Så kör parkeringsbolagen över konsumenterna
25.4.2024 06:50:00 CEST | M Sverige | Pressmeddelande
Vid parkering i stadsmiljö uppstår ofta komplicerade situationer som ibland förorsakas av tekniska fel hos parkeringsautomater eller av avsaknad av korrekt och tydlig information om parkeringsregler. Detta orsakar problem och förvirring, men enligt svensk lagstiftning och rättstillämpning läggs ett mycket stort ansvar på bilföraren som parkerar när det gäller att följa parkeringsanvisningar och regler.
– Vi på M Sverige får ofta telefonsamtal eller mejl från bilister som upplever att de fått felaktiga böter utan att ha kunnat påverka eller förhindra en felaktig bot. Flera har vittnat om att undermålig information eller tekniska fel på parkeringsautomater har resulterat i parkeringsböter, säger Olle Haglund, jurist på Riksförbundet M Sverige.
En ytterligare aspekt som ofta glöms bort i diskussionen gällande övervakning av parkeringsregler är att många äldre inte har så kallade smartphones som kan användas för betalning av parkering med appar. Att vara utan smartphone innebär att bilförarna är beroende av en fungerande parkeringsautomat.
– Många bilister upplever att parkeringsbolagen bortser från att det finns en stor del av bilisterna som inte har smartphones eller är utan möjlighet att använda appar och därför inte kan göra rätt för sig. När ett parkeringsbolag ingår som del i ett inkassobolag finns också incitament att neka bilförare att få rättelse, eftersom det finns ett ägarintresse i att böterna inte betalas och i stället omvandlas till ett krav på privatpersonen från inkassobolaget, säger Olle Haglund.
Att parkeringsautomater måste fungera och vara utrustade med information om parkeringsregler med tydliga och läsbara dekaler är en tillgänglighetsfråga. Flera grupper i samhället utesluts annars från möjlighet att parkera på ett enligt reglerna korrekt sätt. En äldre person utan smartphone eller en person med funktionsnedsättning kan ha svårt att uppfylla kraven på en riktig parkering.
– Det kan inte vara korrekt att vissa grupper utesluts från möjligheten att kunna göra rätt för sig i en parkeringssituation. De axplock ur rättspraxis som finns att tillgå från domstolarna är mycket nedslående och vittnar om en oförstående syn på bilister som försökt göra rätt för sig i en parkeringssituation och fått böter, säger Olle Haglund.
Det är ofrånkomligt att misslyckas med en parkering när det är omöjligt att betala i parkeringsautomaten eller när instruktioner saknas om parkeringsregler.
– Uppfattningen bland de som har kontaktat oss är att en orimligt hög bevisbörda läggs på privatpersonen i jämförelse med vad som krävs av parkeringsbolaget, säger Olle Haglund.
Det är generellt sett förarens ansvar att känna till parkeringsreglerna och se till att fordonet parkeras korrekt, men M Sverige anser att myndigheterna måste ändra lagstiftningen för att ge de rättstillämpande myndigheterna en ökad möjlighet att fria bilister som försökt följa reglerna, men som misslyckats till följd av omöjliga förutsättningar som tekniska fel.
– Det brukar påpekas från myndigheternas sida att det finns undantag där föraren inte är ansvarig för fel som ligger utanför bilistens kontroll, om exempelvis parkeringsautomaten är ur funktion. De som kontaktar oss vittnar dock om att det är närmast omöjligt att övertyga parkeringsbolag och myndigheter med bevis för att föraren verkligen gjorde sitt bästa för att parkera korrekt och att tekniska problem orsakade böterna, säger Olle Haglund.
Nyckelord
Kontakter
Tony Gunnarssonpressekreterare, sakkunnig trafiksäkerhet
Tel:072-076 23 09tony.gunnarsson@msverige.seOlle HaglundJurist
Tel:0708405335olle.haglund@msverige.seRiksförbundet M Sverige är med cirka 70 000 medlemmar Sveriges största konsumentorganisation för bilister. Vi arbetar för en hållbar, säker och tillgänglig mobilitet och står bakom ambitionen om en fossiloberoende fordonsflotta till 2030. Tillsammans med våra 28 lokalklubbar undersöker vi vägkvalitet och efterlevnad av trafikregler i hela landet. M Sverige driver ett intensivt och långsiktigt opinionsarbete till gagn för Sveriges bilister.
Följ M Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från M Sverige
Vägkvaliteten i Sverige 2025 hade brister – Sveriges sämsta väg6.5.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Riksförbundet M Sveriges vägkvalitetsundersökning 2025 visar att det finns brister i det statliga vägnätet.
M kräver mer fokus på mittseparering5.5.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
– Trafikverket har ett ansvar för att utvärdera sina metoder, nu har utbyggnaden gått i samma takt i fjorton år, säger Jacob Sidenvall, trafiksäkerhetsexpert på Riksförbundet M Sverige.
Nationella Potthålsveckan 202630.4.2026 09:30:00 CEST | Pressmeddelande
Det är dags för årets potthålsvecka då vi tillsammans gör en insats för att lyfta skicket på de svenska vägarna. Vägskador och potthål skadar fordon och ökar riskerna i trafiken. Tillsammans kan vi bidra till att vägarna lagas!
Bättre vägar i sikte med nya infrastrukturplanen29.4.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
– Jag tror att medlemmarna i Riksförbundet M Sverige kommer att se stor skillnad på vägarna om den här infrastrukturplanen förverkligas, säger Heléne Lilja, vd för Riksförbundet M Sverige.
Nytt i ARN: avgift på 20 000 kronor för missad bilservice vid privatleasing ska återbetalas24.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Enligt ett nytt beslut i ARN ska en kund som har privatleasat en bil återfå 20 000 kronor som bilhandlaren debiterat för en missad bilservice. Beslutet välkomnas av M Sverige, vars jurist menar att många andra leasingtagare möjligen kan återfå sina pengar om de låter få sin sak prövad. – Allt handlar om vad som står i avtalet, säger Olle Haglund på M Sverige.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum