Forskare: Orealistiska språkkrav inom äldreomsorgen
Det behöver skapas flera enkla jobb inom vård och omsorg, där lägre spårkkrav kan tolereras. Det skriver Fanny Forsberg Lundell, professor i franska vid Ratio och Stockholms universitet, och Philip Rehnberg, masterstudent i demografi och uppsatsstudent vid Ratio i en debattartikel i Dagens samhälle. Samtidigt som språkkraven inom äldreomsorgen skärps nationellt, visar författarna i den nya rapporten, "Alla ska snabbt lära sig svenska", att många nyanlända inte har förutsättningarna att nå de politiskt fastställda kraven.

Debatten om språkkrav inom äldreomsorgen har intensifierats de senaste åren, och regeringen har tillsatt en utredning för att införa språkkrav på nationell nivå. Socialstyrelsen rekommenderar nivå B2 på Europarådets skala, en nivå som författarna anser vara orealistisk för många nyanlända.
Rapporten pekar på att så många som 35 procent av utrikes födda i Sverige har otillräckliga färdigheter i läsning och skrivning, vilket gör språkinlärning svårt. Detta försvåras ytterligare av den språkliga distansen, d.v.s. graden av olikhet, mellan svenska och många utomeuropeiska språk.
En studie från Nederländerna, som undersökte vuxna migranters andraspråksinlärning, visade att endast 11 procent av deltagarna med begränsade läs- och skrivfärdigheter kunde nå den grundläggande språknivån A1 efter 1000 timmars undervisning. Att nå ännu högre nivåer, som krävs inom äldreomsorgen, blir därför enligt författarna en oöverstiglig utmaning.
"Om målet är självförsörjning, och att man ska kunna dra nytta av dessa personers kompetenser och färdigheter inom den svenska äldreomsorgen, krävs en bättre anpassad språkutbildning. Men framför allt krävs fler enkla jobb där en lägre språklig kompetens kan tolereras", skriver författarna.
Kontakter
Dennis JernkrookPressansvarig
Presskontakt
Följ Ratio
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Ratio
Så kan företag omskola i AI:s tidevarv4.12.2025 10:40:00 CET | Pressmeddelande
En ny skift från Ratio – Näringslivets forskningsinstitut diskuterar och analyserar hur företag snabbt kan ställa om kompetenser i en föränderlig värld.
Medierna utmanar och förstärker könsstereotyper bland vd:ar11.11.2025 12:00:00 CET | Pressmeddelande
Ny forskningsrapport visar förändringarna i porträtteringen av manliga och kvinnliga vd:ar över tid.
Ny studie: Så låser förtätning fast bostadsmarknaden och driver upp priserna4.11.2025 12:00:00 CET | Pressmeddelande
Trots stigande priser byggs det knappt några småhus i Stockholm-Uppsala. En ny rapport visar hur förtätningslinjen låst fast bostadsmarknaden — och vad som krävs för att vända trenden.
Nya studier: Så gick det med Trygghetsöverenskommelsen – egentligen25.9.2025 14:41:04 CEST | Pressmeddelande
Under hösten 2022 sjösattes Trygghetsöverenskommelsen, som har beskrivits som en av de mest omfattande arbetsmarknadsreformerna i Sverige sedan 1938. Hur har implementeringen egentligen fungerat? Detta undersöks i två nya rapporter från Ratio – Näringslivets forskningsinstitut.
Företag missar chansen att använda tjänstepension i rekryteringssyfte9.9.2025 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
Endast en minoritet av svenska företag använder tjänstepension som ett aktivt rekryteringsverktyg. Det visar en ny rapport från Ratio, som bygger på enkätsvar från över 1 200 företag i Svenskt Näringsliv.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum