Bris kommenterar regeringens vårändringsbudget
Hur den statliga budgeten fördelas kan avgöra i vilken grad barns rättigheter kan tillämpas i praktiken. Nyligen presenterade regeringen sin vårändringsbudget och Bris ser en rad områden som särskilt påverkar barn och barns rättigheter.

Bris välkomnar det utökade stödet till den nationella stödlinjen för barn, som ger Bris förutsättningar att kunna fortsätta nå ut till barn som på olika sätt befinner sig i utsatta situationer. Samtidigt ser vi andra områden där det finns stora behov av ökade resurser. Det rör bland annat dagersättning till asylsökande och människor som fått uppehållstillstånd enligt massflyktsdirektivet, ekonomiskt stöd till familjer och satsningar på skola och vård.
De medel som enligt budgeten tillförs skola och vård är otillräckliga utifrån vilka behov som finns. Bris har sedan tidigare lyft vikten av att prioritera åtgärder som tryggar välfärden och menar att det är viktigt att lyssna till SKR (Sveriges Kommuner och Regioner) som varnat för det tuffa ekonomiska läget för sina medlemmar, inte minst för regionerna. Det blir nu viktigt att ytterligare tillskott görs i höstens budget för att säkerställa likvärdig skola och vård för alla barn, inte enbart för att undvika uppsägningar och kompensera för inflationens konsekvenser.
Människor i behov av ekonomiskt stöd behöver stärkta åtgärder
De senaste årens svåra ekonomiska läge har fått stora konsekvenser för de människor som redan innan hade svårt att få pengarna att räcka till. Människor i behov av ekonomiskt stöd behöver stärkta åtgärder.
Bris har sedan tidigare belyst att dagersättningen för asylsökande inte har höjts på 30 år och understrukit att en höjning måste prioriteras. Frågan om höjd dagersättning har stöd hos en majoritet av befolkningen och har även drivits av Kristdemokraterna. Trots detta saknas en höjning i den ändrade budgeten.
När det gäller frågan om bostadsbidraget är Bris positiva till att regeringen förlänger bostadsbidraget, men ser kritiskt på att man återigen väljer att enbart förlänga bidraget. Bostadsbidraget bör bli permanent. Bris vill även poängtera att om bidraget på riktigt ska hjälpa familjer i ekonomisk utsatthet så är det angeläget att bostadsbidrag och andra bidrag inte dras av från försörjningsstödet.
Satsningarna på flyget är felprioriterade
Inför höstens budget ser Bris vikten av att regeringen ser över de prioriteringar som vårändringsgbudgeten visar och vill se en tydlig barnkonsekvensanalys av de satsningar regeringen gör. Det är en olycklig signal att satsningen på flygplatser mitt i en brinnande klimatkris är större än tillskottet till SiS och skolan tillsammans. Det läggs en miljard på flyget i budgeten – en god och likvärdig utbildning och stöd till barn i utsatthet måste få kosta mer.
Nyckelord
Kontakter
Maja DahlPress- och opinionsansvarig
Tel:08 598 821 00press@bris.seBilder
Bris, Barnens rätt i samhället, är en av Sveriges ledande barnrättsorganisationer som varje dag kämpar för ett bättre samhälle för barn. Folkrörelsen Bris startade 1971 och bidrog till att Sverige fick världens första förbud mot barnaga. Med barnkonventionen som grund stöttar Bris barn i utsatta situationer, mobiliserar samhället för barnets rättigheter och påverkar beslutsfattare för ett samhälle där varje barn känner till sina rättigheter och där barnets rättigheter tillgodoses.
Följ BRIS - Barnens Rätt i Samhället
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från BRIS - Barnens Rätt i Samhället
Bris uppmanar regeringen att inte gå vidare med förslag om böter och tvång i socialtjänsten19.3.2025 10:23:25 CET | Pressmeddelande
I november 2024 skickades utredningen ”En lag om insatser inom socialtjänsten till vårdshavare, barn och unga när samtyckte saknas (Ds 2024:30)” ut på remiss. Bris har granskat förslagen om bland annat tvång och vite i socialtjänsten och uppmanar regeringen att inte gå vidare med förslagen.
Bris och Scouterna vill främja psykisk hälsa bland barn och unga12.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Bris arbetar för att finnas på platser där barn finns, med målet om att nå fler barn i behov av stöd. Därför samarbetar nu Bris med Scouterna. I ett första steg fokuserar arbetet på psykisk hälsa och handlar om att stärka ledare i samtal med barn och unga.
Barnrapporten 2025: Skadligt innehåll på nätet påverkar barns mående4.3.2025 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Samtalen till Bris ökade med 24 procent under 2024. Allt fler samtal handlar om ätstörningar och gängkriminalitet. Det visar Bris Barnrapport 2025.
Bidragstak riskerar att öka andelen barn i ekonomisk utsatthet28.2.2025 09:18:25 CET | Pressmeddelande
Ny utredningen presenterar två olika förslag om att införa ett bidragstak för ekonomiskt bistånd. Bris ser att förslagen riskerar att öka andelen barn som lever i ekonomisk utsatthet.
Bris välkomnar reformen av betygssystemet19.2.2025 18:35:58 CET | Nyheter
I dag presenterades förslaget på det nya betygssystemet av regeringen. Det innebär bland annat avskaffande av F-betyget och införande av en tiogradig betygsskala. Dessa reformer adresserar flera av de problem som Bris länge har uppmärksammat, däribland den negativa inverkan som nuvarande betygssystem har på barns och ungas psykiska hälsa. I Bris kontakter med barn får vi ofta höra om den stress och ångest som betygshetsen medför. Många elever känner sig definierade av sina betyg, och rädslan för att misslyckas kan leda till allvarliga konsekvenser för deras välmående. Genom att avskaffa F-betyget och införa en mer nyanserad betygsskala skapas möjligheter för en mer rättvis och stödjande bedömning av elevers kunskaper. Bris välkomnar därför utredningen och hoppas att dessa förändringar, tillsammans med resurser och andra åtgärder, ska skapa en mer likvärdig skola i landet. Samt en skola som bidrar till en miljö där barn och unga kan utvecklas utan onödig stress och med bättre förutsättn
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum