Träffa it-företag från Ukraina och Moldavien på Stockholm Tech Show
Den 22–23 maj samlas tech-företag från Ukraina och Moldavien på Stockholm Tech Show. Medier inbjuds att intervjua representanter för företagen på plats, alternativt digitalt enligt överenskommelse.

Mässan är ett tillfälle att diskutera teknik, innovation och knyta kontakter med it-företag som arbetar med AI, logistik, cybersäkerhet och CRM-system. Förhoppningen är att svenska företag ska upptäcka den breda tech-expertis som finns i Ukraina och Moldavien. Ukraina är en global aktör inom it-sektorn medan Moldaviens it-sektor växer kraftigt och utgör 10 procent av landets BNP.
Tid: Den 22 maj sker två korta invigningsceremonier med Diana Janse, statssekreterare på Utrikesdepartementet.
Klockan 11.30: Invigningsceremoni för Moldavien
Klockan 12.15: Invigningsceremoni för Ukraina
Plats: Kistamässan, Arne Beurlings Torg 5, 164 40 Kista, Monterplats: Moldavien N37 och Ukraina L34
Låter det intressant för dig som är journalist – välkommen att kontakta Karin Flygare, pressansvarig på Kommerskollegium.
Nyckelord
Kontakter
Pressansvarig Karin Flygare
Tel:08-690 49 00press@kommerskollegium.seBilder

Länkar
Kommerskollegium är Sveriges myndighet för utrikeshandel, EU:s inre marknad och handelspolitik.
Följ Kommerskollegium
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kommerskollegium
Västra Götaland bidrar mest till Sveriges varuexport19.3.2025 14:53:08 CET | Pressmeddelande
Västra Götaland är den region som bidrar mest till Sveriges varuexport. Regionen stod för nära 30 procent av Sveriges totala export under 2023. Det visar ny statistik från Kommerskollegium.
Utländska investeringar minskar svenska företags utsläpp14.3.2025 09:46:38 CET | Pressmeddelande
Utländska investeringar kan bidra till att minska intensiteten av koldioxidutsläpp och energianvändning i svenska företag, något som kan bidra till den gröna omställningen. Det visar en ny rapport från Kommerskollegium.
Inget samband mellan höga tullar och positiv handelsbalans10.3.2025 13:22:43 CET | Pressmeddelande
En central del av den amerikanska handelspolitiken, under den nya Trump-administrationen, är att höjda tullar minskar USA:s handelsunderskott. Det kan verka rimligt, men i själva verket påverkar höjda tullar bara handelsbalansen marginellt och de kan lika gärna spä på ett handelsunderskott. Det visar en ny analys från Kommerskollegium.
Att revidera GDPR kan stärka EU:s digitala handel och konkurrenskraft5.3.2025 13:57:38 CET | Pressmeddelande
Dataskyddsförordningen GDPR har satt en global standard för dataskydd, stärkt förtroendet för digitala marknader och påverkat internationella regleringar. Samtidigt har den skapat regulatorisk osäkerhet, höga efterlevnadskostnader och hämmat gränsöverskridande dataflöden. Det bromsar EU:s handel och produktivitet, visar en ny analys från Kommerskollegium.
Stora ekonomiska värden står på spel – dataflöden måste fungera bättre för företag i EU6.2.2025 09:49:09 CET | Pressmeddelande
Det är för krångligt för företag i EU – otydlighet och svårtolkade regelverk håller tillbaka den digitala ekonomin och minskar därmed EU:s konkurrenskraft. EU:s lagstiftning måste säkerställa att data kan flöda fritt över landsgränser. Det visar en ny rapport från Kommerskollegium.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum