13 000 underskrifter för minskad vildsvinsstam
Naturvårdsverket har i ett pressmeddelande gått ut med statistik som visar att trafikolyckor med vildsvin nu ökar. Det är indikationer på en växande vildsvinsstam och är mycket allvarligt.
LRF har länge varnat för det stora vildsvinsbeståndet och det är bra att Naturvårdsverket är tydliga med att snabba insatser behövs för att bromsa den mycket oroande utvecklingen. Men det räcker inte att, som Naturvårdsverket skriver, markägare och jägare ska vara uppmärksamma på hur stammen utvecklas lokalt och ta till åtgärder som jakt och skrämsel. Det kan aldrig vara upp till enskilda markägare eller jägare att ensamma bestämma hur mycket vilt vi kan tolerera i landet.

"Det är ett gemensamt ansvar som kräver politisk vilja och förändringar i jaktlagstiftningen. Och vi vet att vi både har markägare och allmänheten med oss i den här frågan", säger Palle Borgström riksförbundsordförande för LRF.
LRF har samlat 13 000 namnunderskrifter från personer som vill reducera vildsvinsstammen med 90 procent. Det är inte bara företagare inom de gröna näringarna som skrivit under. Det finns långt många fler som är oroade för vilka konsekvenser vi länge sett med det stora antalet vildsvin i Sverige.
"Det handlar inte bara om ekonomisk påverkan i såväl lantbruket som i tätorter med bland annat uppbökade trädgårdar och grönområden. Frågan är större än så. Det handlar om vår beredskapsförmåga när det kommer till livsmedel och i värsta fall allvarliga personskador i trafiken. Dessa 13 000 namn har nu skickats till landsbygdsminister Peter Kullgren och jag ser fram emot en fortsatt dialog, men framförallt brådskande politisk handling för att minska vildsvinsstammen.", avslutar Palle Borgström
Läs mer om varför LRF vill minska den svenska vildsvinsstammen
Kontakter
För mera information, kontakta LRF pressavdelning 010-184 40 70 eller press@lrf.se
Om oss
Lantbrukarnas Riksförbund, LRF, är en intresse- och företagarorganisation för det gröna näringslivet med drygt 120 000 medlemmar. Gemensamt för flertalet av medlemmarna är att de har sin bas i jord, skog, trädgård och landsbygdens miljö. LRF är också en samlande organisation för lantbrukskooperativa företag, som exempelvis Arla och Lantmännen.
LRFs medlemmar driver omkring 60 000 företag och LRF är därmed Sveriges största småföretagarorganisation. Totalt omsätter hela det gröna näringslivet, det vill säga jord- och skogsbruk, trädgård, fiske och vattenbruk samt livsmedels- och skogsindustrier, 151 miljarder kronor, vilket är 3,4 procent av landets BNP. http://www.lrf.se/
Följ Lantbrukarnas Riksförbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lantbrukarnas Riksförbund
LRF om Livsmedelsstrategin 2.0: "Vi behöver öka livsmedelsproduktionen i Sverige"21.3.2025 12:21:26 CET | Pressmeddelande
LRF välkomnar att regeringen äntligen presenterar den uppdaterad livsmedelsstrategin. Sedan den senaste presenterades, 2017, har omvärlden förändrats. Svensk livsmedelsproduktion står inför stora utmaningar och vi behöver öka livsmedelsproduktionen i Sverige.
Inget utrymme att pressa betalningen till bonden20.3.2025 15:39:32 CET | Pressmeddelande
Idag deltog LRFs VD Anna Karin Hatt i ett möte om utvecklingen av matpriserna med finansminister Elisabeth Svantesson och landsbygdsminister Peter Kullgren. Branschrepresentanter från övriga delar av livsmedelskedjan deltog också.
LRF om Klimatpolitiska rådets rapport: ”Hoppas på en mer rättvis diskussion”20.3.2025 13:13:13 CET | Pressmeddelande
Idag har Klimatpolitiska rådet presenterat sin årliga rapport som granskar regeringens klimatpolitik. Den här gången med en fördjupning om det svenska jordbrukets klimatpåverkan.
Förståelse för oförändrad ränta20.3.2025 09:30:34 CET | Pressmeddelande
LRF har förståelse för att Riksbanken avvaktar med ytterligare räntesänkningar och lämnar styrräntan oförändrad i mars. "Svensk ekonomi utvecklas sakta åt rätt håll trots lite snabbare inflation i början av året. Men det osäkra omvärldsläget med pågående krig och handelskonflikter är andra faktorer i vågskålen för räntepolitiska avvägningar." Säger Palle Borgström, LRFs förbundsordförande.
Mjölkbönder i världsklass får medalj av kung Carl XVI Gustaf19.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Vilket jobb kan leda till att du får en guldmedalj av kungen? Jobbet som mjölkföretagare förstås. Måndagen den 7 april delar kung Carl XVI Gustaf ut LRF Mjölks guldmedaljer till de mjölkföretagare som har levererat mjölk i toppklass under 23 år. – Svensk mjölk och mjölkproduktion håller världsklass. Det krävs oerhört mycket för att leverera på den här nivån i 23 år. Jag blir lika imponerad varje år och av varje guldmedaljör, säger Peter Kofoed, chef för LRF Mjölk.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum