Så skyddar du dig mot fästingsjukdomen borrelia
10.6.2024 08:52:33 CEST | Läkemedelsverket | Pressmeddelande
Så här års trivs både människa och fästingar ute i skog och mark. Skydda dig mot fästingbett genom täckande kläder och fästingmedel – och ta bort fästingar så snart det går. Den fästingrelaterade sjukdomen TBE finns det vaccin mot, men det saknas ännu för borrelia.

Även om fästingar är vanliga så leder bara en mycket liten andel (2–3 procent) av alla fästingbett i Sverige till en borreliainfektion. När borrelia ger symtom är det vanligast med en ringformad hudrodnad på platsen där du fick fästingbettet. En hudrodnad som beror på borrelia kommer oftast en till tre veckor efter att du har blivit biten. Det är vanligt att få en liten hudreaktion där man haft en fästing – det är däremot inget man behöver söka vård för.
– Alla ska kunna njuta av skog och mark. Samtidigt är det bra att göra det man kan för att undvika att drabbas av borrelia. Skydda dig genom täckande kläder och fästingmedel. Om du får en fästing, ta bort den så snart det går. Sist men inte minst, om du upptäcker en 4–5 centimeter ringformad hudrodnad 1–3 veckor efter bettet, kontakta sjukvården, säger Anna Jonsson, utredare vid Läkemedelsverket.
Råden till allmänheten kommer i samband med Läkemedelsverkets nya behandlingsrekommendation till sjukvården om diagnostik och behandling av borrelia.
Så skyddar du dig mot borrelia
- Bär täckande kläder och använd fästingmedel.
- Ta bort fästingar så snart det går. Risken att smittas av borrelia ökar om fästingen har suttit ett dygn eller mer.
- Om du upptäcker en ringformad hudrodnad 1–3 veckor efter ett fästingbett, kontakta sjukvården för bedömning och eventuell vård.
Kontakter
Pressjour
Tel:018-18 36 25press@lakemedelsverket.seBilder


Länkar
Läkemedelsverket arbetar för att patienten, hälso- och sjukvården samt djursjukvården får tillgång till säkra och effektiva produkter och att de används ändamålsenligt och effektivt. Läkemedelsverkets vision är att vara en ledande kraft i samverkan för bättre hälsa.
Följ Läkemedelsverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Läkemedelsverket
Ny information om läkemedelstillgänglighet i söktjänst och på webbsidor1.4.2026 16:56:03 CEST | Pressmeddelande
Läkemedelsverket publicerar nu även information om planerade försäljningsuppehåll för läkemedel, både tillfälliga och permanenta. Samtidigt byter tjänsten namn från Sök restanmälda läkemedel till Sök anmälda försäljningsuppehåll och webbinformationen om läkemedelstillgänglighet har uppdaterats. Förändringarna ger vård, apotek och företag en mer samlad och aktuell bild av tillgänglighet för läkemedel.
Spårbarhet avgörande för säker användning av medicinteknik1.4.2026 09:16:01 CEST | Pressmeddelande
Alla som hanterar medicintekniska produkter i vården behöver bidra till att det går att följa en produkt från tillverkare till brukare. Utan fungerande spårbarhet riskerar produkter med brister att inte åtgärdas i tid – vilket kan få allvarliga konsekvenser för patienters säkerhet.
Gemensam informationsstruktur ska stärka kliniska prövningar i Sverige31.3.2026 08:25:12 CEST | Pressmeddelande
Idag saknas ett enhetligt sätt att följa upp hur kliniska prövningar genomförs i Sverige. Det gör det svårt att få en samlad bild av exempelvis antal pågående prövningar, hur lång tid det tar att starta dem och om mål för att rekrytera patienter uppfylls. Nu startar ett nationellt projekt för att ändra på det.
Kristian Seth ny ledamot i Läkemedelsverkets styrelse27.3.2026 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Regeringen har utsett Kristian Seth till ny ledamot i Läkemedelsverkets styrelse. Kristian Seth är chef för analysavdelningen på Pensionsmyndigheten.
Miljön kan spela större roll än väntat i spridningen av antibiotikaresistens23.3.2026 12:32:53 CET | Pressmeddelande
Antibiotikaresistens är ett av de största globala hoten mot folkhälsan. En ny rapport från Läkemedelsverkets Kunskapscentrum för läkemedel i miljön visar att miljöns roll i utvecklingen och spridningen av resistens kan vara mer betydande än vad som ofta antas. Rapporten ska bidra till arbetet med Sveriges strategi mot antimikrobiell resistens (AMR) 2026–2035.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum