Bukowski Auktioner AB

Björn Borgs tennisracketar säljs på auktion

Dela

I samband med att en av tennissportens mest prestigefyllda turneringar, Wimbledon, drar igång, är Bukowskis stolta att presentera Grand Slam - en onlineauktion med racketar speciellt framtagna för en av turneringens historiska giganter, Björn Borg.

Grand Slam - temauktion med racketar framtagna för Björn Borg

Samtliga racketar i denna auktion kommer från Lennart Bergelins samling och är framtagna specifikt enligt Björn Borgs önskemål. De har gått vidare i arv till Lennarts son Niclas Bergelin och är alla signerade  och kommer med certifikat utfärdade av Björn Borg personligen.

Auktionen pågår mellan 28 juni till 7 juli och innehåller totalt 10 racketar med utrop mellan 10,000  - 25,000 SEK. Missa inte chansen att införskaffa dessa betydelsefulla pusselbitar till svensk sport- och tennishistoria.

Länk till auktion: https://www.bukowskis.com/en/auctions/E1101/lots?from_language=sv

Nyckelord

Bilder

Racketar framtagna för Björn Borg på auktion.
Ladda ned bild
Racketar framtagna för och signerade av Björn Borg.
Ladda ned bild
Fila racket, prototyp i trä framtagen för Björn Borg 1977-78. Signerad.
Ladda ned bild
Donnay racket framtaget för Björn Borg, signerad.
Ladda ned bild
Bancroft racket framtagen för Björn Borg. Signerad Björn Borg.
Ladda ned bild

Om oss

Bukowskis är Nordens ledande auktionshus med det mest kvalitativa utbudet av konst och design. Hos Bukowskis finns Sveriges främsta experter inom klassisk, modern och samtida konst samt design och konsthantverk.

Bukowskis - Nordens ledande auktionshus

Följ Bukowski Auktioner AB

Senaste pressmeddelandena från Bukowski Auktioner AB

BONHAMS STRENGTHENS NORDIC BUSINESS AND COLLABORATION29.4.2024 12:30:00 CEST | Pressmeddelande

London - Bonhams has appointed Louise Arén as CEO of Bonhams Nordics in a move to further strengthen the Nordic business and collaboration between Bukowskis, based in Stockholm and Helsinki, and Bruun Rasmussen based in Copenhagen. The two auction houses were acquired by Bonhams in 2022, and closer ties between Bukowskis and Bruun Rasmussen come after two years of successful integration with the Bonhams Network and is a continuation of Bonhams’ European expansion strategy and digital focus.

Besök vårt pressrum
HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye