Migrationsverket hyr Signalisten för migrationsboende

Dela

Migrationsverkets har skrivit avtal med fastighetsägaren Västerås Signalisten l AB om att hyra fastigheten Signalisten vid flygplatsområdet i Västerås.

Kontraktet löper på fyra år och beräknat tillträde är preliminärt 1 september. Anläggningen kommer att ha plats för cirka 350 boende.

Just nu pågår ombyggnadsarbete och förberedelse av anläggningen för att anpassa den för de behov som finns. Anläggningen har haft flera olika användningsområden, bland annat som så kallat ABT (anläggningsboende tillfälligt) under 2015-2017, då med plats för 600 asylsökande.

Migrationsverkets personal kommer att finnas på plats dagtid under vardagar och väktare kommer att ha bevakning 24 h/dygn. Det är en viktig skillnad från åren 2015-2017 då boendet bedrevs i privat regi.

Bakgrund

Migrationsverket ska öka andelen kollektiva bostäder för asylsökande.

Nyckelord

Kontakter

Om oss

Migrationsverket är den myndighet som prövar ansökningar från personer som vill besöka, bo eller söka skydd i Sverige eller som vill bli svenska medborgare. Läs mer på www.migrationsverket.se

Följ Migrationsverket

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Migrationsverket

Färre skydds­sö­kande från Ukraina och sänkt prognos för avgjorda ärenden om medbor­gar­skap25.4.2025 10:26:09 CEST | Pressmeddelande

Idag publicerar Migrationsverket en ny prognos med beräkningar för utvecklingen inom migrationsområdet till och med år 2028. Jämfört med tidigare bedömning sänks prognosen för antal fattade beslut i ärenden om medborgarskap. Orsaken är bland annat de säkerhetshöjande åtgärder som myndigheten nyligen infört, samt ett arbete för att avgöra de äldsta ärendena.

Färre väntas söka asyl i Sverige3.2.2025 09:46:24 CET | Pressmeddelande

Migrationsverket sänker prognosen för antalet personer som väntas söka asyl i Sverige i år. Bedömningen är cirka 7 000 asylsökande under 2025, vilket är en minskning med 2 500 personer jämfört med föregående prognos. – Sänkningen beror framför allt på regeringens förslag om ändrade preskriptionsregler och att möjligheten att söka asyl igen utan att lämna landet tas bort, säger Maria Mindhammar, generaldirektör för Migrationsverket.

Fler personer med utvis­nings­be­slut väntas lämna Sverige21.10.2024 09:32:27 CEST | Pressmeddelande

Migrationsverket bedömer fortsatt att cirka 10 000 personer söker asyl i Sverige i år. Samtidigt höjs prognosen för antalet personer med avslag på ansökan om uppehållstillstånd som självmant lämnar landet. – Vi höjer prognosen för i år, mot bakgrund av utfallet under året och för att vårt arbete för att öka återvändandet väntas få ytterligare effekt, säger Migrationsverkets generaldirektör Maria Mindhammar.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye