Hamburger Börs har för avsikt att stänga verksamheten
Det är med tungt hjärta vi meddelar att vi har för avsikt att stänga ner all verksamhet på Hamburger Börs, som senast sista december i år. Anledningen är att verksamheten drabbats hårt av det tuffa konjunkturläget samtidigt som hyresnivån är jämförelsevis orimligt hög. Trots flera försök att vända trenden är Hamburger Börs olönsamt vilket över tid inte är hållbart.
"Hamburger Börs har under en längre tid varit en utmaning och trots våra fantastiska medarbetares hårda arbete dras vi med betydande förluster. Vi har kämpat för att hitta lösningar i ett svårnavigerat omvärldsläge, men det är tydligt att vi nu nått en punkt där det affärsmässigt enda rimliga är att stänga verksamheten. Det känns tungt, särskilt med tanke på våra kollegor som drabbas, men i slutändan är detta vårt enda alternativ", säger Mikael Nilsson, VD Wallmans Group.
HÖSTENS PLANERADE PRODUKTIONER OCH FÖRETAGSEVENT
De två produktioner som hade planerats för hösten har ställts in helt och de gäster som bokat kontaktas och får sina pengar tillbaka. Anledningen är att bokningsingången varit för låg och bedömningen har gjorts att båda prooduktionerna skulle gett för stort negativt resultat. Det är rent affärsmässiga skäl som ligger bakom besluten att ställa in de båda produktionerna och inte hänförligt till beslutet om avsikten att stänga ner verksamheten på Hamburger Börs.
Klubben med Röyksopp den 28 september kommer att genomföras som planerat.
De företagsevent som är planerade till och med december kommer att genomföras enligt plan.
NÄSTA STEG
Som en del av processen har en förhandlingsframställan lämnats in till facket.
"Det känns mycket tungt för vår ikoniska arena Hamburger Börs och det är självklart också smärtsamt att kollegor drabbas. Det finns dock ingen hållbarhet i att driva en olönsam verksamhet vidare och även om beslutet är tufft att ta så har vi i det här läget inte något val", säger Martin du Hane, Group CEO, Moment Group.
Arbetet med vad som ske med Hamburger Börs framåt pågår och innefattar bland annat fortsatta förhandlingar med hyresvärden Vasakronan. Parallellt utvärderas vad för andra alternativ det finns för nyttjande av arenan framöver och målsättningen är att i slutändan vända det hela till något positivt.
Nyckelord
Kontakter
Martin du HaneGroup CEO
Tel:0721-64 85 65martin.duhane@momentgroup.comFölj Moment Group
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Moment Group
Stor turné nästa år: Succékvartetten från Jersey Boys återförenas9.12.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter mer än tio år återförenas Peter Johansson, Bruno Mitsogiannis, David Lindgren och Robert Rydberg i den nya showen Oh What a Night, som har premiär den 3 oktober i Skellefteå innan den ger sig ut på turné i landet.
Sista sommaren med Tomas Ledins Bygdespel – en oförglömlig final i Lövvik20.11.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Den 2 juli 2026 öppnar portarna till Höga Kusten Friluftsteater i Lövvik, där Tomas Ledins stora bygdespel får sin tredje och avslutande sommarsäsong. "Nu laddar vi för en sista sommar, och vi ska ge allt," säger Tomas Ledin.
Hamburger Börs återöppnar28.10.2025 09:30:00 CET | Pressmeddelande
Under hösten 2024 stängde Hamburger Börs, men nu drygt tio månader senare återöppnar Hamburger Börs sin verksamhet. Hamburger Börs som varumärke, med drygt 200-åriga anor, kvarstår men därtill skapas Börsen Live, som kommer vara en arena för konsert, klubb, event, humor, show och nöje.
Megasuccé för Moulin Rouge! The Musical i Göteborg efter premiären - 197 000 sålda biljetter - nu släpps ytterligare 28 föreställningar!1.10.2025 10:03:14 CEST | Pressmeddelande
Den 25 september hade musikalsuccén Moulin Rouge! The Musical premiär på Rondo i Göteborg. Med utsålda föreställningar och ett enormt tryck på biljetterna öppnas nu upp för fler att uppleva den hyllade musikalen. Idag släpps ytterligare 28 föreställningar, med biljetter tillgängliga hos Showtic och Liseberg.
Publiksuccén Joyride – The Musical fortsätter i vår – utökar med 32 nya föreställningar på China Teatern i Stockholm19.9.2025 09:46:43 CEST | Pressmeddelande
Roxette-feber och 90-tals-nostalgi! Efter en fenomenal Stockholmspremiär av Roxette-musikalen Joyride – The Musical är det biljettrusning på China Teatern. Nu fortsätter publiksuccén till våren med 32 nya föreställningar 8 januari–1 mars. Biljetterna släpps idag, fredag kl 10.00 via Showtic.se.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum