Björn Borgs tennisracketar säljs på auktion
I samband med att en av tennissportens mest prestigefyllda turneringar, Wimbledon, drar igång, är Bukowskis stolta att presentera Grand Slam - en onlineauktion med racketar speciellt framtagna för en av turneringens historiska giganter, Björn Borg.
Samtliga racketar i denna auktion kommer från Lennart Bergelins samling och är framtagna specifikt enligt Björn Borgs önskemål. De har gått vidare i arv till Lennarts son Niclas Bergelin och är alla signerade och kommer med certifikat utfärdade av Björn Borg personligen.
Auktionen pågår mellan 28 juni till 7 juli och innehåller totalt 10 racketar med utrop mellan 10,000 - 25,000 SEK. Missa inte chansen att införskaffa dessa betydelsefulla pusselbitar till svensk sport- och tennishistoria.
Länk till auktion: https://www.bukowskis.com/en/auctions/E1101/lots?from_language=sv
Nyckelord
Linus StridfeltPR-chef
linus.stridfelt@bukowskis.comBilder
Om oss
Bukowskis är Nordens ledande auktionshus med det mest kvalitativa utbudet av konst och design. Hos Bukowskis finns Sveriges främsta experter inom klassisk, modern och samtida konst samt design och konsthantverk.
Bukowskis - Nordens ledande auktionshus
Följ Bukowski Auktioner AB
Senaste pressmeddelandena från Bukowski Auktioner AB
Vera Hörfors blir ny marknadschef på Bukowskis28.6.2024 13:29:51 CEST | Pressmeddelande
Stockholm - Bukowskis tillkännager Vera Hörfors som ny marknadschef. Vera kommer närmast från H&M-gruppen där hon bland annat axlat rollen som Brand Marketing Lead för & Other Stories. Tidigare meriter inkluderar olika roller på Acne Studios m.fl. samt mångårig erfarenhet inom auktionsbranschen.
Francis Newton Souza - vårens dyraste verk12.6.2024 19:39:16 CEST | Pressmeddelande
Stockholm - den indiske modernisten Francis Newton Souzas målning Porträtt av en man från 1956 såldes idag (12 juni) på Bukowskis liveauktion Important Spring Sale till ett slutpris om närmare 16,5 Milj SEK. Målningen överträffade förväntningarna och är det dyraste sålda verket på auktion i Sverige under 2024, och även det näst dyraste verket av Souza någonsin sålt på auktion i Europa.
Zorn, Bauer och Souza - höjdpunkter på Important Spring Sale28.5.2024 16:03:12 CEST | Pressmeddelande
Bukowskis har glädjen att presentera Important Spring Sale, vårens största liveauktion med en enastående uppställning verk av svenska och internationella mästare från alla tidsperioder och genrer. Höjdpunkter inkluderar konst av Anders Zorn, John Bauer och Francis Newton Souza, en ljuskrona av Carl Edberg och en samling smycken och silverobjekt från W.A. Bolin.
Modern Art & Design – banbrytande konst och design2.5.2024 11:13:20 CEST | Pressmeddelande
Nordens största auktion för modern konst och design är tillbaka med en enastående uppställning banbrytande konst och internationellt eftersökt design.
BONHAMS STRENGTHENS NORDIC BUSINESS AND COLLABORATION29.4.2024 12:30:00 CEST | Pressmeddelande
London - Bonhams has appointed Louise Arén as CEO of Bonhams Nordics in a move to further strengthen the Nordic business and collaboration between Bukowskis, based in Stockholm and Helsinki, and Bruun Rasmussen based in Copenhagen. The two auction houses were acquired by Bonhams in 2022, and closer ties between Bukowskis and Bruun Rasmussen come after two years of successful integration with the Bonhams Network and is a continuation of Bonhams’ European expansion strategy and digital focus.
Besök vårt pressrum