den 9 maj disputerar hon.
Granskning av cancervården24.4.2025 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Revisorerna i de tre regionerna i Sydöstra sjukvårdsregionen har granskat cancervården. I den samlade bedömningen beskrivs ett omfattande och till stor del ändamålsenligt utvecklingsarbete inom cancervården. Däremot bedöms inte de sex cancerlöftena uppfyllas fullt ut.
Byggstart för nytt arkivhus i Nässjö med ett första pålslag10.4.2025 11:20:37 CEST | Pressinbjudan
Onsdagen den 16 april markeras byggstarten av ett nytt arkivhus i Nässjö med ett första pålslag. Regionstyrelsens ordförande Rachel De Basso (S) deltar tillsammans med representanter från Nässjö kommun och byggentreprenören Peab.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum