Grant Thornton första stora revisionsbyrån med jämställda delägare
Grant Thornton är den första stora revisionsbyrån som uppnår jämställdhet i partnerkretsen: 40 procent av delägarna är nu kvinnor. Snittet i branschen bland de största aktörerna inom revision är 31 procent. Vd Henrik Johansson är stolt över att ha nått den magiska gränsen, men betonar samtidigt att detta är en milstolpe och att branschen har mycket kvar att göra. Nu sätter han ut flaggan för att även ägandet ska bli jämställt.
Vid Grant Thorntons senaste partnerinval i mitten av juni nåddes äntligen 40-procentgränsen, ett mål som sattes redan 2016. Då var andelen kvinnor 24 procent.
- Arbetet för en jämställd delaägarkrets har bedrivits med fullt fokus under dessa år. Man behöver ha med sig det i alla beslut varje dag. Men vi är inte nöjda här, med jämställdhet i antal delägare. För att verkligen kalla oss jämställda måste själva ägandet också balanseras, säger Henrik Johansson.
Idag innehas 35 procent av aktierna av kvinnor.
- Vi eftersträvar en bredd av perspektiv, och det är vår övertygelse att om vi ska lyckas behöver jämställdheten också återspeglas i ägandet. Med det menar jag att även aktiefördelningen behöver vara jämställd. För att nå dit tror vi på transparens och vi hoppas att branschen vill samverka för att få till en förändring på bredden, säger Henrik Johansson.
Han betonar den positiva utvecklingen för hela revisionsbranschen, där det hänt mycket på åtta år och där jämställdheten bland delägare i snitt hos de sju största aktörerna nu passerat 30 procent enligt tidningen Balans.
- Vi har haft ett gemensamt fokus och ett gott samarbete i denna fråga. Sådan här utveckling bedrivs branschvis och jag är stolt och glad att det hela tiden gått åt rätt håll. Att vi hjälps åt ökar attraktiviteten inom hela branschen.
Nyckelord
Kontakter
Henrik JohanssonCEO
Tel:08-563 070 00henrik.johansson@se.gt.comFölj Grant Thornton Sweden AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Grant Thornton Sweden AB
SHL och Grant Thornton i strategiskt samarbete för hållbarhetsrapportering10.1.2025 11:15:00 CET | Pressmeddelande
SHL och Grant Thornton inleder ett långsiktigt partnerskap för att stärka hållbarhetsarbetet inom SHL och dess 14 klubbar. Samarbetet ska resultera i en modell för hållbarhets- och Impactrapportering som också visar ligans totala värdeskapande och positiva effekter för samhället.
Grant Thornton redovisar starkt globalt resultat19.12.2024 07:45:00 CET | Pressmeddelande
Omsättningen för Grant Thornton International fortsätter att öka och har nu passerat 8 miljarder USD. Tillväxten är fortsatt stark inom alla affärsområden och antalet medarbetare fortsätter att öka, från 73 000 till 76 000. Flera stora medlemsländer inom nätverket har under året också uppvaktats av externa investerare.
Tio år av kvinnliga Gaseller – men de är alldeles för få4.12.2024 09:28:25 CET | Pressmeddelande
”Årets Kvinnliga Gasell” tilldelas i år Malin Lindfors Speace, grundare och vd Ethos International, en managementkonsultbyrå som framgångsrikt specialiserat sig inom hållbarhet. Hon är den tionde kvinnan som mottar priset, som instiftades 2015 av Dagens Industri och Grant Thornton för att uppmärksamma kvinnors företagande och bidra till ökad jämställdhet i näringslivet. Men en tillbakablick visar att antalet kvinnor bland Gasellbolagen bara har ökat med 0,28 procentenheter per år under dessa tio år.
Grant Thornton på topplistan över Sveriges bästa arbetsgivare5.11.2024 14:55:10 CET | Pressmeddelande
Grant Thornton rankas som en av Sveriges bästa arbetsgivare och placerar sig som nummer 12 på Universums topplista som offentliggjordes idag. Rankingen bygger på medarbetarnas egen uppfattning av sin arbetsgivare.
Revisionens roll i centrum för samarbete mellan Grant Thornton och Handelshögskolan i Stockholm24.10.2024 08:20:00 CEST | Pressmeddelande
Med ambitionen att stärka revisorns viktiga roll i näringslivet ingår Grant Thornton ett strategiskt samarbete med Handelshögskolan i Stockholm. Genom bland annat gästföreläsningar, mentorskap och case vill Grant Thornton få fler Handelsstudenter att öppna ögonen för revisionsbranschen – som blivande medarbetare eller framtida kunder.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum