Lidl Sverige bäst på frukt och grönt enligt Novus
28.6.2024 08:00:00 CEST | Lidl Sverige | Pressmeddelande
Svenska konsumenter tycker att Lidl Sverige är bäst på frukt och grönt. Det framgår av en färsk undersökning som Novus genomfört där nästan 3 600 svenskar har tillfrågats om hur de ser på de olika dagligvarukedjornas erbjudande inom frukt och grönt.

Novus har på uppdrag av Lidl Sverige tillfrågat svenska konsumenter vilken av de stora dagligvarukedjorna som har bäst kvalitet och pris på frukt och grönt. Lidl Sverige får de högsta betygen i undersökningen.
Topp 5 – Frukt och grönt - pris vs kvalitet:*
|
Dagligvarukedja
|
Pris och Kvalitet Totalbetyg |
Index Pris och kvalitet |
| 1. Lidl | 3,89 | 72,3 |
| 2. ICA Maxi | 3,74 | 68,5 |
| 3. ICA Kvantum | 3,71 |
67,8 |
| 4. Coop Stora | 3,69 |
67,3 |
| 5. Willys | 3,68 |
67,0 |
- Vi är otroligt stolta och glada över det fina resultatet från Sveriges konsumenter. Att två av tre svenska konsumenter anser vårt erbjudande inom frukt och grönt har en hög prisvärdhet är ett mycket gott betyg. Betyget inspirerar oss att fortsätta utveckla vårt sortiment, säger Robert Stekovic, marknads- och inköpsdirektör på Lidl Sverige.
* Novus genomförde en undersökning på uppdrag av Lidl Sverige under 6 – 13 mars. Under undersökningen genomfördes 3 592 intervjuer.
Kontakter
Pressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seOm oss
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 204 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
Lidl utökar på Västkusten – gör en “smash” med första butiken i Båstad4.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu står det klart att Lidl Sverige etablerar sin allra första butik på Bjärehalvön. Efter en tids sökande efter det perfekta läget har valet fallit på Båstad. Den nya butiken kommer att ligga strategiskt placerad mitt i flödet av boende, pendlare och turister.
”Jump of the Year”: Armand Duplantis hoppar över en 5,50 meter hög vägg av Lidl-produkter1.6.2026 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
Armand ”Mondo” Duplantis har gjort det igen, men den här gången i ett experiment som världen aldrig tidigare skådat. Istället för en traditionell ribba utmanades världsrekordhållaren av Lidl att hoppa över en 5,50 meter hög och 12 meter bred solid vägg byggd av allt från havremjölk och äpplen till smörgåsjärn och cykelhjälmar. Efter en dramatisk krasch i första försöket lyckades han till slut ta sig över.
Lidl Sverige återkallar Dumplings med kyckling och Dumplings med biff och fläsk av märket Kuljanka22.5.2026 16:30:00 CEST | Pressmeddelande
Lidl Sverige återkallar dumplings på grund av salmonella. Efter rutinmässig analys av produkterna har salmonella hittats i ett begränsat parti. Salmonella utgör ingen risk om livsmedlet hettats upp till minst 70 grader.
Lidl Sverige satsar långsiktigt på svensk ishockey och förlänger som Official Fresh Food Partner13.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Lidl Sverige fördjupar sitt engagemang för svensk ishockey och hälsosamma livsstilar genom att teckna ett avtal som förlänger samarbetet med Svenska Ishockeyförbundet med ytterligare fem år. Därmed fortsätter satsningen på allt från Tre Kronors Hockeyskola upp till landslag fram till 2031.
Full pott för Lidls klyftpotatis8.5.2026 08:00:00 CEST | Nyheter
När Svenska Dagbladet testade fryst klyftpotatis fick Lidls variant från det egna varumärket Harvest Basket full pott – och utsågs till bäst i test. Med betyget 6 av 6 hyllades klyftpotatisen av panelen, som bland annat lyfte att “Lidl bjuder på riktigt krispiga potatisklyftor med en förvånansvärt mjuk och fyllig insida.”
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum