Uppgången i tjänstesektorn dröjer, men ljuspunkter finns
Enligt Almegas senaste Tjänsteindikator fortsätter den svaga utvecklingen inom tjänstesektorn. Efter en mindre uppgång i början av året föll produktionen och uppgången tycks dröja till slutet av året. ”Det mest positiva är att konkurserna blir färre”, säger Almegas chefekonom, Patrick Joyce.

– Almegas Tjänsteindikator pekar på en oförändrad produktion i tjänstesektorn under tredje kvartalet, men det finns tecken på en vändning. Sjunkande inflation och fallande räntor stärker hushållens köpkraft och ökar efterfrågan på hushållsorienterade tjänster, säger Patrick Joyce, chefekonom, Almega.
Efterfrågan på tjänster till företag fortsätter att vara hygglig. Konsulter inom juridik, ekonomi och teknik växte med 1,6 procent i årstakt andra kvartalet. Även informations- och kommunikationssektorn har kommit tillbaka starkt efter ett svagt fjolår.
– Vissa företagstjänster har dock problem. Efterfrågan på arkitekttjänster är fortfarande låg men ett stigande bostadsbyggande nästa år kan innebära en vändning. Även bemanningsbranschen har tappat kraftigt det senaste året, säger Patrick Joyce.
Jobben i tjänstesektorn fortsätter att bli färre. Under det senaste året har antalet anställda minskat med 17 100 personer. Bemanningsbranschen har drabbats särskilt hårt, med 10 000 färre anställda det senaste året.
– Jobbförlusterna har främst drabbat personer med korta anställningar medan personer med längre anställningar blivit fler, vilket visar att företag försöker behålla sin kärnpersonal, säger Patrick Joyce.
Ett positivt tecken är att antalet konkurser i tjänstesektorn har börjat att minska efter att ha ökat kraftigt under vintern och våren. Antalet tjänsteföretag som gått i konkurs har halverats det senaste halvåret.
– Att konkurserna blir färre är mycket glädjande och tyder på att en uppgång i ekonomin är på väg, även om det ännu är för tidigt att andas ut helt, säger Patrick Joyce.
Hela tjänsteindikatorn hittar du här: https://www.almega.se/2024/09/almegas-tjansteindikator-for-tredje-kvartalet-2024/
Bilder


Dokument
Om oss
För kontakt:
Almegas pressjour på telefon 08-762 70 40
Om Almega:
Almega - Sveriges största arbetsgivar- och branschorganisation för tjänsteföretag, är en förbundsgrupp som har drygt 11 000 medlemsföretag med sammanlagt närmare 600 000 anställda. Medlemsföretagen representerar ett 60-tal branscher inom den svenska tjänstesektorn. Almega är den största förbundsgruppen inom Svenskt Näringsliv och förhandlar allra flest kollektivavtal i Sverige. Mer information finns på www.almega.se.
Följ Almega
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Almega
Bingo - Nytt kollektivavtal för anställda i hallarna5.12.2025 08:24:41 CET | Pressmeddelande
Almega Tjänsteföretagen har tecknat kollektivavtal med Hotell och restaurangfacket (HRF) för anställda i bingohallar. Det nya avtalet sträcker sig över 24 månader och den totala kostnadsramen är 6,4 procent.
Ny rapport: Tjänstesektorn – nyckeln till EU:s konkurrenskraft och 280 miljarder euro i tillväxt24.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Tjänstesektorn är motorn för jobb, tillväxt och Europas motståndskraft. Den står för 70 procent av EU:s BNP och sysselsättning – och EU är världens största exportör och importör av tjänster. Trots detta bromsas sektorn av regleringar och politisk fragmentering. En ny rapport visar att rivna handelshinder för tjänster kan ge EU 280 miljarder euro i ökad BNP på fem år.
Ny förbundsdirektör för Vårdföretagarna inom Almega19.11.2025 10:01:00 CET | Pressmeddelande
Gunnar Caperius blir ny förbundsdirektör för Vårdföretagarna. Han kommer närmast från en tjänst som biträdande partisekreterare och policychef för Centerpartiet och tillträder sin nya tjänst vid årsskiftet.
Nytt kollektivavtal för fönsterputsföretag7.11.2025 12:00:00 CET | Pressmeddelande
Serviceföretagen inom Almega Tjänsteförbunden har idag tecknat nytt kollektivavtal med Fastighetsanställdas förbund för fönsterputsningsföretag. Det nya avtalet sträcker sig över 24 månader och den totala kostnadsramen är 6,4 procent.
Nytt kollektivavtal för städning i egen regi4.11.2025 12:00:00 CET | Pressmeddelande
Almega Tjänsteföretagen och Vårdföretagarna har tecknat nytt kollektivavtal med Fastighetsanställdas förbund för städning i egen regi.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum